Göğüs Kanseri ile İlgili Bilmeniz Gereken Önemli Gerçekler

Göğüs kanseri günümüzde çok sık karşılaşılan bir hastalık. Her 8 kadından biri hayatının belirli bir döneminde göğüs kanserine yakalanıyor. Son dönemde Angelina Jolie'nin de göğüs kanseri riski taşıması ve 2 göğüsünü birden cerrahi operasyon ile aldırması göğüs kanserine karşı alınan önlemleri tekrar gündeme taşıdı. Angelina Jolie'nin tercihi kanserden %94 koruduğu belirtiliyor. Peki göğüs kanseri endişeleri yersiz mi?

Göğüs kanseri, göğüs hücrelerinde başlayan kanser türüdür. Göğüs kanserinin de birçok türü vardır, fakat en sık görüleni süt kanallarında (duktal karsinom) başlayanıdır. Günümüzde yaygın olmasının yanında gelişen teknoloji, görüntüleme cihazları ve kadınların bilinçlenmesiyle daha erken dönemlerde teşhis konulabilmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi göğüs kanserinde de erken teşhis tedavi açısından oldukça önemlidir. Tiyatro oyuncusu Altan Gördüm kanser tedavisi gören eşi Vahide Gördüm’ ün tedavisi için “Erken teşhis büyük şanstı” dedi.

Göğüs Kanseri Nedenleri

Göğüs kanserinin kesin bir nedeni yoktur. Doktorlar bazı kanserli hücrelerin anormal şekilde büyümesiyle, yayılmasıyla göğüs kanseri teşhisi koyuyorlar. Kanser hücreleri çok hızlı çoğalıp, yayılırlar. Biriken kanserli hücreler tümör oluşturur ve göğüste yayılarak lenf düğümlerine ve vücudun diğer bölümlerine kadar ilerler. Araştırmacılar kanser riskini artıracak bazı maddeler sıralamışlardır. Fakat kansere neden olan kesin bir etken belirleyememişlerdir. Yaptıkları çalışmalarda risk faktörü bulunmayanların hastalığa yakalandıkları belirtilmektedir. Belirledikleri maddelerden biri kalıtsal faktörlerdir. Doktorlar %5-10 göğüs kanseri hastasının gen mutasyonlarının nesilden nesle geçmesiyle oluştuğunu belirlemişlerdir. Eğer ailenizde göğüs kanserine yakalanan çok akrabanız varsa kan testleri genlerinizden geçip geçmediğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Göğüs Kanseri Tedavi Yöntemleri

Cerrahi Müdahale

Göğüs kanseri tanısı konulmasının ardından tercih edilen ilk tedavi yöntemi genelde cerrahi müdahaledir. Göğüs kanserinin çok yayılmadığı ve cerrahi müdahale mümkün olduğu takdirde ilk tercih ameliyat olmaktadır. Cerrahi müdahalede mümkün olduğunca kanserli hücreler temizlenir. Kanser çok erken evrede teşhis edilirse kanserli hücre cerrahi müdahale sırasında temizlenir, ancak hastalık ilerlediyse göğsün bir bölümü veya tamamı ve yakın çevresinde bulunan lenf bezleri alınır. Bu tedavi yöntemleri cerrahi müdahale türleridir. Cerrahi müdahale türünü belirlemek için hastanın yaşına, genel sağlık durumuna bakılır.

Kemoterapi

Kemoterapinin kelime anlamı “ilaçla” tedavidir.Kemoterapi tedavisinde kanserli hücreleri zayıflatmak, yok etmek için ilaç kullanılır. Kemoterapi kan yoluyla ilerleyerek tüm vücudu etkiler. Kemoterapi, ameliyattan önce ya da sonra tek başına kullanılabileceği gibi radyoterapi ile birlikte de uygulanabilir. Kemoterapide kullanılan ilaçlar hastaya ve hastalığın durumuna göre şekillenir. Tedavi planını doktorunuz belirleyecektir. Kemoterapi üç türlü verilebilir:

  • Ağızdan tablet, kapsül şeklinde

  • Kas içine veya cilt altına enjeksiyon seklinde

  • Damar yoluyla

Kemoterapi dönemlerinde yaşamınızda bazı değişikler olacaktır. İlaçların bazı yan etkileri olabilir bu yan etkilere ayak uydurarak normal yaşamınıza devam edebilirsiniz. Örneğin, hemoglobininizde düşme olduğu takdirde kendinizi halsiz hissedecek ve günlük yaşantınıza bazı kısıtlamalar getireceksiniz. Yaşamınızda bazı büyük değişiklikler de yapmanız gerekecektir, sigarayı bırakmak gibi.

Radyoterapi

Radyoterapi, iyonlaştırıcı ışın kullanarak kanser hastalığının tedavisidir. Hedef tümörlü dokunun yok edilmesi ve bu sırada da normal dokuların korunmasıdır. Radyoterapi birçok hastanın kafasında soru işaretleri bırakmıştır. Ancak, sanılanın aksine radyasyon tedavisi, gereği gibi kullanıldığında riski çok az, yararları ise çok daha fazla olan bir tedavi modelidir. Radyoterapi sizi radyoaktif yapmaz. Tedavi süresince ve sonrasında sosyal ortamlarda hiç çekinmeden bulunabilirsiniz, bu çevrenizdekiler açısından bir sakınca yaratmaz. Radyasyon bulaşıcı bir özellik taşımaz.

Bu tedavi yöntemlerinin etkisini göstermesi için hastanın moralinin yüksek tutulması gerekir. Kanserle mücadelede en önemli ve en başarılı tedavi yöntemi, yüksek motivasyon ve hastalığı yenme inancıdır.

Gördüm, eşinin moralinin beklenilenden daha yüksek olduğunu belirtirken “28 Şubat’ta tedavisi bitecek. Vahide’nin durumu ilk teşhiste bu kadar ciddi değildi. Ciddiyeti ameliyatta ortaya çıktı. Ama tedavi iyi gidiyor. Son dört kemoterapi ilacı var. Onlar biraz ağır, ancak radyoterapiden sonra inşallah sağlığına kavuşacak” dedi. Vahide Gördüm’ ü yalnız bırakmayan akrabaları, arkadaşları motivasyonunu artırmasına yardımcı oluyor ve bu da tedavinin sonuçlarının daha olumlu olmasına yardımcı oluyor.

Göğüs Kanserle Başa Çıkmak İçin Siz Neler Yapabilirsiniz?

Kanser bunaltıcı bir hastalıktır, sürekli tedavi, moral, bakım gerektirir. Hastalar gelecekleri için endişelenir. Her kadın başa çıkmak için kendi yöntemini belirler. Bazı başa çıkma yolları şu şekilde sıralanabilir:

  • Göğüs kanseri hakkında iyice araştırma yapın.

  • Daha önceden göğüs kanserine yakalanıp kurtulan kişilerle konuşun.

  • Duygularınızı, hislerinizi anlatacak birini bulun.

  • Ailenizle, arkadaşlarınızla samimiliğinizi, bütünlüğünüzü koruyun.

  • Eşiniz ile samimiyetinizi koruyun.

  • Kendinize dikkat edin, size zarar verecek şeylerden kaçının.

Ecz.Zekiye Kübra Özden


İlgili Makaleler;

Göğüs Kanseri: Neden Ben?

Göğüs Kanseri

Uyku Hapları Kanser ve Ölüm Riskini Arttırıyor