İlaç Masraflarını Azaltmanın 5 Kolay Yöntemi

İlaç harcamaları her geçen gün daha da artmakta. Oysaki alabileceğimiz basit önlemler ile bu harcamaları bir nebze olsun azaltabiliriz. Küçük ayrıntılara dikkat ederek ilaç masraflarınızı azaltabilirsiniz. Bu sayede hem kendi ekonominize hem de ülke ekonomisine katkı sağlayabilirsiniz.

1 ) Ekonomik fiyatlı muadil ilaçları tercih edin

Muadil ilaçlar aynı etkin maddeyi aynı miktarda içeren, vücutta aynı etkileri oluşturan ilaçlardır. Kısacası birbirlerinin eşdeğeri olan ilaçlardır. Bazı ilaçların hiç muadili yokken bazı ilaçların çok fazla sayıda muadili vardır. İlacınızı alırken -eczacınıza da danışarak- daha ekonomik fiyatlı muadili olup olmadığını öğrenip seçiminizi buna göre yapmanız bütçenize katkı sağlayabilir.

2 ) İlaç almadan önce evinizdeki ilaç kutusuna bakın

Bütün ilaçlarınızı –özel saklama koşulları gerektirenler hariç- bir kutu içerisinde saklayınız. Yeni ilaç almadan önce ihtiyacınız olan ilacın kendi ilaç kutunuzda bulunup bulunmadığını kontrol ediniz. Hatta doktorunuza gitmeden önce evinizde bulunan ilaçların isimlerini not alıp doktorunuza şikayetleriniz için evdeki ilaçlarınızdan alıp alamayacağınızı sorabilirsiniz. Böylece aynı etkileri sağlayan aynı gruptaki ilaçlara tekrar tekrar para ödemek zorunda kalmazsınız. Ayrıca sadece kendinize değil ülke ekonomisine ve ilaç alamayan insanlara da katkı sağlamış olursunuz.

3 ) İlaç kutularının içinde bulunan ilaç adedine dikkat edin

Genel olarak birçok ilacın 10 tablet, 20 tablet, 50 tablet gibi birim adet olarak farklı sayılarda o ilacı içeren birkaç formu vardır. Eğer alacağınız ilaç ağrı kesici, ateş düşürücü gibi daha sık kullanılan ilaç grubuna aitse fazla sayıda ilaç içeren kutuları tercih etmeniz daha uygun olur. Genel olarak ilaç kutusundaki ilaç sayısı arttıkça fiyat daha ekonomikleşir ancak alacağınız ilaç sık kullanacağınız bir ilaç değilse mümkün olduğu kadar küçük kutuları almanız daha yerinde olur.

4 ) İhtiyacınıza göre ilacın ekonomik boy olanlarını tercih edin

Eğer eşiniz, çocuğunuz veya kardeşiniz ile aynı ilacı kullanacaksanız aynı ilaçtan 2 kutu almak yerine ilacınızın –eğer varsa- daha fazla sayıda ilaç içeren büyük boyunu alabilirsiniz. Yalnız bu uygulama damla, sprey, inhaler gibi şahsa özgü ilaçlar için uygun değildir. Şahsa ait ilaçlar hiçbir nedenle ortak kullanılamaz aksi takdirde mikrop bulaşır.

5 ) Doğru uygulama tekniğini ilacı kullanmaya başlamadan önce öğrenin

Göz damlası, göz merhemi, burun spreyi, astım ilaçları gibi özel uygulama tekniği gerektiren ilaçların uygulama tekniğini doğru olarak öğrenmek ve uygulamak çok önemlidir. Pek çok hasta doğru uygulama tekniğini eczacısına sormayı ihmal eder ve kendi kendine öğrenmeye çalışır. Lakin bu durum pek çok hastanın bilmeden ve farkında olmadan ilacını vaktinden önce bitirmesine ve bir kutu daha almasına sebep olur. Özellikle astım ilaçlarında bu durum oldukça sık yaşanmaktadır.

Son zamanlarda SGK ve Maliye Bakanlığı'nın da en büyük problemi olan, aslında hepimizi ilgilendiren ve geleceğimizi etkileyecek olan ilaç harcamalarının azaltılması konusunda sizler de önerilerinizi ve görüşlerinizi bizimle paylaşın. Verimli bir fikir alışverişi ile etkili fikirler ortaya çıkabilir.

Ecz. Z. Kübra Özden

İlgili Makaleler:

Klinik Eczacılık

Eczanelerde Fazladan mı Para Ödüyoruz?

Eczaneden İlaç Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Anlaşılır İlaç Bilgisi Neden Önemli?