Helikobakter Pilori Bakterisi ve Testleri

Helikobakter Pilori Genel Bakış

Helikobakter pilori mide ve ince bağırsak üstü ülserine neden olan bir bakteri türüdür. H. Pilori enfeksiyonu mide kanseri riskini artırabilir. Bu bakteri midenin iç çeperinde çoğalır, inflamasyona neden olur ve mide asidi tarafından mide ve bağırsak zarının zedelenmesine sonuç olarak da ülsere sebep olur. Fakat h.pilori enfeksiyona yakalanmış hastalarda ülser çok sık gözlemlenmemiştir. Her zaman ek bir etken ülser gelişimine neden olmuştur.

H. Pilori bakterisi bu bakteriye özgü bir antibiyotikle yok edilebilir. H. Pilori tedavisinde ilaç kullanan hastalarda tedavinin gelişim sürecini takip etmek için takip testleri gerekli olabilir.

Helikobakter Pilori Testleri

Helikobakter pilori testleri, mide ve ince bağırsağın üst kısmından helikobakter pilori enfeksiyonunu tespit etmek için kullanılır.Helikobakter pilori hastalarında peptik ülser görülebilir. Ancak bu çok yaygın değildir, çoğu hastada sindirim sisteminde helikobakter pilori enfeksiyonu bulunsa da ülser görülmemekte.

Helikobakter pilori enfeksiyonunu tespit etmek için 4 test gerekir:

  1. Kan antikor Testi: Kan testleri vücudun antikor üretip üretemediğini gösterir. Eğer antikorlarınız helikobakter pilori bakterisine karşı üretilmişse enfeksiyonu kapmışsınızdır.

  2. Üre nefes testi: Üre nefes testi, midenizde H. pilori bakterisi olup olmadığını kontrol eder. Bu test, H. pilori enfeksiyonu varsa bunu gösterebilir. Aynı zamanda, H. piloriden kurtulmak için tedavinin işe yarayıp yaramadığını görmek için kullanılabilir. Ancak nefes testi her zaman mevcut olamayabilir.

  3. Dışkı antijen testi: Dışkı antijen testi h. Pilori enfeksiyonu ile savaşan bağışıklık sistemini tetikleyen maddelerin dışkıda olup olmadığını kontrol eder. Dışkı antijen testi, H. pilori enfeksiyonu tanısını desteklemeye ya da H. pilori enfeksiyonu tedavisinde başarılı olunup olunmadığını belirlemeye yardımcı olur.

  4. Mide biyopsisi: Endoskopi sırasında mide ve ince bağırsağın iç çeperinden küçük bir biyopsi örneği alınır. Biyopsi örneğinden birçok farklı test yapılabilir.

Peki neden bu testler yapılıyor?

Bu testler;

  • H. pilori bakterisinin ülsere ya da gastrite neden olup olmadığını anlamak,

  • H.pilori enfeksiyonu tedavisinde başarılı olunup olunamadığını belirlemek için yapılır.

Bu Testleri Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kan antikor testi:Kan antikor testi için yapılması gereken özel bir durum yoktur.

Üre nefes testi: İlaçlar bu testlerin sonucunu bazen değiştirebiliyor. Bu nedenle kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza bildirin. Doktorunuz ilacı kesmenizi isteyebilir.

Testlerden doğru sonuç almak için;

• 2 hafta boyunca test öncesi proton pompa inhibitörleri almayın.

• 1 ay boyunca test öncesi, bizmut içeren ilaçlar almayın.

Mide biyopsisi ve dışkı antijen testi:Testleri yapmadan 6 saat önce bir şey yiyip içmeyin. Çoğu ilaç bu testin sonuçlarını değiştirir. Bu nedenle doktorunuza kullandığınız ilaçları bildirin ve doktorunuzun tavsiyesine göre ilacı kesin.

  • Testi yaptırmadan 1 ay önce kullandığınız antibiyotik varsa, antibiyotiği kesin.

  • Bizmut içeren ilaçları testi yaptırmadan bir ay önce kesin.

  • Test yaptırmaya 2 hafta kala proton pompa inhibitörleri almayın.

  • Test öncesi 24 saat boyunca H2 blokerleri, almayın.

Yapılması gerekenleri, riskleri ve bu risklerle nasıl başa çıkılacağınıve sonuçlarını doktorunuz size söyleyecektir.

 

Ecz.Zekiye Kübra Özden

İlgili Makaleler;

Enfeksiyon Hastalıklarının %80'i Dokunma ile Yayılıyor!

Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Yüksek Kolesterol Belirtileri: Tehlikede misiniz?

Alerjinizin İyileşmemesinin 4 Nedeni ve 4 Çözüm

Grip ve Diğer Enfeksiyonlara Karşı En İyi Korunma Yöntemi

Sivrisineklerden ve Klozet Kapağından HIV Virüsü Kapabilirsiniz