Progestan ilaç kullanımı

Eşim 15 Nisan tarihinde 34 haftalıkken gelişim geriliği nedeniyle bebeğimiz hayatını kaybetti ve kendisi sezeryanla alınmak zorunda kalındı. Bundan sonraki bir bekleme sürecinden sonra geçtiğimiz ay tekrar doktora giderek bir kez daha denemeye başladık. Fakat bu arada eşim polikistik over olduğu için normal yoldan hamile kalamamaktadır. Bu nedenle öncelikle tüp bebek tedavisi öncesinde ilk defa hamile kalmasını da sağlamış olan femara adlı ilacı kullandık. Fakat geçen seferin aksine gidiyor olduğumuz bu yeni doktor progestan adlı bir ilaç vererek bebeğin rahime tutunmasını kolaylaştırmak istedi.(10 günlük günde 2x100mg kullanılan bir kür) Bu şekilde yapmış olduğumuz ilk deneme başarısız oldu ve şu anda 2. denemeyi yaptık. İlk denemenin aksine progestan bu sefer eşimde çok fazla kalp çarpıntısına ve halsizliğe neden olmaktadır.

Daha geçen ay kullandığımız ilk seferde böyle bir durum yaşanmazken neden bu ay yaşanıyor olduğunu merak ediyorum.

Ayrıca ilaç hakkındaki bilgileri okurken hamilelerin ilacı kullanmadan önce mutlaka doktora danışması gerektiği ve kan pıhtılaşma sorunu olan hastaların bu ilacı kullanmaması gerektiği yazmaktadır. Eşim Faktor V Laiden mutasyonunda Heterozigot rahatsızlığına sahiptir.Yani kanı normal insanların aksine pıhtılaşmaya daha yatkın. Zaten ilk bebek kaybının da buna rağmen kan sulandırıcı ilaç kullanmamak olduğu söylenmişti.

Şimdi eğer ikinci deneme sonucu hamile kalmışsa bu ilacı kullanmaya devam etmeli mi? (Haftaya Salı günü doktora gidip sonucu öğreneceğiz)
İlk denemenin aksine şimdi çarpıntı yaşıyor olması hamilelik olasılığının pozitif olduğu anlamına gelebilir mi?
Eşimin sahip olduğu pıhtılaşma problemi nedeniyle progestan'ı kullanmasını doğru buluyor musunuz?

Forum Kategorisi :
Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.