Floprost MR Değiştirilmiş Salımlı Sert Kapsül

İçerik: 
Tamsulosin hidroklorür
Marka İsmi: 
Floprost MR Değiştirilmiş Salımlı Sert Kapsül
Bilgi: 
Her bir kapsül etkin madde olarak 0.367 mg Tamsulosin’e eşdeğer 0.4 mg Tamsulosin hidroklorür içerir.

Tamsulosin Nedir?

Tamsulosin prostat ve mesane boynundaki (sidiktorbası boynu) kasları gevşeterek idrar yapımını kolaylaştırır. Tamsulosin alfa - adrenerjik blokör grubu bir ilaçtır.

Tamsulosin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

  • iyi huylu prostat büyümesi (prostatik hyperplasia) olan erkeklerde idrar yapmayı kolaylaştırma

Tamsulosin burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Tamsulosin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Tamsulosin’in düşünme ve reaksiyonlarda (tepkilerde) azalmaya sebep olan yan etkileri olabilir. Eğer araç kullanıyorsanız veya ayık ve dikkatli olmanız gereken işler yapıyorsanız dikkatli olunuz. Yatar veya oturur pozisyondan doğrulurken sersemleme hissedebilirsiniz. Düşme veya sendelemeden korunmak için çok hızlı şekilde doğrulup kalkmayınız.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Tamsulosin’in sebep olduğu belirli yan etkileri arttırabilir.

Tamsulosin kullanmadan önce, eğer sülfa grubu ilaçlara alerjiniz varsa doktorunuza söyleyiniz. Muhtemelen Tamsulosin’e de alerjiniz olabilir.

Tamsulosin katarakt ameliyatı sırasında göz bebeğinizi (pupilla) etkileyebilir. Tamsulosin ile tedavi sırasında katarakt ameliyatı geçirecekseniz, cerrahınıza (hekiminize) hiç vakit kaybetmeden (yeterli süre önceden) Tamsulosin kullandığınızı söylemelisiniz. Cerrahınızın (hekiminiz) direktiflerine harfiyen uyunuz.

Eğer bayılacakmış gibi hissediyorsanız, veya ağrılı ya da 4 saatten daha fazla süren penis ereksiyonu var ise Tamsulosin kullanmayı durdurunuz ve hemen doktorunuza başvurunuz.

Tamsulosin çocuklarda kullanım için uygun değildir.

Tamsulosin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Tamsulosin’e alerjiniz varsa veya hali hazırda aşağıda sıralanan

bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz var ise veya prostat kanseriniz var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza mutlaka söyleyiniz.

Katarakt ameliyatı olacaksanız, cerrahınıza (hekiminize) Tamsulosin kullandığınızı söyleyiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Tamsulosin’i Kullanabilir Miyim?

Tamsulosin kadınlarda kullanım için olmasa da, Tamsulosin’in doğmamış bebeğe zarar vermesi beklenmez. Tamsulosin’in kadınlara yönelik bir ilaç olmamasına rağmen bu ilacı kullanıyorsanız ve hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız ya da bebek emziriyorsanız doktorunuza söylemelisiniz.

Tamsulosin'i Nasıl Kullanılır?

 

Tamsulosin’i kesinlikle doktorunuzun size reçete ettiği ve uygun gördüğü şekilde kullanınız. Doktorunuzun sizin için öngördüğünden daha fazla veya daha uzun süre kullanmayınız. Doktorunuzun direktiflerine ve reçetenizdeki kullanım talimatlarına uyunuz.

Doktorunuz bu tedaviden en iyi sonucu aldığınızdan emin olmak için zaman zaman ilacınızın dozunu değiştirebilir.

Her dozu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Kapsül formda hazırlanan Tamsulosin’i bir bütün olarak yutunuz. Kapsülü çiğnemeyiniz, parçalamayınız veya açmayınız. Tamsulosin genellikle günde bir kez, yemekten 30 dakika sonra alınır.

İlacı hergün günün aynı saatinde almaya özen gösteriniz. Tamsulosin’i üst üste birkaç gün boyunca almayı bırakırsanız, ilacı tekrar kullanmaya başlamadan önce doktorunuzu arayınız ve durumu anlatınız. Doktorunuz ilacı tekrar kullanmaya başlarken sizin için farklı bir doz gerekli görebilir.

Bu ilacın durumunuzu düzelttiğinden emin olmak için doktorunuzun düzenli olarak sizi kontrol etmesi gerekebilir. Bu nedenle doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı kaçırmayınız.

Tamsulosin çocuklarda kullanım için uygun değildir.

Tamsulosin’i oda sıcaklığında nem ve sıcaktan uzak bir ortamda muhafaza ediniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Eğer üst üste birkaç gün boyunca ilacınızı almayı unuttuysanız, ilacınızı tekrar almaya başlamadan önce doktorunuzu arayınız. Daha düşük dozda Tamsulosin kullanmanız gerekebilir.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız bir acil servisi arayarak destek alınız.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Hızlı kalp atışları, aşırı baş dönmesi, bayılma.

Tamsulosin Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

 

Tamsulosin’in düşünce ve reaksiyonlarda (tepki) azalmaya sebep olan yan etkileri olabilir. Eğer araç kullanıyorsanız veya ayık ve dikkatli olmanız gereken işler yapıyorsanız dikkatli olunuz. Yatar ve oturur pozisyondan doğrulurken sersemleme hissedebilirsiniz. Düşme veya sendelemeden korunmak için çok hızlı şekilde doğrulup kalkmayınız.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Tamsulosin’in sebep olduğu belirli yan etkileri arttırabilir.

Tamsulosin’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer Tamsulosin kullanımı sırasında;

 

  • Ağrılı ya da 4 saat veya daha fazla süren penis ereksiyonu (penis sertleşmesi);
  • Ciddi baş dönmesi; veya
  • Bayılma

gibi ciddi yan etkilerle karşılaşırsanız Tamsulosin almayı bırakınız ve vakit kaybetmeden hekiminize başvurunuz.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar;

  • Orta derecede baş dönmesi veya uyuşukluk, uykulu hal;
  • Uyku problemleri (insomnia);
  • Anormal ejakulasyon (menin boşalması), azalan seks dürtüsü; veya
  • Sulu veya tıkalı burun, boğaz ağrısı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Tamsulosin ile Etkileşen Diğer ilaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıda sıralanan:

bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, Tamsulosin almadan önce doktorunuza bildiriniz.

Bu liste tam bir liste değildir ve Tamsulosin ile etkileşen daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Floprost MR Değiştirilmiş Salımlı Sert Kapsül ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Floprost MR Değiştirilmiş Salımlı Sert Kapsül ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Floprost MR Değiştirilmiş Salımlı Sert Kapsül'ü asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Floprost MR Değiştirilmiş Salımlı Sert Kapsül'ü sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

Uyarı! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

Eczacınıza Danışın! Floprost MR Değiştirilmiş Salımlı Sert Kapsül ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

 

 

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Hızlı kalp atışları, aşırı baş dönmesi, bayılma.

 

Tamsulosin kadınlarda kullanım için olmasa da, Tamsulosin’in doğmamış bebeğe zarar vermesi beklenmez. Tamsulosin’in kadınlara yönelik bir ilaç olmamasına rağmen bu ilacı kullanıyorsanız ve hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız ya da bebek emziriyorsanız doktorunuza söylemelisiniz.

 

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.