İlişki Sonrasında 5 Güne Kadar Kullanılabilen Yeni Ertesi Gün Hapı Üretildi

Korunmasız ilişki sonrası gebe kalmak pek çok çiftin kabusudur. Böyle durumlarda ertesi gün hapları her zaman imdada yetişir. Ne var ki ertesi gün hapları ilişki sonrasında birkaç gün içerisinde alınmaları halinde gebelik oluşumunu önler. Örneğin bu süre bizim ülkemizdeki ertesi gün hapı için 3 gündür. Ve bu 3 gün yine pek çok bayan tarafından –genellikle de bilgisizlikten- ilaç almadan kaçırılmış olur.

Fransız bir ilaç firması bayanların bu sıkıntısını duymuş olmalı ki yeni bir ertesi gün hapı üretti. Bu yeni ertesi gün hapının korunmasız ilişki sonrası 5 güne kadar alınması halinde gebeliği önlemede etkili olduğu elde edilen veriler tarafından gösterilmiştir.

Bu yeni ertesi gün hapı yumurtalıklardan yumurta atılımını baskılayarak çalışıyor. Her ne kadar firma tarafından sunulan çalışmada kadınlarda istenmeyen hiçbir yan etkinin görülmediği yer alsa da FDA*’ya bağlı bilim adamları mide bulantısı, baş ağrısı ve karın ağrısı şikayetlerinin sıklıkla rapor edildiğini belirttiler. Ayrıca ilacın etkilerinin açık olmadığını ve herhangi bir durumda kadının ilacı almasına rağmen hamile kalabileceğini eklediler.

Avrupa’da satılmak üzere onaylanan ilacın Amerika’daki satışı henüz onaylanmadı. Önümüzdeki günlerde FDA uzmanlarının bir toplantı yaparak ilacın Birleşik Devletler marketlerinde satılması için FDA tarafından onaylanıp onaylanmamasına karar verecekleri bildirildi. Eğer ilaç FDA tarafından marketlerde satılmak üzere onaylanırsa Birleşik Devletler’de bulunan Farmasötik’lerde satışa sunulacak.

Bu yeni ertesi gün hapının ülkemizde satışa sunulup sunulmayacağı ya da ne zaman satışa sunulacağı henüz belirsizliğini korumakta. Ancak tahminlerimize göre T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan onay alması ve ülkemizde satışa sunulması yine birkaç yılı bulur.

*FDA: İlaç konusunda otorite kabul edilen Amerika Birleşik Devletleri Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı Gıda ve İlaç Yönetimi. Bu kuruluş tarafından belirlenen ve ilaçların gebelikte kullanımlarını belirleyen sınıflama dünya çapında kabul görür.