Göz Ardı Edilemeyecek 7 Önemli Belirti

Önemli bir hastalığınız olabilir! İnsanların çoğu nadiren karşılaştıkları hastalık belirtilerini hafife alıp önemsemeyebiliyor. Ancak belirli semptomlar var ki bunlarla karşılaşıldığında acilen önlem alınmalı,bir hekime başvurulmalıdır.

Örneğin,açıklanamayan kilo kaybı gibi önemli belirtilere ve bulgulara dikkat etmelisiniz. Göğüs ağrısı, ani görme ve konuşma kaybı ve şiddetli karın ağrısı acil tıbbi müdahale gerektirir. Fakat bu gibi durumlarda hastanın ne yapacağını bilmesi zordur. Size yol göstereceğini düşündüğümüz bu yazıda 7 önemli sağlık sorununa değindik ve neler yapmanız gerektiğini anlattık.

İşte dikkat etmeniz gereken 7 önemli belirti:

1.Açıklanamayan Kilo Kaybı

Hiç uğraş gerektirmeden verilen kilolar hayal gibi gelir. Ancak bu bir sağlık probleminin sinyali olabilir. Eğer son altı ayda kilonuzun %10 unun kaybettiyseniz mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

Açıklanamayan kilo kaybının birçok sebebi vardır. Hipertiroid, diyabet, depresyon, karaciğer hastalığı yada kanser bunlardan bazılarıdır.

2.Sürekli ya da Yüksek Ateş

Ateş telaş gerektiren bir sebep değildir. Aksine ateş, enfeksiyonla mücadelede kilit rol oynar. Ancak eğer ateş üç günden fazla sürerse durum ciddi olabilir,bu durumda doktorunuza görünmeniz gerekir. Sürekli ateş gizli bir enfeksiyonun işareti olabilir. Bazı şartlarda, kanserli (kötü huylu) durumlar (lenfoma gibi) ve bazı ilaçlar sürekli ateşe sebep olabilir. Bu nedenle ateş de dikkat edilmesi gereken durumlar arasındadır. Eğer ateşiniz 39.4 C nin üzerine çıkarsa mutlaka doktorunuza görünün.

3.Nefes Darlığı

Burun tıkanıklığı gibi sebepler haricinde oluşan nefes darlıkları sağlık problemlerinin bir işareti olabilir. Eğer nefes almakta zorlanıyorsanız ya da nefes alırken hırıltılar oluyorsa bu durum muhtemelen tıbbi tedavi gerektirir. Yatarken nefessiz hissetmek de derhal değerlendirilmesi gereken bir belirtidir.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, kronik bronşit, astım, zatürre, akciğerde kan pıhtılaşması (pulmoner emboli) bunların yanı sıra,diğer kalp ve akciğer problemleri nefes darlığının sebepleri arasındadır. Panik atak, yoğun kaygı atakları, hızlı kalp atışı, terleme, nefes darlığı ve diğer fiziksel belirtilerde nefes almanızı zorlaştırabilir.

4.Bağırsak Hareketlerindeki Açıklanamayan Değişiklikler

Bağırsak hareketleri günlük döngü içerisinde büyük ölçüde değişiklikler göstermektedir, bu normal bir durumdur. Eğer farklı ve alışılmadık bir değişiklik fark ederseniz mutlaka doktora gidin. Bu belirtiler;

  • Kanlı, siyah veya katran renkli dışkı

  • Kronik ishal veya kabızlık

  • Açıklanamayan bir bağırsak hareketi olması

şeklinde olabilir.

Bağırsak hareketlerindeki değişimler bakteriyel enfeksiyonun (kampilobakter, salmonella gibi) ya da viral veya paraziter enfeksiyonların işareti olabilir. Diğer olası nedenler, irritabl bağırsak sendromu ve kolon kanseri şeklinde sıralanabilir.

5.Karışıklık veya Kişilik Değişiklikleri

  • Ani düşünce karışıklıkları,

  • Zaman ya da yer konusunda kafa karışıklıkları (oryantasyon bozukluğu)

  • Ani konsantrasyon bozuklukları,

  • Hafıza sorunları,

  • Bir anda agresifleşme gibi ani davranış ya da kişilik değişiklikleri gibi belirtiler tıbbi tedavi gerektirir.

Davranış veya düşüncedeki ani değişikliklere; enfeksiyon, anemi, düşük kan şekeri, dehidratasyon(susuzluk) veya zihinsel sağlık koşulları da dahil olmak üzere pek çok sorun neden olabilir. Bazen belli ilaçlar da kafa karışıklığı ya da kişilik değişiklikleri katkıda bulunur.

6.Az Yiyerek Tok Hissetmek

Normal ya da normalden az yemek yemenize rağmen kendinizi tok hissediyorsanız doktorunuza görünmeniz gerekir. Erken doyma olarak bilinen bu his aynı zamanda bulantı, kusma, şişkinlik, ateş, ve kilo kaybı veya kilo alımı ile birlikte gözlemlenebilir. Erken doyma hissinin olası sebepleri GÖRH (yaygın olarak bilinen gastroözofageal reflü hastalığı), irritabl bağırsak sendromu olarak sıralanabilir. Bazı durumlarda ise problem daha da ciddi olabilir. (pankreas kanseri gibi). Bu nedenle bu belirtileri fark ettiyseniz doktorunuza mutlaka görünün.

7.Yanıp Sönen Işıklar

Parlak noktalar veya yanıp sönen ışıklar ve diğer görsel bozukluklar kimi zaman migrene işaret eder. Kimi durumlarda ise ani yanıp sönen ışıklar, retina ayrılmasının habercisi olabilir. Bu tür belirtilerde doktorunuza danışın ve gereken tedaviyi alın. Acil tıbbi bakım, kalıcı görme kaybını önlemeye yardımcı olabilir. 

Ecz.Zekiye Kübra Özden


İlgili Makaleler;

Yorgunluk Hissi Ciddi Bir Hastalığın İlk Habercisi Olabilir

Bebeklerde Asla Göz Ardı Edilmemesi Gereken 6 Ciddi Semptom

İlaç Kullanmadan Önce Doktorunuza veya Eczacınıza Vermeniz Gereken 10 Önemli Bilgi

Grip Belirtileri ve Bulaşma Yolları