Hipersar Plus Film Tablet

İçerik: 
Olmesartan medoksomil
İçerik: 
Hidroklorotiyazit
Marka İsmi: 
Hipersar Plus Film Tablet

Hipersar (Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit) Nedir?

Hidroklorotiyazit vücutta sıvı tutulumuna yol açan aşırı miktarda tuzun vücut tarafından emilimini engellemeye yardımcı olan bir idrar söktürücüdür. Hidroklorotiyazit tiazit grubu idrar söktürücüler arasında yer alır.

Olmesartan ise kan damarlarını daraltarak (büzerek) kan basıncının (tansiyonun) yükselmesine sebep olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin kan damarlarını daraltmasını engelleyerek çalışır, böylece tansiyonu düşürür ve kan akışını geliştirir. Ayrıca Olmesartan, anjiyotensin II’nin sebep olduğu vücutta sodyum ve su tutulumunu önleyerek de tansiyonun yükselmesine engel olur. Olmesartan anjiyotensin II reseptör antagonisti¹ grubu ilaçlardan biridir.

[ ¹antagonist: Bir maddenin ya da sistemin etkisine karşı koyan, karşı etki gösteren, engelleyen ya da tersi yönde etki yapan etken (madde, ilaç, fenomen, vb.)]

Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit kombinasyonu aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon).

Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Hipersar (Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Olmesartan medoksomil’e, Hidroklorotiyazit’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine ya da sülfonamid grubu ilaçlara¹ alerjiniz varsa veya ağır derecede böbrek işlev bozukluğunuz; şiddetli karaciğer işlev bozukluğunuz ya da safra yolunda tıkanıklık varsa; tedavi almanıza rağmen kan tahlillerinde azalmış potasyum, azalmış sodyum, artmış kalsiyum veya artmış ürik asit [gut (damla hastalığı)] tespit ediliyorsa ya da gebelik ve/veya emzirme dönemindeyseniz; bu ilacı kullanmayınız.

[ ¹sülfonamid grubu ilaçlar (Bactrim, Bakton, Kemoprim, Metoprim, Mikrosid Forte, Septrin, Trifen Fort, Trimoks, vb.)]

Eğer hamileyseniz doktorunuzun izni olmadan Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit kullanmayınız. Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit hamileliğin 2. veya 3. üç aylık döneminde (son 6 ayda) alınırsa anne karnındaki bebekte hasara ve hatta ölüme yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza durumu bildiriniz ve ilacı kullanmayı olabildiğince çabuk bırakınız.

Nadiren bazı durumlarda, Olmesartan ve Hidroklorotiyazit iskelet kas dokusunda bozulmalara sebep olabilir ve bu durum böbrek yetmezliğine yol açabilir. Eğer kas ağrısı, kaslarda hassasiyet, güçsüzlük veya halsizlik hissederseniz; özellikle bunlarla birlikte ateş, mide bulantısı veya kusma ve koyu renkli idrar da varsa hemen doktorunuza başvurunuz.

Bu ilaç sporculara yapılan doping testlerinde pozitif sonuç çıkmasına yol açabilir. Eğer sporla ilgilenen biriyseniz bu hususa dikkat ediniz.

Eğer süt ve süt ürünlerini sindirmede sorunlarınız varsa bu ilacı kullanmayınız. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı hassas olduğunuz söylenmişse bu ilacı almadan önce doktorunuzla konuşunuz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu daha fazla düşürebilir ayrıca Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit’in bazı yan etkilerini de arttırabilir.

Bu ilaç 18 yaşından küçüklere verilmemelidir.

Hipersar (Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Olmesartan medoksomil’e, Hidroklorotiyazit’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • ağır derecede böbrek işlev bozukluğu;

 • şiddetli karaciğer işlev bozukluğu;

 • safra yolunda tıkanıklık;

 • tedavi alınmasına rağmen kan tahlillerinde azalmış potasyum, azalmış sodyum, artmış kalsiyum veya artmış ürik asit [gut (damla hastalığı)] tespit edilmesi;

 • gebelik ve/veya emzirme döneminde olmak;

 • süt ve süt ürünlerini sindirmede sorunlar;

 • sülfonamid grubu ilaçlara¹ alerji.

[ ¹sülfonamid grubu ilaçlar (Bactrim, Bakton, Kemoprim, Metoprim, Mikrosid Forte, Septrin, Trifen Fort, Trimoks, vb.)]

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • böbrek hastalığı;

 • karaciğer hastalığı;

 • diyabet (şeker hastalığı);

 • kan damarlarına ilişkin rahatsızlıklar (damar sertliği, damarlarda daralma, dolaşım yetmezliği; vb.);

 • konjestif kalp yetmezliği;

 • kandaki potasyum seviyesinin düşük veya yüksek düzeyde olması;

 • astım veya alerjiler;

 • yüksek kolesterol veya trigliserit seviyeleri;

 • gut (damla hastalığı);

 • lupus².

