Grip Aşısı Kimlere ve Ne Zaman Yapılır?

Grip mevsimi yaklaştıkça grip aşısı ile ilgili birçok farklı yorum ve bilgi gündeme gelmekte. Grip aşısının ne işe yaradığı, grip aşısının nasıl uygulandığı veya grip aşısının nezaman yapılması gerektiği hakkında birçok bilgi ve makaleler mevcut. Biz bu makalemizde '' grip aşısı olmalı mıyım?'' , ‘’kimler grip aşısı olmalı?’’ , ‘’ilaç tedavisi sırasında grip aşısı’’ gibi kullanıcılarımız tarafından merak edilen konulara değinmek istedik.

Grip aşısı olmak grip mevsiminde gripten büyük oranda koruyacaktır. Dolayısı ile gribe yakalanma riski daha fazla olan kişilerin grip aşısı olması önerilir. Örneğin toplu halde yaşanan ortamlarda bulunan kişilerin grip enfeksiyonuna yakalanma ve diğerlerine bulaştırma riski daha fazladır. Bu nedenle bu kişilere grip aşısı olmaları önerilir, bunlar:

 • Sürekli grup içinde bulunmak zorunda olan öğrenciler, askerler, çalışanlar ve diğerleri
 • Bakım evlerinde yaşayan kişiler
 • Bakımevi çalışanları

Belirli bazı hastalıklara sahip kişilerin grip aşısı olması sağlıklarını korumaları açısından önemlidir. Bu grupta bulunan kişiler grip enfeksiyonuna yakalanmaları halinde hastalığı daha ağır ve daha komplike bir şekilde geçirebilirler, dolayısıyla grip aşısı olmaları risklerini azaltabilir:

 • Kronik kalp hastası olan çocuklar ve yetişkinler
 • Kronik akciğer hastası olan çocuklar ve yetişkinler
 • 65 yaşın üzerindeki kişiler

Uzun süreli belirli ilaç tedavileri gören kişiler, örneğin:

 • Kronik bir hastalık nedeniyle uzun süreli aspirin tedavisi gören 6 aylık ile 18 yaş arası çocuklar

18 yaş altındaki çocuklarda grip varlığında aspirin kullanımı Reye Sendromu adı verilen oldukça ciddi bir hastalığa yol açabilir. Bu nedenle uzun süreli aspirin tedavisi gören çocukların –doktorlarına da danışılarak- grip aşısı olmaları tavsiye edilir.

 • AIDS hastaları

AIDS hastalarının bağışıklık sistemi oldukça zayıftır. Vücudun kendi başına atlatabileceği hastalıklar dahi AIDS hastaları için risk teşkil eder. Bu nedenle AIDS hastalarının gripten korunması büyük önem arz eder.

 • Kronik bir hastalık nedeniyle hastanede bulunan yetişkin veya çocuklar

Bu gruptaki hastaların içinde bulundukları ortam ve durum nedeniyle gribe maruz kalma ve hastalığı daha ağır geçirme riskleri yüksektir. Bu nedenle önlem amaçlı grip aşısı olmaları fayda sağlar.

 • Yüksek risk gruplarına grip bulaştırma olasılığı yüksek olan doktorlar, hemşireler, sağlık çalışanları
 • Evlere tıbbi veya gönüllü bakım için gidenler
 • Yüksek risk grubunda bulunan hastalarla yaşayan çocuklar ve diğerleri

Özellikle risk grubundaki hastalarla temas halinde olan kişilerin grip aşısı olmaları önemlidir. Hastalara grip bulaşmaması için temasta oldukları kişilerin de gripten korunması gerekir.

Grip aşısı kişinin durumuna ve özel koşullarına göre değerlendirme yapıldıktan sonra uygulanmalıdır. Eğer risk grubunda iseniz ve grip aşısı olmanız tavsiye ediliyorsa Eylül-Kasım aralığının en uygun zaman olduğunu unutmayınız.

Ecz. Z. Kübra Özden

Grip ile İlgili Konular:

Grip Tedavisi ve Korunma Yöntemleri

Grip Belirtileri ve Bulaşma Yolları

Gripken Tüketilecek 10 Besin

Bronşit Nedir?

Kronik Bronşitin Sebepleri

Doğum Kontrol Haplarının Etkisini Azaltan İlaç ve Durumlar

İlaç Kullanmadan Önce Doktorunuza veya Eczacınıza Vermeniz Gereken 10 Önemli Bilgi

İLAÇLARINIZ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN EN ÖNEMLİ 10 DETAY