İlaç Ölçekleri ile İlgili Pratik Bilgiler

Yeni bebeğiniz oldu. Yeterli beslenmesine, temizliğine, uykusuna, gazına dikkat ediyorsunuz. Elbette hastalanmasını istemeyiz. Fakat dengeli beslenmesi için vitamin kullanması veya gaz sorunları için çeşitli damlalar kullanması gerekti. Bebeğiniz ağzını açıp ilacının damla damla dökülmesini beklemeyebilir. Bu durumda daha pratik bir yol gerekirse…

Küçük kızınız gece yarısı ateşlenmeye başladı. Panik halde, ateş düşürücü ilacın kutusundan çıkan ölçeği bulamıyorsunuz. Evdeki kaşıklarla doğru miktarda ateş düşürücü vermeniz mümkün mü?

Oldukça hareketli oğlunuz acı tada sahip şuruplardan hoşlanmıyor. Ölçekle vermeye çalıştığınız şurubu görmesi bile savunma hareketlerine geçmesi için yeterli. İlaçtan doğru miktarda verebileceğiniz ve ilacın etrafa dökülmeyeceği bir yöntem var mı?

Mide ve bağırsak yollarından rahatsızsınız şu ara. Doktorunuzun verdiği ilaçlar akışkan halde fakat ölçü kapları çok derin. Her defasında bu ölçü kabını kullanmadan, ilaçtan kaç kaşık alsanız doktorunuzun önerdiği dozda almış olursunuz?

"Bir maddeyi zehir yapan sadece onun dozudur."

Özellikle ilaçlar konusunda doz bilgisi, ölçekleme oldukça önemli. Peki, bir ölçek kaşığı kaç ml'dir? 10 damla kaç ölçektir? Ölçek kaşığı kullanmak yerine doğru miktarda ilaç enjektör yardımıyla verilebilir mi? Tatlı kaşıkları, çay kaşıkları tam olarak kaç ölçek eder?

İlaç içmeyi ve içirmeyi kolaylaştıracak bazı pratik doz ve ölçekleme bilgileri:

  1. Doktorunuzun bir ölçek alınmasını istediği miktar 5 ml' dir. Bu miktar standart ölçülerde bir tatlı kaşığına denktir. Aynı şekilde standart ölçülerde bir çay kaşığı da 2,5 ml olup yarım ölçek anlamına gelmektedir.
  2. Bazı istisna ilaçlar hariç (prospektüslerde özellikle belirtilir) 20 damla, 1 ml eder. Örneğin, 10 damla 0,5 ml veya 30 damla 1,5 ml' ye eşittir.
  3. Enjektörlerin üzerindeki miktar aralıkları ml cinsindendir. İstenilen miktarın enjektöre çekilerek çocuklara verilmesi hem pratik hem de ölçüm konusunda güvenilirdir. Ancak ilacı, enjektörün iğnesini ucuna takmadan vermeniz gerekmektedir, aksi takdirde yaralanmalar meydana gelebilir. Ayrıca her şurup enjektöre aktarılabilecek akışkanlıkta olmayabilir, küçük bir miktarı enjektöre çekmeye çalışarak ilacın enjektörle verilmeye uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz.
  4. Yoğun sıvı şeklinde olan ilaçlar içilirken bir kısmı ölçek kabında veya kaşıkta kalabilir. Bu tür durumlarda doğru dozu aldığınıza emin olabilmek için su ile hafifçe çalkalayarak kabın dibinde kalan ilacı da içebilirsiniz. Böylece ilacınızı tam dozda almış olursunuz.

İlaçlarınızı doğru dozda almanız tedaviniz başarılı olması için oldukça önemlidir. İlaçlarınızı doğru dozda alabilmeniz için ise ölçeklendirmenin doğru olması gerekir. İlacı normal dozdan az almak tedavi sürecinizde aksamalara yol açacakken, fazla dozda almak yan etkileri arttırabilir veya doz aşımına sebep olarak ciddi sağlık problemleri yaşamanıza sebep olabilir. İlaç israfı, vücudumuzun gördüğü zarar ve ekonomik kayıplar da cabası olacaktır.

Burada anlatılanlar genel bilgiler olup her ilaçta veya her hastada geçerli olmayabilir. Doktorunuz, eczacınız ve sitemiz eczacıları aklınıza takılan doz bilgileri hakkında her zaman ayrıntılı bilgiler vereceklerdir. Ölçeklendirme veya ilaç dozları ile ilgili konularda İlaçpedia Eczacıları'na danışabilirsiniz.

Ecz. Nurgül Koramaz

İlgili Makaleler:

BID, CR, FORTE, MR Kısaltmaları Hangi Anlama Geliyor?

İlaç Kullanmadan Önce Doktorunuza veya Eczacınıza Vermeniz Gereken 10 Önemli Bilgi

Eczacının Hasta Danışmanlığındaki Yeri ve Önemi / 10. Türkiye Eczacılık Kongresi'nden İzlenimlerim - 2

Annelerin Korkusu Antibiyotik

Eşdeğer İlaç Korkusu

Astım İlaçlarınız

Değişim / 10. Türkiye Eczacılık Kongresi'nden İzlenimlerim – 1

Şekerim Şeker

İktidarsızlığın Nedenleri ve İlaçlar

İlaç Kullanımı ve Bireysel Farklılıklar

İlaç Dozu ve İlaç Alım Zamanı