Hyperium Tablet

İçerik: 
Rilmenidin
Marka İsmi: 
Hyperium Tablet

Hyperium (Rilmenidin) Nedir?

Rilmenidin belirli odakları etkileyerek kan basıncını düşüren bir tansiyon ilacıdır. Rilmenidin hem kan damarlarını rahatlatır hem de kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır.

Rilmenidin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

  • yüksek tansiyon (hipertansiyon).

Rilmenidin burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Hyperium (Rilmenidin) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Bu ilaç anne karnındaki bebek için zararlı olabilir. Eğer hamileyseniz doktorunuzun izni olmadan Rilmenidin kullanmayınız. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.

Eğer Rilmenidin'e ve/veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da şiddetli depresyon geçiriyorsanız veya şiddetli böbrek yetmezliğiniz varsa ya da gebelik ve/veya emzirme dönemindeyseniz bu ilacı kullanmayınız.

Rilmenidin’i alkol ve/veya aşağıdaki ilaçlar ile birlikte kullanmayınız:

Öncelikle doktorunuzla konuşmadan Rilmenidin kullanımını bırakmayınız veya doz atlaması yapmayınız. İlacı kullanmayı tamamen bırakmadan önce dozu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirecekseniz cerrahınıza belirli bir süre önceden Rilmenidin kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz. İlacı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

Hipertansiyon sıklıkla belirti göstermez, dolayısıyla yüksek tansiyonunuz olsa bile bunu hissedemeyebilirsiniz. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı direktifler doğrultusunda kullanmaya devam ediniz. Hayatınızın geri kalanı boyunca tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.

Bu ilaç çocuklarda kullanılmamalıdır.

Hyperium (Rilmenidin) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Rilmenidin'e ve/veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

Eğer belirli bazı rahatsızlıklarınız varsa, Rilmenidin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyacınız olabilir. Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

  • yakın zamanda felç (inme) geçirmiş olmak;

  • yakın zamanda kalp krizi geçirmiş olmak.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Hyperium (Rilmenidin) Kullanabilir miyim?

Gebelik kategorisi X. Bu ilaç anne karnındaki bebek için zararlı olabilir. Eğer hamileyseniz doktorunuzun izni olmadan Rilmenidin kullanmayınız. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Rilmenidin anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Hyperium (Rilmenidin) Kullanabilir miyim?

Rilmenidin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Hyperium (Rilmenidin) Nasıl Kullanılır?

Rilmenidin’i tam olarak doktorunuz tarafından belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Doktorunuz tarafından belirtilenden daha yüksek dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

İlacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Öncelikle doktorunuzla konuşmadan Rilmenidin kullanımını bırakmayınız veya doz atlaması yapmayınız. İlacı kullanmayı tamamen bırakmadan önce dozu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirecekseniz cerrahınıza belirli bir süre önceden Rilmenidin kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz. İlacı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

Hipertansiyon sıklıkla belirti göstermez, dolayısıyla yüksek tansiyonunuz olsa bile bunu hissedemeyebilirsiniz. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı direktifler doğrultusunda kullanmaya devam ediniz. Hayatınızın geri kalanı boyunca tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.

Bu ilaç çocuklarda kullanılmamalıdır.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozu almanıza 8 saatten daha az süre kaldıysa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız sürede almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Düşük tansiyon, baş dönmesi, dikkat bozukluğu, bayılacakmış gibi hissetme.

Hyperium (Rilmenidin) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Rilmenidin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Hyperium (Rilmenidin’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

  • hızlı veya düzensiz kalp atışları;

  • şişlik, ani kilo alma;

  • kaygı (anksiyete), depresyon;

  • ellerde veya ayaklarda soğukluk hissi.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

  • ağız kuruluğu;

  • karın ağrısı, ishal, kabızlık;

  • halsizlik, uyku hali, uykusuzluk.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hyperium (Rilmenidin) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Rilmenidin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Rilmenidin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Rilmenidin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Hyperium (Rilmenidin’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Hyperium Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Hyperium Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Hyperium Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Hyperium Tablet'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Hyperium Tablet'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Hyperium Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.