İktidarsızlık-Erektil Disfonksiyon (ED) Bilgilerinizi Test Edin

Erektil Disfonksiyon (ED): Bilgilerinizi Test Edin

Erektil disfonksiyon hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Aşağıdaki bilgileri gözden geçirerek neleri doğru neleri yanlış bildiğinizi öğrenebilirsiniz.

ED yaşlanmanın doğal bir parçasıdır.

Bir erkeğin yaşlanmanın bir sonucu olarak erektil fonksiyonunu tamamen kaybetmesi normal bir durum değildir. ED oluşumu genellikle yaşlanma dışında diğer faktörlerin de beraber bulunması ile ilişkilidir. Bunlar damar hastalıkları, diyabet (şeker hastalığı), yüksek tansiyon (hipertansiyon), düşük hormon seviyesi (testesteron) ve sigara içmek gibi kişisel alışkanlıklardır.

Reçeteli ilaçlar ED oluşumuna katkıda bulunabilir.

ED ile ilişkili olabilecek yaklaşık 200’den fazla türde reçeteli ilaç vardır.

Bir erkek ne zaman isterse ereksiyon olabilir.

Bu durum 13- 19 yaşlarındaki erkek çocuklar için doğru olabilir ancak bir erkeğin yaşı ilerledikçe ereksiyon eskisi kadar sık gerçekleşmez. Erkeğin vücudundaki hormonlar ve diğer yaşam değişiklikleri erkeğin uyarılma seviyesini etkileyebilir. Erkeğin erekte olabilmesi daha uzun zaman alabilir ve cinsel ilişki öncesinde daha fazla direkt uyarılma ve ön sevişmeye gereksinim duyabilir.

ED bazen psikolojik kökenli bir sorundur.

Psikolojik faktörler; ED rahatsızlığı bulunan kişilerin yaklaşık %10 ila %20’sinde ED oluşumundan sorumludur. Bununla birlikte ED rahatsızlığı bulunan erkeklerin çoğunluğunda diyabet (şeker hastalığı), kalp hastalığı, yüksek tansiyon, prostat kanseri ameliyatı geçirme, kronik madde veya alkol kullanımı gibi altta yatan fiziksel bir durum bulunur.

Dar (sımsıkı) iç çamaşırı giymek ED oluşmasına sebep olabilir.

ED oluşumu fiziksel ve/veya psikolojik kökenli olabilir ancak dar (sımsıkı) iç çamaşırı giymek ED oluşma nedenleri arasında yer almaz.

Tütün, alkol veya illegal madde kullanımı ED oluşumunu meydana getirebilir.

Bu maddeler kan damarlarına hasar verebilir ve/veya penise kan akışını kısıtlayarak ED oluşmasına neden olabilir.

Erkeklerin çoğu asla ED yaşamaz.

Erkeklerin büyük çoğunluğu mutlaka bir yada birkaç kez ED yaşar. Çalışmalar göstermiştirki 40 – 70 yaş arasındaki erkeklerin %52’si bir dönem iktidarsızlık yaşamıştır.

Tekrarlayan ED varlığında tedavi araştırmak doğru bir davranıştır.

Eğer bir erkek %50’den fazla kere iktidarsızlık yaşıyorsa veya iktidarsızlık kendisi ya da partneri için problem olmaya başladıysa tıbbı tedavi yollarına başvurmalıdır.

Arasıra bisiklete binmek ED oluşmasına sebep olabilir.

Bisiklete binmek –normal şekilde- erektil disfonksiyonu etkilemez. Ancak, erkekler uzun mesafe bisiklete binerken mola vermelidir.

İktidarsızlık sadece ED’u bulunan erkekleri etkiler.

Eğer iktidarsızlık tedavi edilmezse her iki partner de bundan sıkıntı duyabilir. Sorunu kabullenmemek ve tedaviye yanaşmamak depresyon, anksiyete ve her iki partnerin de kendine saygısını yitirmesine sebep olabilir.

Kaynaklar