İlaç Kullanırken Vücut Sağlığınıza Dikkat Edin

İlaç kullanımı dikkat ve bilgi isteyen bir konudur. İlaçlarınızı bilinçli kullanmanız sadece tedavinizin başarılı olmasını sağlamaz aynı zamanda istenmedik durumlara maruz kalmanızı da önler.

Yanlış ilaç kullanımı, ilaç etkileşimleri, yan etkiler gerek sağlığınızı bozabilir gerekse can güvenliğinizi tehdit edebilir. Sağlığınızı ve canınızı korumak için ilaç güvenliğinize dikkat edin.

İlaç Güvenliğime Dikkat Etmek İçin Ne Yapmalıyım?

1) Reçetesiz satılan ilaçlar ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere kulladığınız tüm ilaçların güncel bir listesini yanınızda taşıyın. Yeni bir ilaç kullanmaya başlamadan önce halihazırda kullandığınız ilaçlar ile etkileşip etkileşmediğini kontrol edin.

2) Alerjiniz olan bir ilaç veya herhangi bir besin, bitki, madde var ise yeni bir ilaç almadan önce doktorunuza / eczacınıza bildirin. Böylece farkında olmadan alerjik reaksiyon gösterebileceğiniz bir ilacı içmek durumunda kalmazsınız.

3) Herhangi bir hastalığınız (diyabet, tansiyon, karaciğer yetmezliği, vb.) varsa ilaç seçiminden önce doktorunuza / eczacınıza söyleyiniz. Doktorunuzun / eczacınızın seçeceği ilacın kullanımı, mevcut sağlık sorunlarınız için sakınca teşkil etmemelidir.

4) İlaçlarınızı orjinal ambalajlarında, saklama koşullarına uygun ortamlarda ve ağzı kapalı şekilde saklayın. İlacınızın kutunun üzerinde yazan son kullanma tarihine kadar korunabilmesi uygun şekilde muhafaza edilmesine bağlıdır.

5) İlaç alışverişinizi mümkünse her zaman aynı eczaneden yapınız. Böylece eczacınız sağlık durumunuz hakkında genel bilgi sahibi olup sağlık durumunuzun takibini yapabilir.

6) İlacınızı alırken doktorunuzun reçete ettiği ilacı aldığınıza emin olunuz. Özellikle ilacınızın dozuna çok dikkat ediniz. Eczanedeki olası bir karmaşa anında yanlış bir ilacı alıp kullanma olasılığınızı ortadan kaldırmış olursunuz.

7) Reçetenizi bir başkasına vermeyin. Reçeteli ilaçlarınızı mümkün mertebe bizzat kendiniz gidip alınız. Bu sayede yeni ilaçlarınızı nasıl kullanmanız gerektiği bilgisini eczacınızdan doğru şekilde öğrenebilirsiniz.

8) İlaçlarınızı eczaneden alırken eczacınıza özellikle dikkat etmeniz gereken bir konu olup olmadığını sorunuz.

9) İlacınızı kullanmaya başlamadan önce yakından tanıyınız. O ilacı kullanmaya mani bir durumunuz olup olmadığını ve / veya tedaviniz süresince dikkat etmeniz gerekenleri öğreniniz. Böylece ilaç kullanımınız sırasında karşılaşabileceğiniz durumlara karşı önceden hazırlıklı olursunuz.

10) Aklınıza takılan soruları, ilaç kullanımınız sırasında ortaya çıkan alışılmadık durumları eczacınıza / hekiminize danışmaya çekinmeyiniz. Sizin endişe ettiğiniz bir durum sandığınız kadar korkulacak bir durum olmayabilir. Veya tam aksi hiç önemsemediğiniz bir gelişme esasında hayati bir öneme sahip olabilir.

Ecz. Z. Kübra Özden

İlgili Konular

Anlaşılır İlaç Bilgisi Neden Önemli?

İlaç Ölçekleri ile İlgili Pratik Bilgiler

BID, CR, FORTE, MR Kısaltmaları Hangi Anlama Geliyor?

İlaç Masraflarını Azaltmanın 5 Kolay Yöntemi

İLAÇLARINIZ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN EN ÖNEMLİ 10 DETAY

Eczaneden İlaç Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?