(²lupus: Yüzeyel doku kaybına bağlı olarak gelişen iltihabi yaralara dönüşen ve yayılma özelliği gösteren, yumru şeklindeki kabarıklıklarla belirgin cilt ve mukoza hastalığı.)

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Hipersar (Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi D. Bu ilaç anne karnındaki bebek için zararlı olabilir. Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit hamileliğin 2. veya 3. üç aylık döneminde (son 6 ayda) alınırsa anne karnındaki bebekte hasara ve hatta ölüme yol açabilir. Eğer hamileyseniz doktorunuzun izni olmadan Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit kullanmayınız. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza durumu bildiriniz ve ilacı kullanmayı olabildiğince çabuk bırakınız.

Hidroklorotiyazit anne sütüne geçer. Olmesartan medoksomil'ın ise anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız öncelikle doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Hipersar (Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit) Kullanabilir miyim?

Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Hipersar (Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

İlacınızı yemeklerle birlikte veya aç karnına alabilirsiniz.

İlacınızı bir bardak dolusu su (200 ml) ile birlikte alınız. Tablet formdaki ilacınızı kırmayınız, çiğnemeyiniz veya ezmeyiniz. Hapı bir bütün olarak yutunuz. İlacınızı her gün aynı zamanda almaya özen gösteriniz.

Bu ilacın durumunuzu düzelttiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekecektir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Eğer sürekli kusma veya ishal varsa ya da normalden çok daha fazla terliyorsanız doktorunuz ile görüşünüz. Bu ilacın kullanımı sırasında vücudun susuz kalması (dehidrasyona uğraması) daha kolay hale gelir ve bu durum ciddi derecede düşük tansiyon veya ciddi bir elektrolit¹ dengesizliğe sebep olabilir.

[ ¹elektrolit: Vücutta bulunan sıvıların içerdiği bazı elementler (sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, vb.)]

Hidroklorotiyazit tiroid testlerinin sonuçlarını etkileyebilir. Sizi tedavi eden doktorlara Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit kullandığınızı bildiriniz.

İlacı kullanmaya başladıktan sonra tansiyonunuzun kontrol altına alınması 4 haftayı bulabilir. Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirecekseniz cerrahınıza belirli bir süre önceden Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz. İlacı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

Bu ilaç 18 yaşından küçüklere verilmemelidir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Hızlı veya yavaş kalp atışları, baş dönmesi hissi, bayılma.

Hipersar (Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu daha fazla düşürebilir ayrıca Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit’in bazı yan etkilerini de arttırabilir.

Egzersiz sırasında veya sıcak havalarda aşırı hararetten ve dehidrasyondan (vücutta su kaybı) kaçınınız. İçmeniz gereken içecek miktarı ve türü konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Bazı durumlarda çok fazla sıvı tüketmek de yeteri kadar sıvı almamak kadar olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.

Hipersar (Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Nadiren bazı durumlarda, Olmesartan ve Hidroklorotiyazit iskelet kas dokusunda bozulmalara sebep olabilir ve bu durum böbrek yetmezliğine yol açabilir. Eğer kas ağrısı, kaslarda hassasiyet, güçsüzlük veya halsizlik hissederseniz; özellikle bunlarla birlikte ateş, mide bulantısı veya kusma ve koyu renkli idrar da varsa hemen doktorunuza başvurunuz.

Aşağıdaki gibi diğer ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz:

 • bayılacakmış gibi hissetme, bayılma;

 • göğüs ağrısı, nefes almada zorluk;

 • düzensiz nabız;

 • yüksek ateş;

 • burun tıkanıklığı veya akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük;

 • tükrük bezlerinde şişlik veya ağrı;

 • bulanık görme, nesnelerin sarı görünmesi;

 • idrar yolu enfeksiyonu, idrarda kan bulunması;

 • kansızlık (anemi);

 • sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);

 • ağız kuruluğu, artan susuzluk, uyuşukluk hali, huzursuz hissetme, bilinç bulanıklığı, hızlı kalp ritmi, baş dönmesi hissi, bayılma veya ani hastalık nöbeti (irade dışı kasılmalar);

 • safra kesesi iltihabı;

 • pankreas iltihabı.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • iştah kaybı, mide ağrısı, mide bozukluğu, bulantı, kusma;

 • karın ağrısı, ishal, kabızlık;

 • eklem ağrısı;

 • baş dönmesi, sersemlik veya baygınlık hissi;

 • uyuşukluk, yorgunluk hissi;

 • ışığa karşı duyarlılık;

 • başağrısı;

 • konsantrasyon sorunları, kendini depresif hissetme veya çöküntü hali;

 • erkeklerde ereksiyon zorluğu.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hipersar (Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Hipersar (Olmesartan medoksomil ve Hidroklorotiyazit’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Hipersar Plus Film Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Hipersar Plus Film Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Hipersar Plus Film Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Hipersar Plus Film Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Hipersar Plus Film Tablet 'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Hipersar Plus Film Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.