Grip ve Diğer Enfeksiyonlara Karşı En İyi Korunma Yöntemi

Grip ve diğer enfeksiyonların vücuda en kolay geçiş yollarından biri ellerimizdir. Enfeksiyonun bulaşmasını önlemek için ellerin gün boyunca düzenli bir şekilde yıkanması önemlidir. Ellerin yıkanmasının enfeksiyonun yayılmasına güçlü bir şekilde müdahale edeceği özel zamanlar vardır.

Sıcak su ve sabunun her türü bu konuda etkilidir. Antibakteriyel sabunların, gribe sebep olan virüslere karşı hiçbir etkinliği yoktur. Ayrıca, bakterilere karşı da hiçbir ek koruma içermezler ve antibiyotikler tarafından öldürülemeyen bakterilerin yapılarının değişimine izin verdikleri de görülür. Purell gibi alkol tabanlı el yıkama ürünleri, artan biçimde hastanelerde kullanılır ve sabunla sudan çok daha etkili oldukları kanıtlanmıştır.

Aşağıdaki Durumlardan Ellerinizi Yıkayarak Grip ve Diğer Enfeksiyonlardan Kendinizi Koruyabiliriniz:

Yemeklerden önce: Yemeklerden önce ellerinizi yıkayınız. Elleriniz ağzınızla temasta bulunduğu gibi, enfeksiyona neden olan mikroorganizmalar da aynı şekilde temasta bulunurlar.

Tuvaleti kullandıktan sonra: Dışkılar, bakterilerin ve enfeksiyona sebep olan mikroorganizmaların kaynağı niteliğindedir ve ayrıca sindirim yolları enfeksiyonlarının da nedenini oluştururlar. Tuvaleti kullandıktan sonra elleri yıkamak birçok hastalığı en başından önler.

Soğuk aldıysanız veya gripseniz: Aksırdıktan, öksürdükten ya da gözlerinizi ovaladıktan sonra reinfeksiyonu önlemek için ve enfeksiyonun diğer kişilere aktarımını önlemek için ellerinizi yıkayınız. Aksi takdirde ellerinize bulaşan mikroorganizmalar ellerinizin temas ettiği her yere bulaşacaktır.

Cilt enfeksiyonunuz varsa: Elleri yıkamak, impetigo gibi cilt enfeksiyonlarının bulaşmasını önler.

Bahçe işlerinden sonra: Toprak bakteri, mantar ve parazit yönünden zengindir. Eldiven giymek ideal olsa da toprakla temastan sonra elleri yıkamak, riski azaltacaktır.

Çevrenizdeki biri enfeksiyon kaptıysa: Her hasta geçirdiği hastalığı, enfeksiyonu diğer kişilere bulaştırmamak konusunda yeterli özeni göstermeyebilir. Bu nedenle kişinin kendi önlemini alması enfeksiyondan korunmasında önemlidir. Ellerinizi yıkayarak, evinizde ya da ofisinizde gezen enfeksiyonların size bulaşma olasılığını düşürürsünüz.    

Ecz. Z. Kübra Özden

Grip ile İlgili Konular:

Grip Aşısı Kimlere ve Ne Zaman Yapılır?

Grip Tedavisi ve Korunma Yöntemleri

Grip Belirtileri ve Bulaşma Yolları

Gripken Tüketilecek 10 Besin

Bronşit Nedir?

Kronik Bronşitin Sebepleri 

Doğum Kontrol Haplarının Etkisini Azaltan İlaç ve Durumlar

İlaç Kullanmadan Önce Doktorunuza veya Eczacınıza Vermeniz Gereken 10 Önemli Bilgi

İLAÇLARINIZ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN EN ÖNEMLİ 10 DETAY

Kaynaklar
Diğer Kaynaklar: 
Harvard Medical School