Saç dökülmesi nedenler - çözümler

Ortak Bir Problem: Saç Dökülmesi

Amerikan Alopesi Derneği’ne göre erkeklerin %85’ininin saçında ellili yaşlara geldiklerinde önemli bir incelme görülüyor. Hatta bazı erkeklerde bu durum çok daha genç yaşlarda gerçekleşiyor ve erkeklerin bir kısmı 21 yaşına gelmeden saçlarını kaybetmeye başlıyor.

Saç Dökülmesine Sebep Olan Nedir?

Erkeklerde görülen saç dökülmesinin %95’i genetik bir özellik olan erkek tipi kellikten kaynaklanmaktadır. Erkek tipi kelliğe sebep olan gen, ebeveynlerin herhangi birinden çocuğa aktarılabilir. Ayrıca belirli ilaçlar, çok fazla A vitamini tüketmek, yeterli protein tüketmemek, çeşitli hastalıklar ve stres de saç dökülmesine sebep olabilir.

Saç Dökülmesi Bir Hastalık İşareti midir?

‘’Alopesi’’ olarak bilinen saç dökülmesi genellikle sağlık açısından önemli bir problemin işareti değildir. Ayrıca sağlık açısından herhangi bir risk oluşturmaz. Ancak kelliğin insanları daha yaşlı gösterdiği düşüncesi saç dökülmesi yaşayan kişilerin ortak bir endişesidir.

Saç Dökülmesine Karşı İlaç Kullanımı

Her ne kadar erkek tipi kelliği tamamen ortadan kaldırmanın belirli bir yolu olmasa da bazı ilaçlar kullanılarak saç dökülmesi yavaşlatılabilir. Eczanelerde bulunan T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlar bu amaç doğrultusunda tercih edilebilir. Bu ilaçlar erkeklerde görülen saç dökülme hızını yavaşlatır, hatta bazı erkeklerde yeni saçlar çıkmasını sağlayabilir. Saç dökülmesi ilaç tedavisi ile bir kere durdurulduğunda, kaybedilen saçlar geri döner.

Saç Nakli Nedir? Nasıl Yapılır?

Saç nakli kellik sorunu yaşayan erkeklerin tercih ettiği başka bir çözüm yöntemidir. Saç nakli diğerlerine göre pahalı bir yöntemdir ve pek çok prosedürü içerir. Ancak doğru eller tarafından uygulandığında yüzde yüze yakın sonuç verir.
Saç naklinde doktorlar doğal bir görünüm elde etmek için kafanın arka ve yan taraflarında bulunan sağlıklı saç köklerini kafanın tepe bölümüne taşır. Saç naklinden 1 ay sonra nakil olan saçların büyük bir kısmı dökülür ancak yerlerine yeni saçlar gelişir. 6 ay içerisinde ise saçlar doğal bir görünüm kazanır.

Forum Kategorisi :
Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.