Hangi Yaşta Hangi Spor Yapılır?

Sporun sağlığımıza faydası saymakla bitmez. Ancak spor yapmak kadar seçtiğimiz spor dalının bizim için uygun olması da önemli. Gerek kendimizin gerekse çocuklarımızın spor yapmasına özen göstermeli, doğru spor dalı seçimi konusunda dikkatli olmalıyız. Zira her spor dalı her yaş için uygun olmamakta.

Hangi Spor Dalı?

Bir çocuğun hangi sporu yapacağı çocuğun ve ailenin spora bakış açısı ile yakından ilgilidir. Örneğin çocuğunuz bir spora bağlı kalmayı mı istiyor yoksa birden fazla sporu denemek mi istiyor? Bu spor(lar) için ayırabileceğiniz bütçe ne kadar? Antrenörünüzün spora bakış açısıyla sizinki uyuyor mu? Ve en önemlisi çocuğunuz bu spordan zevk alıyor mu?

Çocuğunuzun ileriki yaşlarda da spor yapmasını istiyorsanız öncelikle yaptığı spordan zevk almasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca seçeceğiniz branş çocuğunuzun yaşına (hem fiziksel hem beyinsel hem de takvimsel yaşına) mutlaka uygun olmalıdır.

Hangi Düzeyde Spor?

Sporun hangi düzeyde yapılacağı size, çocuğunuza ve antrenörünüze bağlıdır. Çocuğunuzun gelecekte gerçekten bu sporla ilgili bir idealinin olup olmaması, çocuğunuzun bu spor dalını doğru yapabilmek için çabalayıp çabalamaması, antrenörünüzün çocuklara karşı tutumu oldukça etkilidir.

Çocuğunuzun bir takıma üye olması önemlidir ama çocuğun sadece spora doğru eğitilmemesi gerekir. Çocuğun birçok yönünün birden geliştirilmesi önemlidir. Bunun için de çocuğunuzun okuldan uzaklaşmamasına ve diğer sosyal faaliyetlere de arkadaşları ile birlikte katılmasına dikkat etmelisiniz.

Kızlar İçin Farklı mı Düşünmeli?

Kızlar için de yukarıdaki kurallar geçerlidir. Ancak kız çocuklar bebeklik evresinden sonra erkeklere oranla daha çabuk gelişirler. Ve bu da daha erken sporcu olmalarına olanak sağlar. Eğer kızınız sportif faaliyetlere katılmak istemiyorsa kızınızı başka aktiviteler ile olabildiğince aktif olmaya özendirebilirsiniz. Kızınızın illa spor kulübüne gitmesi gerekli değil. Halk oyunları, izcilik gibi aktiviteleri de tercih edebilirsiniz.

Hangi Yaşta Hangi Spor Yapılabilir?

Takvimsel yaşa göre;

2-3 yaş:

2 –3 yaş çocukları koşma, yakalama, zıplama gibi temel hareketleri yapabilirler. Özellikle aile ve arkadaşlarıyla yapabilecekleri oyunlar seçilmelidir. Bu amaç doğrultusunda bahçede koşma, dans etme, gözetim altında suda oynama, deneyimli kişiler eşliğinde jimnastik yapabilirler.

4-6 yaş:

Yüzme, dans etme, sek sek, ip atlama, 3 tekerlekli bisiklete binmeyi yapabilirler. Çok deneyimli kişilerle yüzme ve jimnastik başlatılabilir.

6 yaşından sonra çocuk yavaş yavaş hangi sporu yapmak istediğine karar verir ve kontrollü hareket yapma yeteneği gelişir.

7-10 yaş:

Futbol, yüzme, voleybol, basketbol, hentbol, bisiklet, tenis gibi sporlarla ilgili temel eğitime ve bunlara benzeyen diğer sporlara başlayabilirler. Çocuk hangi branşta eğitim görüyorsa o branşın kuralları ve detayları yavaş yavaş çocuğa öğretilmeye başlanmalıdır. Örneğin çocuk voleybola gidiyorsa çocuğa voleybolun tüm kuralları ve detayları yavaş yavaş öğretilmelidir.

Bu yaş grubunda en önemli olan nokta çocuğa tüm sporları içeren oyunlar oynatıp el-göz hareket koordinasyonunun geliştirilmesini sağlamaktır.

10 yaş üzeri:

Önceleri yaptıkları sporları daha düzenli bir şekilde yaparken atletizm, güreş ve küreğe başlayabilirler. 2-3 yıl sonraysa boks, karate veya tekvandoya başlamaları uygundur. Bu sporlara daha önce de başlanabilir ancak direkt bu sporlara başlamak yerine bu sporların alt yapısını oluşturan esneklik, denge ve koordinasyonlarını geliştirecek temel hareketleri içerecek bir antrenman daha uygundur.

Peki Ya Yetişkinler?

Evinize yakın ve fiziki şartları uygun iyi spor merkezleri ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayabilir. Burada bulunan spor hocaları size uygun haftalık çizelgeler hazırlayarak hangi aktiviteyi ne kadar yapmanız gerektiği konusunda size yardımcı olabilirler. Ayrıca dışarıda yapılabilecek diğer spor faaliyetlerini de yapabilirsiniz. Yürüyüş, bisiklet sürme, doğa gezileri ve tenis buna en uygun örneklerdir.

Önemli! Tüm bu egzersizleri yaparken birden değil yavaş yavaş arttırarak yapmayı unutmayınız.

Spor Yapmayı Düşünen Yetişkinler ya da Çocuklar Dikkat!

  1. Hekiminiz kalbinizde bir sorun olduğunu söyledi mi? 
  2. Fiziksel aktivite sırasında hiç göğüs ağrısı hissettiniz mi? 
  3. Geçen ay içinde istirahat durumundayken göğüs ağrısı hissettiniz mi? 
  4. Baş dönmesi ya da bilinç kaybı nedeniyle hiç dengenizi kaybettiniz mi? 
  5. Fiziksel aktivitenizi değiştirdiğiniz zaman eklem veya kemik ağrınız oluyor mu? 
  6. Yakın zamanda kalp ya da tansiyon için ilaç kullanmanız gerekti mi? 
  7. Aile yakınlarınızdan herhangi biri 50 yaşından önce kalp hastalığından ya da sebebini bilmediğiniz bir nedenden dolayı öldü mü? 
  8. Halen kalp hastalığı veya yüksek tansiyonu olan yakın akrabanız var mı? 

Eğer bu soruların hepsine olumsuz cevap veriyorsanız spor yapmanızda bir engel yoktur.

Ecz. Z. Kübra Özden

İlgili Makaleler:

Egzersizler Hastalıklara Karşı Nasıl Koruma Sağlar?

Egzersiz ve Egzersizlerin Faydaları

Hangi Vitaminler Hangi Besinlerde Bulunur?