Grip ve Soğuk Algınlığı İlaçları Kullananlar Dikkat!

Bugünlerde grip ve soğuk algınlığına yakalanan birçok kişi yoğun olarak grip ve soğuk algınlığı ilaçları kullanmakta. Genel kanı ise bu ilaçların basit ve tavsiye ile kullanılabilecek ilaçlar olduğu yönünde. Ancak bu ilaçların bilinçsizce kullanımı sağlığımız için tehlike arz ediyor. Grip ve soğuk algınlığı ilaçları kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var.

Aynı etkin maddeleri içeren ilaçları almayın!

Bir çok grip / soğuk algınlığı ilacı aynı etkin maddeleri* içerir. Aynı etkin maddeleri içeren grip / soğuk algınlığı ilaçlarının birarada kullanılması hem gereksiz yere fazladan ilaç kullanımına sebep olur hem de doz aşımı riskini arttırır. Kullandığınız ilaçların etiketlerine veya prospektüslerine bakarak aynı etkin maddeleri içerip içermediklerini kontrol ediniz.

Aynı kategoriye giren ilaçları kullanırken dikkatli olun!

Bir çok grip / soğuk algınlığı ilacı aynı kategoriye ait etkin maddeleri içerir. Bu da aynı zamanda birden fazla grip / soğuk algınlığı ilacı kullanılması halinde tek bir ilaç kullanılması ile ortaya çıkan yan etkilerin daha şiddetli hissedilmesine sebep olur.

Örneğin: Grip / soğuk algınlığı ilaçları ile sıklıkla gözlenen uyku hali, tansiyon yükselmesi, vb. yan etkilerin görülme ihtimali ve şiddeti artar. Bu ve benzeri olumsuzların önüne geçebilmek için eczacınıza danışarak aynı kategoriye giren ilaçları kullanmaktan kaçınınız.

İlaç kullanımına rağmen ısrarla devam eden belirtileri göz ardı etmeyin!

Grip / soğuk algınlığı ilaçları hastalığın belirtilerini gidermeye yönelik ilaçlardır. Yüksek ateşi düşürme, burun akıntısını – burun tıkanıklığını giderme, mevcut ağrıları tedavi etme gibi etkiler gösterirler. Ancak grip / soğuk algınlığı ilacı kullanımına rağmen düşmeyen ateşiniz veya geçmeyen ağrılarınız varsa mutlaka doktora başvurunuz. Hastalığınız grip veya soğuk algınlığından daha komplike bir hastalık olabilir. Örneğin: Enfeksiyon kökenli bir hastalık veya romatizmal bir hastalık.

İlacınızın yan etkilerini öğrenin

Grip / soğuk algınlığı ilaçlarının neredeyse tamamında alerjik belirtilere karşı kullanılan bir etkin madde yer alır. Bu etkin maddelerin en belirgin gözlenen yan etkisi ise uyku halidir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız; ilaç alım saatinizi erteleyiniz. İlacınızı istirahat etmeye uygun bir zamanda (örneğin gece yatarken) alınız. İlaçlarınızı kullanmadan önce ilacpedia.com'da yan etkilerini mutlaka kontrol ediniz. Belirtilen uyarı ve tavsiyelere uyarak yan etkileri minimuma indirebilirsiniz. 

İlacınızın diğer hastalıklarınızı olumsuz etkilememesine dikkat edin!

Grip / soğuk algınlığı ilaçlarının birçoğu dekonjestan grubu ilaçlar (kan akımını azaltan ilaçlar) kategorisine ait bir etkin madde içerirler. Bu etkin maddeler tansiyonun yükselmesine neden olur. Özellikle yüksek tansiyon (hipertansiyon) hastası olan kişilerin dekonjestan içeren grip / soğuk algınlığı ilaçlarını kullanmaları sakıncalıdır. Eğer yüksek tansiyon (hipertansiyon) hastasıysanız ilacınızı almadan önce doktorunuza / eczacınıza bildiriniz.

Alkol – ilaç etkileşiminden kendinizi koruyun!

Grip / soğuk algınlığı ilaçlarının tamamında ateş düşürücü / ağrı kesici bir etkin madde bulunur. Bu etkin maddelerin mide ve karaciğer üzerine olan yan etkilerinden dolayı alkol ile birlikte alınmaları istenmez. Çünkü alkol ilacın mide / karaciğer üzerinde yol açabileceği hasarı arttırma riski taşır. Keza bir çok grip / soğuk algınlığı ilacının yol açtığı uyku halini de arttırma riski vardır. Bu nedenle grip / soğuk algınlığı ilacı kullananlar alkol almaktan kaçınmalıdır.

Hasassiyet gösterebileceğiniz ilaç yardımcı maddelerine dikkat edin!

Bir çok grip / soğuk algınlığı ilacı laktoz (süt şekeri) ve / veya aspartam içerir. Eğer doktorunuz tarafından belirli şeker türlerine karşı hassas olduğunuz söylenmişse veya fenilketonüri hastasıysanız; ilaçlarınızı kullanmadan önce mutlaka etiketlerini veya anlaşılır ilaç bilgilerini kontrol ederek laktoz (süt şekeri) ve / veya aspartam içerip içermediğine bakınız.

[ *Etkin madde: İlacın bileşiminde yer alan ve ilacın kendisinden beklenen etkiyi (hastalıkların teşhisi, önlenmesi, hafifletilmesi veya tedavisi) göstermesini sağlayan maddelerin her biri. Günlük kullanımda ''Etken Madde'' olarak da bilinir.]

Ecz. Z. Kübra Özden