Kolesterol (HDL - LDL - Trigliseritler)

Kolesterol yağ benzeri bir maddedir. Bu maddenin bir kısmı yediğiniz yemeklerden gelir, ama önemli bir kısmı karaciğerinizde üretilir çünkü aslında kolesterolün uygun miktarı sağlığa yararlıdır, bazı hormonların ve hücrenin çalışması için de gereklidir. Kolesterolün bir çok çeşidi vardır. Ama en çok üstünde durulması gereken şunlardır:

LDL. Kötü kolesterol olarak da bilinen bu tür, damar tıkanıklıklarına ve kalp rahatsızlıklarına yol açar. Çoğu insan LDL'sini 100 mg/dL'nin altına düşürmelidir fakat kalp rahatsızlığı olanlar 70mg/dL'nin altını hedeflemesi gerekmektedir.

HDL. İyi kolesterol olarak da bilinen bu tür, kötü kolesterole yapışarak karaciğere götürür ve karaciğer bu maddeyi parçalayarak vücuttan atar. Yani HDL, kötü kolesterolünüz olan LDL'yi düşürür. Hedefiniz LDL'yi 60 mg/dL'nin üzerine çıkarmak olmalıdır.

Trigliseritler. Kolesterolün bir çeşidi olmamasına rağmen bu da kan damarlarınızda yüzen, yağ benzeri bir maddedir. Kötü kolesterol gibi, trigliseritlerin de yüksekliği kalp ve damar rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Hedefiniz kanınızdaki trigliseritleri 150 mg/dL'nin altına düşürmek olmalıdır.

Yüksek Kolesterolü Hafife Mi Alıyoruz?

Yüksek kolesterolde riskler açık ve nettir. Eğer kolesterolünüz yüksekse kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskiniz o kadar fazladır. Sorun şu ki, yüksek tansiyonun somut bir semptomu genellikle yoktur ve insanlar da etkisini hissetmediği bir hastalıktan korkup harekete geçmemektedir. Bundan dolayı da hastalar kendisinde yüksek kolesterol olduğunu bilse bile bir rahatsızlık hissetmediklerinden tedavisini istememektedirler. Tedaviye başlayan hastalar da herhangi bir değişiklik olmadığını söylemektedir fakat bu ilaç tedavisi, ağrı kesiciler gibi kısa vadeli değildir, etkisini uzun vadede göstermektedir.

Ayrıca yüksek kolesterolün zararları bir anda ortaya çıkmaz. 20-30'lu yaşlarında yüksek kolesterolü olan bir insanda rahatsızlıklar 50-60'lı yaşlarda ortaya çıkabilmektedir. Çünkü etki etmesi uzun sürer bundan dolayı da insanlar tedavisini erteleme eğilimi duyarlar. Oysa ki bu insanın kendisine yaptığı büyük bir kötülüktür...

Forum Kategorisi :
Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.