HANGİ ÇOCUKLAR GRİPTEN ÖLÜYOR?

5 yaşın altındaki çocuklar ciddi grip tehlikesi altında.

5 yaşın altındaki çocukların ciddi grip rahatsızlıklarından dolayı ölüm riski taşımaları Amerikan Hastalık Kontrol Merkezinin her sezon yaptığı araştırmalar sonucu gözlemlenmistir.

Yapılan hesaplamalara göre 1 Eylül 2010- 31 Ağustos 2011 tarihleri arasında 115 çocuk grip sebebiyle hayatını kaybetmiştir. Bu rakam küçük çocukları ve 18 yaşın altındaki gençleri kapsamaktadır. Hastalık Kontrol Merkezi gözetim ve salgın ekip şefi Lyn Finelli bu sayının kesin bir sayı olmadığını, sadece bilinenin 115 çocuk ve genci içerdiğini, gerçekte ise pediatrik ölümlerin rapor edilmemesi nedeniyle bu rakamın hesaplanandan çok daha fazla olduğunu belirtti. Hesaplanan ölüm oranının (%46) 5 yaşın altında olduğu ve bunların da %29 unun 2 yaş altında olduğu gözlemlenmiştir. Hastalık Kontrol Merkezi grip hastalığın büyük önem taşıdığını belirtiyor ve bu nedenle daha fazla gözetimle gerçek rakamlara yaklaşmayı hedefliyor. Sadece gribin sebep olduğu ölümler nadir olsa da, hastalık birçok ebeveynin düşündüğünden daha ciddi sonuçlar içermektedir.

AŞIDA YAPILAN HATALAR

Gripten ölen çocukların çoğunun grip aşılarının tam yapılmadığı gözlemlenmiştir. Bu durum üzücü ancak şaşırtıcı değil. Şaşırtıcı olan ölümlerin %23ünün tam aşılı çocuklar arasında olduğudur. Bunun nedenlerinden biri tam aşılı çocukların altta yatan bazı rahatsızlıklarının olmasıdır. Bunun dışında grip aşısı bazı çocukların gribe olan hassasiyetini azaltır. Ancak sağlıklı insanlara oranla aşılar çocuklarda daha etkili oluyor. En şaşırtıcı olanı ise çocukların %12sinin tam aşılı olup başka rahatsızlıklarının bulunmamasıdır.

Peki bu nasıl oluyor? Hem aşıları tam olan hem de başka bir rahatsızlığı bulunmayan çocuklar neden gripten ölüyor?

Aşı hataları her zaman vardır. Aşının %90 etkili olduğunu varsayalım. Geriye kalan %10 hata payıdır. Bu hata payları sizi aşının etkili olup olmaması konusunda düşündürür. Ancak aşının kim için etkili olacağı asla bilinemez.

YÜKSEK RİSK ALTINDAKİ ÇOCUKLAR: 

Gripten ölen çocuklar arasında en sık görülen risk faktörleri nörolojik koşullardır. Çocuk ölümlerinin dörtte birinden fazlası bu tür çocuklarda gerçekleşmiştir. Bu koşullar:

Orta veya ağır gelişme geriliği - çocuk gribi ölümlerinde %19

Nöbet bozukluğu - çocuk gribi ölümlerinde % 12

Beyin felci (serebral palsi) - çocuk gribi ölümlerinde %8

Nöromüsküler bozukluk - çocuk gribi ölümlerinde %4

Diğer nörolojik bozukluklar - çocuk gribi ölümlerinde %7

Hastalık Kontrol Merkezi gözetim ve salgın ekip şefi Lyn Finelli; ‘’Bunlar her yıl gripten ölen çocuklar. Ebeveynlerin ve doktorların aşı konusunda duyarlı olmaları gerekmektedir. Astım dahil olmak üzere altta yatan akciğer hastalıkları çocuk gribinden kaynaklanan ölümleri %15e çıkarttı.’’

Hastalık Kontrol Merkezi raporu bu göze batan problemi şu şekilde tanımlıyor: Oseltamivir fosfat gibi virüs enfeksiyonlarında kullanılan (antiviral) grip ilaçlarını almakta çok geç kalınıyor. Hastanede veya acil serviste ölen çocukların yarısı antiviral grip ilaçları almıyor. Doktorlar ilaç vermeden önce grip testlerinin sonuçlarını bekliyor. "Biz, ölenlerin arasında tedavi edilen çocukların en uygun sayısını görmedik. Test yapmadan önce de antiviral ilaç tedavisine başlanabilir. Test aradaki sürede yapılabilir, antiviral ilaçlar bu süre zarfında hayat kurtarır. Şiddetli grip belirtileri olan çocukların bu tedaviye erken başlaması gerekir." diyor Finelli.

15 Eylül Hastalık Kontrol Merkezi haftalık morbidite* ve mortalite** raporu

*Morbidite: Bir toplumda hastaların sağlıklı kişilere oranı.

**Mortalite: Ölüm oranı

Ecz. Z. Kübra Özden

Grip ile İlgili Konular:

Grip Aşısı Kimlere ve Ne Zaman Yapılır?

Grip Tedavisi ve Korunma Yöntemleri

Grip Belirtileri ve Bulaşma Yolları

Gripken Tüketilecek 10 Besin

Bronşit Nedir?

Kronik Bronşitin Sebepleri 

Doğum Kontrol Haplarının Etkisini Azaltan İlaç ve Durumlar

İlaç Kullanmadan Önce Doktorunuza veya Eczacınıza Vermeniz Gereken 10 Önemli Bilgi

İLAÇLARINIZ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN EN ÖNEMLİ 10 DETAY