İçerik Politikası ve Kaynaklar

İlaçpedia olarak misyonumuz ilaç ve sağlık konusunda en güvenilir bilgi kaynağı olmaktır. Bu misyonumuzu ise; herhangi bir markadan bağımsız, objektif, güncel, olabildiğince kısa formatta bilgileri sağlık profesyonellerine sunarak gerçekleştirmeye çalışmaktayız.

İlaçpedia.com tasarımcıları ve mühendisleri sağlık profesyonelleri için kullanışlı, sahip olduğumuz geniş kapsamlı ilaç bilgilerine kolayca ulaşılabilen bir site amaçlamakta ve bunun için çalışmalarını sürekli olarak sürdürmektedir. Eğer herhangi bir problem yaşadıysanız veya öneriniz, uyarınız, isteğiniz varsa lütfen bize bu adresten ulaşınız. Öneri ve şikayetleriniz en kısa sürede değerlendirilecektir.

İlaçpedia.com’da bulunan tüm bilgiler ilgili bakanlıkların ve İEGM'nin kaynaklarından alınan bilgilerdir.  FDA, T.C Sağlık Bakanlığı Prospektüsleri, Klinik Çalışma Sonuçlarından elde edilen bilgi ve veriler uzman eczacılarımız tarafından en güvenilir şekilde, herhangi bir ekleme-eksiltme yapılmadan derlenmekte ve sitemizde bu şekilde yayınlanmaktadır. Sitemizde bulunan ilaç bilgileri hazırlanırken her zaman T.C Sağlık Bakanlığı onaylı ilaç prospektüslerine, kullanma talimatlarına sadık kalınmıştır. İçeriğimizde hiçbir şekilde ilacın etkin maddesine ait olmayan bir ibare, bilgi, öneri yer almamaktadır.

İçerik Kaynaklarımız

İlaçpedia.com uzman eczacıları içerik hazırlarken şu kaynakları kullanmaktadır;

-FDA

-T.C Sağlık Bakanlığı

-İlaçların Klinik Çalışmaları

FDA

Amerika Birleşik Devletleri'nin Sağlık Bakanlığı'na bağlı; ilaç, biyolojik medikal ürünler, kan ürünleri, gıda, diet eklentileri, medikal araçlar, radyasyon yayan aletler, veteriner aletleri ve kozmetiklerden sorumlu bürosudur. FDA kısaltmasının açılımı U.S. Food and Drug Administration olup, Türkçe "Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi" olarak ifade edilebilinir. FDA özellikle sağlık ve ilaç alanında en büyük otorite olarak kabul edilmekte olup, kararları ve yayınları dünya genelinde kabul görmektedir.

T.C Sağlık Bakanlığı

İlaç, ve psikotrop maddelerin üretim ve tüketimini her safhada kontrol ve denetlemek; farmasötik ve tıbbi madde ve müstahzar üreten yerlerin,dağıtım yerlerinin açılış ve çalışmalarını esaslara bağlamak, denetlemek T.C Sağlık Bakanlığı’nın başlıca görevlerinden biridir. Eczacılarımız tarafından T.C Sağlık Bakanlığı’nın güncelleme ve yayınları sürekli olarak takip edilmekte, gerekli düzenleme ve değişiklikler mümkün olduğunca yapılmaya çalışılmaktadır. Ancak bu güncellemeler çok büyük iş gücü gerektirdiğinden sürekli eczacılarımızın yardımına ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer varsa tespit ettiğiniz güncellemeleri bize iletebilir veya diğer editör eczacılarımız gibi editör olarak güncellemeleri yapabilirsiniz. Kullanım Sözleşmemizde de yer aldığı gibi sitemiz bilgilerin güncelliğini garanti etmemektedir.

Klinik Çalışmalar

Klinik çalışmalar; ilaç firmaları tarafından ilaçları piyasaya çıkmadan önce ve çıktıktan sonra yapılan kapsamlı çalışmalardır. Klinik çalışmaların ana amacı söz konusu ilacın insanlar üzerindeki güvenilirliğini ve etkililiğini saptamak olmakla birlikte ilacın vücut tarafından emilimi, vücutta kalış süresi, vücuttan atılımı, ilacın vücuda etkileri, yan etkileri, gebelik – emzirme dönemindeki etkileri, ilaç – ilaç etkileşimleri ve daha birçok konuyu kapsayan detaylı araştırmalardır.

Klinik çalışmalar tamamlanması uzun yıllar alan, binlerce kişinin katılımı ile gerçekleşen ve her aşaması dökümante edilen güvenilir çalışmalardır. Her bir ruhsatlı ilacın ruhsatı alınmadan önce detaylı klinik çalışmaları tamamlanır ve ilgili raporlar Sağlık Bakanlığı’na sunulur. İlaç ancak Sağlık Bakanlığı’nın onayından geçtikten sonra ruhsat alır ve piyasaya sunulur. Klinik çalışmalar ilaç piyasaya çıktıktan sonra da devam eder. Burada ise amaç ilacın daha geniş insan kitlesi tarafından kullanımı sonrasında gelen verilerin değerlendirilmesi, olası bir olumsuzluk varlığında gerekli düzeltmelerin yapılmasına yöneliktir.

Tüm bu çalışmalar eczacılarımız tarafından düzenli olarak takip edilmekte gerekli düzenleme ve değişiklikler eş zamanlı olarak yapılarak her bir ilacın bilgisi güncellenmektedir.

İçerik Kadromuz

İlaçpedia.com içerik ekibi tamamen uzman eczacılardan oluşur. Eczacılarımız uygun görülen, güvenilir olduğu kanıtlanmış, dünyada ve Türkiye’de sağlık konusunda büyük birer otorite olan kaynakları kullanarak site içeriğini hazırlamakta ve yayınlanabilir hale getirmektedir. İçerik hazırlandıkan sonra da editörlerimiz tarafından kontrolleri sürdürülmekte ve güncellemeleri yapılmaktadır.

Sitemiz kullanım sözleşmesine bağlıdır ve ancak bu kullanım şartları doğrultusunda hizmet verebilir. İlaçpedia Kullanım Şartlarını Okumak için Tıklayın.