Gyrex Film Tablet

İçerik: 
Ketiapin fumarat
Marka İsmi: 
Gyrex Film Tablet
Bilgi: 
Gyrex Film Tablet 25 mg; her bir film tablet etken madde olarak 25 mg Ketiapin baza eşdeğer 28,78 mg Ketiapin fumarat içerir. Gyrex Film Tablet 100 mg; her bir film tablet etken madde olarak 100 mg Ketiapin baza eşdeğer 115,3 mg Ketiapin fumarat içerir. Gyrex Film Tablet 200 mg; her bir film tablet etken madde olarak 200 mg Ketiapin baza eşdeğer 230,26 mg Ketiapin fumarat içerir. Gyrex Film Tablet 300 mg; her bir film tablet etken madde olarak 300 mg Ketiapin baza eşdeğer 345,39 mg Ketiapin fumarat içerir.

Ketiapin Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Ketiapin birtakım ruhsal bozuklukların düzeltilmesine yardımcı (antipsikotik) bir ilaçtır. Ketiapin beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek çalışır.

Ketiapin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • gerçeklerden uzaklaşma, kendini yalnız hissetme, dış dünya ile ilişkiyi kesme, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma, halüsinasyonlar görme, zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı şeklindeki duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali (şizofreni);
 • kimi zaman kendini oldukça uyarılmış, heyecanlı hissetme, normalden daha az uyuma, daha konuşkan ve olağandışı gergin olma; kimi zaman ise depresyon dönemleri yaşama, karamsarlık, suçluluk, enerji kaybı, iştah azalması, uykusuzluk hissetme yönündeki duygudurum bozukluklarının görüldüğü psikiyatrik rahatsızlık [bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk)].

Ketiapin burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ketiapin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Ketiapin bunama ile ilgili psikotik durumların tedavisi için kullanılmaz. Bunama ile ilgili psikiyatrik rahatsızlık durumlarında Ketiapin kullanılması sonucu kalp yetmezliği veya zatürree gibi durumlara sebep olabilir.

İlacın kullanımı sırasında yüksek ateş; kaslarda kasılmalar; bilinç bulanıklığı; terleme; hızlı veya düzensiz kalp atışları; kontrolsüz kas hareketleri; aniden beliren hissizlik veya güçsüzlük, halsizlik, ağır baş ağrısı; görme, konuşma veya denge problemleri; gibi durumlardan herhangi biri meydana gelirse Ketiapin kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuza başvurunuz.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçükseniz. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Eğer aşağıdaki gibi yeni veya kötüleşen semptomlar (belirtiler) oluşursa hemen doktorunuza başvurunuz:

 • ruh hali veya davranış değişiklikleri; anksiyete (endişe, kaygı); panik ataklar; uyku sorunları; tepkili, düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; daha depresif bir ruh hali; intihar veya kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olmak.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Ketiapin’ın bazı yan etkilerini arttırabilir.

Doktor tavsiyesi olmadan Ketiapin’i 18 yaşından küçüklere vermeyiniz.

Ketiapin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Ketiapin’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Ketiapin bunama ile ilgili psikotik durumların tedavisi için kullanılmaz. Bunama ile ilgili psikiyatrik rahatsızlık durumlarında Ketiapin kullanılması sonucu kalp yetmezliği veya zatürree gibi durumlara sebep olabilir.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Ketiapin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • karaciğer veya böbrek hastalığı;
 • kalp hastalığı, yüksek tansiyon, kalp ritmi problemleri;
 • geçmişte bir kalp krizi veya felç (inme) öyküsü;
 • herhangi bir tiroid bozukluğu;
 • hastalık nöbetleri veya epilepsi (sara);
 • yüksek kolesterol veya trigliserid;
 • kişisel veya aile geçmişinde diyabet (şeker) hastalığı.

Bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Ketiapin kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Ketiapin kan şekerinizin yükselmesine (hiperglisemi) sebep olabilir. Eğer susuzlukta veya idrar yapımında artış, aşırı açlık, güçsüzlük ya da halsizlik gibi kan şekeri yükselmesi (hiperglisemi) belirtileri varsa doktorunuz ile görüşünüz. Eğer şeker hastası iseniz Ketiapin kullanımı sırasında kan şekeri seviyenizi düzenli aralıklarla kontrol ediniz.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçükseniz. Tedavinin ilk birkaç haftasında veya ilacın dozu değiştiğinde depresyon belirtileriniz ya da intihar düşünceleriniz kötüleşiyorsa hemen doktorunuza bildiriniz.

Aileniz ya da sizin ile ilgilenen kişiler de ruh halinizdeki değişimler veya belirtiler konusunda dikkatli olmalıdırlar. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Ketiapin Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Ketiapin’ın anne sütüne ne miktarda geçtiği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Ketiapin Kullanabilir miyim?

Ketiapin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Ketiapin’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Ketiapin’i aç karnına veya yemeklerle birlikte alabilirsiniz.

İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Ketiapin’in uzatılmış salımlı tablet olarak hazırlanan formlarını kırmayınız çiğnemeyiniz veya ezmeyiniz. Hapı bir bütün olarak yutunuz. Hapı kırmak bir anda çok fazla ilacın salınmasına yol açabilir.

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için doktorunuz tedavi sürecinizi düzenli olarak takip edecektir. Doktorunuz ile planlanmış olan randevularınızı kaçırmayınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz. Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: aşırı uyuşukluk hali, uyuklama, yüksek kalp hızı, baş dönmesi hissi veya bayılma.

Ketiapin Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Oturur veya yatar pozisyondan hızlı şekilde kalkmaktan kaçınınız. Hızlı şekilde doğrulmak veya kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça kalkınız ve düşmeleri engellemek için bir yere tutunarak kendinizi sabit tutunuz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Ketiapin’ın bazı yan etkilerini arttırabilir.

Soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçları Ketiapin’in sebep olduğu uykulu hali daha da arttırabilir. Eğer Ketiapin kullanımı sırasında bu ilaçlardan herhangi birini kullanmanız gerekirse doktorunuza bildiriniz.

Ketiapin’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi yeni veya kötüleşen semptomlar (belirtiler) oluşursa hemen doktorunuza başvurunuz:

 • ruh hali veya davranış değişiklikleri; anksiyete (endişe, kaygı); panik ataklar; uyku sorunları; tepkili, düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; daha depresif bir ruh hali, kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olmak.

Başka ciddi yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • yüksek ateş, kaslarda kasılmalar, bilinç bulanıklığı, terleme, hızlı veya düzensiz kalp atışları;
 • kontrol edilemeyen silkinme benzeri istem dışı kas hareketleri;
 • ağrılı ve uzun süreli ereksiyon;
 • bayılacakmış gibi hissetme.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • baş dönmesi, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik;
 • birden ayağa kalkınca oluşan tansiyon düşüklüğüne bağlı baş dönmesi;
 • ağız kuruluğu, burun akıntısı;
 • kabızlık, hazımsızlık;
 • kilo alma.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza danışınız.

Ketiapin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Ketiapin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Ketiapin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Ketiapin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Ketiapin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Ketiapin tabletleri oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Gyrex Film Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN!Gyrex Film Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Gyrex Film Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Gyrex Film Tablet 'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI!İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilirolduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN!Gyrex Film Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.