İlaç Kullanmadan Önce Doktorunuza veya Eczacınıza Vermeniz Gereken 10 Önemli Bilgi

İlaç seçimi hassasiyet ve dikkat gerektiren bir konudur. Hasta için uygun ilacı seçerken hastaya ait belirli bilgilere sahip olmak önem taşır. Doktorlar / eczacılar hastalarına genellikle gerekli soruları sorarlar. Ancak bazen dikatten kaçan, atlanan noktalar olabilir. Eğer sağlık uzmanınız dikkatten kaçırırsa siz mutlaka aşağıda yer alan konular hakkında sağlık uzmanınızı kısaca bilgilendiriniz.

1) Mevcut bütün hastalıklarınızı doktorunuza / eczacınıza söyleyiniz (Örneğin: Şeker, tansiyon, kalp hastalığı veya alerjik rahatsızlıklar).

2) Kullanmakta olduğunuz bütün ilaçları doktorunuza / eczacınıza bildiriniz. İsimlerini hatırlayamasanız dahi hangi hastalık / hastalıklar için ilaç kullandığınızı mutlaka söyleyiniz. (Örneğin: Şeker hapı, tansiyon hapı, romatizma ilacı gibi).

3) Herhangi bir ilaca, maddeye, nesneye alerjiniz varsa doktorunuza / eczacınıza söylemeyi ihmal etmeyiniz.

4) Yakın zamanda geçirdiğiniz herhangi bir operasyon (kalp ameliyatı, bademcik ameliyatı, kanal tedavisi, vb.) varsa, doktorunuza / eczacınıza bildiriniz.

5) Yakın zamanda geçirdiğiniz ciddi bir sağlık problemi (kalp krizi, sara nöbeti, mide kanaması, vb.) varsa, doktorunuza / eczacınıza bildiriniz.

6) Herhangi bir bitkisel ürün, besin takviyesi veya bitki çayı kullanıyorsanız doktorunuza / eczacınıza söyleyiniz.

7) Bebek emziriyorsanız, hamileyseniz ya da yakın zamanda bir gebelik planlıyorsanız doktorunuza / eczacınıza bildiriniz.

8) Aynı sorun için daha önce kullandığınız ve fayda gördüğünüz ilaç / ilaçlar varsa doktorunuza / eczacınıza belirtiniz.

9) Çalışma saatleriniz ve koşullarınız hakkında doktorunuzu / eczacınızı kısaca bilgilendiriniz.

10) Almakta zorlandığınız bir ilaç formu (tablet yutamama, vb.) varsa doktorunuza / eczacınıza söyleyiniz.

Ecz. Z. Kübra Özden