İktidarsızlık Tedavisi İçin Yapmanız Gerekenler

Cinsel yaşamınızın kusursuz olduğunu mu düşünüyorsunuz? Tekrar düşünün.Ara sıra ortaya çıkan iktidarsızlık yatak odasındaki gerginlikten gece alkol alımına kadar her şeyden etkilenebilir. İktidarsızlığı önlemek için yapabileceğiniz bazı şeyler var - diş fırçalama, belli yiyeceklerden yeme gibi.

Uzun süreli iktidarsızlık erkeklerin %10'unu etkileyen bir problem. Peki en başından önlem almak mümkün mü? Belki. İktidarsızlığı önlemek için aşağıdaki maddeleri adım adım takip edebilirsiniz.

1- Sigarayı Bırakın (eğer'i, ve'si, ama'sı yok!)

"Olamaz! Listenin başında bu mu var?" demeyin.Sigarayı bırakın.Sigara 40 yaşın altındaki erkeklerin iktidarsızlığının en büyük nedenidir.Çünkü ereksiyon için kan desteği gerekir ve nikotin damarlarınızın daralmasına neden olur.Yetersiz kanlanma da ereksiyonu engeller. Sigarayı ne kadar uzun süredir kullanıyorsanız iktidarsızlık riskiniz de o kadar büyük olur.

2- Hareket Edin

Düzenli yapılan spor kan sirkülasyonu ve kalp için olmazsa olmazlardan biri. Bundan dolayı egzersiz, iktidarsızlığı önlemek için de önemli bir yöntem. Yapılan egzersiz kanın vücudun diğer organlarına daha hızlı pompalanmasını sağlar.Aynı zamanda penisinize de daha hızlı kan akışı sağlamış olur. Spor enerjinizi yükseltir, tansiyonunuzu düşürür, stresi azaltır, uyumanıza yardımcı olur ve daha iyi hissetmenizi (ve görünmenizi!) sağlar ki bunlar da iktidarsızlığı engeller.

3- Alkolü Sınırlayın

Az miktarda alkol stresinizi azaltmanız için iyi geliyor olabilir - ama çoğu depresyona sokabilir. Bu da siz ne kadar çok içerseniz, iktidarsızlık o kadar artacaktır demektir (depresyon iktidarsızlığın en büyük nedenlerindendir). Yaşlandığınızda alkolün vücudunuza etkisi çok daha büyük olur.Bundan dolayı erkekler yaşlandıkça tükettiği alkol miktarına da dikkat etmelidir. Genellikle erkeklere günde en fazla 2 bardak sınırı koyulur.Size uygun olan sınırı doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.

4- Uygun bir şekilde beslenin

Obezite, seker,kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon iktidarsızlıkla bağlantılıdır. Sağlıklı bir diyet ile bu rahatsızlıklardan korunmak mümkün olduğuna göre diyetle cinsel hayatınızı kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.Bu diyetin içeriği nasıl olmalıdır peki? Bol sebze ve meyve, lifli yiyecekler ve birazda doymuş yağlar. Eğer kolesterol veya kilo probleminiz varsa doktorunuza danışabilirsiniz.

5- Penisinizi Koruyun

Penis kemik içermemesine rağmen kırılabilir. Eğer penisteki kan odacıkları ereksiyon halindeyken yırtılırsa kırılma gerçekleşmiş olur ve ereksiyon problemlerine yol açabilir. Eğer gerekli tedavi yapılmazsa deformasyona, yaralanmaya ve iktidarsızlığa neden olabilir. Bu yüzden cinsel ilişki halindeyken istediğiniz pozisyon için 2 kere düşünmelisiniz. Eğer penisteki herhangi bir komplikasyonda morarma, ağrı veya şişme gibi gerçekleşiyorsa doktorunuzu aramayı ya da acil servise gitmeyi ihmal etmeyin.

6- Dişlerinizi Fırçalayın

Görünüşe göre kronik diş eti hastalığı ile iktidarsızlık aynı risk faktörlerini taşımakta. Yapılan çalışmalar yetersiz kan desteğinden ortaya çıkmış olan iktidarsızlık yaşayan erkeklerin %80'inde kronik diş eti hastalığı da olduğunu göstermiştir. Bu yüzden kaliteli bir cinsel yaşam için dişlerinizin sağlığına dikkat edin ve periyodik dişçi randevularınızın hiç birini kaçırmayın.

7- Stresi Azaltın

Stres ve endişe iktidarsızlığın en büyük sebeplerinden biridir. Çünkü stres anında salgılanan hormonlar kan damarlarınızı daraltır. İktidarsızlığı önlemek için stresi azaltacak yöntemler bulun (sigara, alkol ve uyuşturucu kullanmak dışında tabii ki!).

8- İyi Bir Uyku Uyuyun

Yorgunluk cinsel hayatınıza engel olabilir. Bundan dolayı iyi bir uyku çekmek çok yararlı olacaktır. İyi uyumanıza rağmen kendinizi hala yorgun hissediyorsanız sizde uyku apnesi olabilir (sesli horlama ve nefes darlığı ile ortaya çıkar). Uyku apnesi olan insanlarda iktidarsızlık görülme olasılığı diğerlerine göre 2 kat fazladır.Bu yüzden uyku sorunları yaşıyorsanız doktorunuzdan yardım almanız faydalı olacaktır.

Ecz. Z. Kübra Özden

İlgili Makaleler:

İktidarsızlığın Nedenleri ve İlaçlar

Prostatit (Prostat İltihabı)

İktidarsızlık-Erektil Disfonksiyon (ED) Bilgilerinizi Test Edin

Kadınlarda En Çok Görülen Cinsel Sağlık Problemleri ve Çözümleri