İlaçpedia Hakkında

 

Türkiye'nin eczacılık platformu.

İlaçpedia.com uzman eczacılar tarafından oluşturulmuş, genel konular, tartışma ve ilaçlar ile ilgili kapsamlı tüm bilgilere ulaşabileceğiniz bir eczacılık ve bilgi platformdur. Türkiye’nin en güvenilir eczacılık sitesidir.

İlaçpedia hekim değildir ve hiçbir zaman hekimin veya eczacının yerine geçmeyi amaçlamaz. Eczacılara ve sağlık profesyonellerine yardımcı olmayı, bilgilerini güncel tutmalarını ve prestijlerini arttırmayı amaçlar.

Amacımız

İlaçpedia.com olarak amacımız ilaçların vücutta nasıl etki göstereceğini daha iyi anlaşılmasını sağlayarak bilgi düzeylerine olumlu katkıda bulunmanızı sağlamaktır. Dahası bilinçli ilaç kullanımı arttırmak, ilaç kullanımındaki hataları azaltmak, ve yaşam kalitesini yükseltmektir. Bilinçli ilaç kullanımını arttırarak, yanlış veya gereksiz ilaç kullanımı azaltmayı, ilaçların zararlı etkilerini en aza indirilmesini hedeflemekteyiz. Bu konuda en yetkili uzmanlar olan eczacılarımızın bilgi düzeylerini arttırmak ve daha kaliteli hizmet verebilmelerini sağlamaktır.

Neden İlaçpedia.com?

Türkiye’de zehirlenmelerin %70’i yanlış ilaç kullanımından kaynaklanmaktadır. İlaç kullanımında yapılan hatalar; ölüme, kalıcı hasara, şiddetli yan etkilere, iç organların gereğinden fazla yorulmasına neden olabilir. Bilinçli ilaç kullanımı tüm bu hataları önler ve kullanıcıların yaşam kalitesini yükseltir.

Gerekli ilaç bilgisi ise hekimler tarafından yeteri kadar sağlanamaz. Hekimlerin yoğun çalışma tempoları, reçete ettikleri ilaçların tam olarak ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını anlatmalarına olanak tanımamaktadır. Dahası doktorların uzmanlık alanı ve asli görevleri, hastaları muayene edip hastalıkların tanısını koymak ve tedavi şeklini belirlemektir. Gelişimlerini tanı ve tedavi süreçlerindeki gelişmeleri takip ederek sürdürürler. Bu durum birçok hekimin ilaçlar üzerine derin araştırma ve bilgi sahibi olmasını engeller. Bu durumda asli görev eczacılara düşmektedir.

Sonuç olarak, kişiler kullandıkları ilaçların vücutlarında nasıl çalışacağı ve ne gibi etkiler göstereceği konusunda yeterli bilgi edinmek için bu konuda daha kapsamlı ve derin bilgi birikimine sahip olan eczacılara ihtiyaç duymaktadır.  Güvenilir uzman eczacı kadrosuyla ilaçpedia.com Türkiye’nin en önemli ve kapsamlı ilaç bilgisi kaynağıdır.

İlaçpedia.com;

  • İlacın ne ilacı olduğu, vücutta nasıl etki göstereceğinin anlaşılmasını sağlar.
  • İlaçların bilinçsiz ve yanlış kullanımını engellenmesi konusunda bilgi düzeyini arttırmaya yardımcı olur.
  • Aynı ya da benzer etkiyi gösteren ilaçların bir arada kullanılmasını engeller.
  • İlaç – ilaç etkileşimi kaynaklı sorunları önler, hayat kurtarır.
  • İlaç – besin etkileşimlerine mani olur, tedavinin sekteye uğramasını engeller.
  • Yan etkiler hakkında bilgi sahibi olmanıza ve yan etkileri ortadan kaldırmanıza yardım eder.
  • Doz aşımını önler.

Yanlış İlaç Kullanımını Tehlikelidir.

İlaç profesyonel hekimler tarafından tavsiye edildiğinde, hekimin tavsiye ettiği süre boyunca, uygun gördüğü dozda, uygun gördüğü şekilde ve zamanlarda kullanılmalıdır. Arkadaş, eş ve yakınların tavsiyesi ile kullanılan ilaçlar kişinin sağlığına, hemen görülmese de, ciddi zararlar verebilir. İlaçların her durum ve kişi için farklı şekillerde, dozlarda ve sürelerde kullanıldığı unutulmamalıdır. Sağlık profesyoneli olmayan kişiler ilaçların vücutlarında tam olarak ne gibi bir etki göstereceğini bilemezler. İlacın sağlayacağı fayda, yan etkisinden fazla ise kullanılır. Bu kararı ise yalnızca sağlık profesyonelleri verebilir. Örneğin normal şartlarda tedavi için kullanılan bir ilaç gebe kaldığında hekiminiz tarafından yasaklanabilir. Çünkü ilacın yan etkileri hem vücutta oluşacak değişiklikleri hem de bebeğin sağlığını etkileyebilir. Bu hem hastaların hem de bebeğin sağlığı için gereklidir. Tüm bu konular değerlendirilindiğinde Eczacılara bu konuda birinci derecede görev düşmektedir. İlaçpedia olarak eczacılık platformu olarak eczacılarımızın sürekli güncel kalmaları ve sağlık profesyonelleri arasındaki prestijlerini arttırmayı hedeflemekteyiz.

İlaçpedia Uzman Eczacıları ile Bilimsel ve Klinik Çalışmalara Dayalı Bilgiler Sunar

İçerik Kaynaklarımız

İlaçpedia.com uzman eczacıları içerik hazırlarken şu kaynakları kullanmaktadır;

-FDA

-T.C Sağlık Bakanlığı

-İlaçların Klinik Çalışmaları

Kaynaklar ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayınız.

 

İlaçpedia.com

İlaçpedia.com ilaçların vücutta nasıl çalıştığını, ne gibi etki ve yan etkiler gösterebileceğini, aşırı doz veya eksik doz kullanımının sonuçlarını, gebelikteki etkilerini, etkileştiği diğer ilaç ve besinleri, araç kullanımına etkilerini ve bunun gibi daha birçok kapsamlı bilgiyi uzman eczacıları ile kapsamlı şekilde sunar.

Bilinçli ilaç kullanımı, daha yüksek yaşam kalitesi için gereklidir.

www.ilacpedia.com  eczacılarımızın prestijini arttırır.