İnsülin Enjeksiyonu Tarihe Karışıyor

Şeker hastalığı (diyabet), dünyadaki ve ülkemizdeki birçok kişinin yaşamını olumsuz etkilemekte. Özellikle insülin kullanımı pek çok hasta için son derece sıkıntı yaratmakta. Günde birçok defa kendi kendine insülin enjeksiyonu yapmak, bir süre sonra hastalar için çekilmez bir hal almakta.

İnsülin Mucizesi Gerçek Oluyor

Almanya’da görev yapan Türk hekim Doç. Dr. Yaşar Bilgin, şeker hastalarının tüm bu sıkıntılarına son verecek mucize niteliğinde bir çalışmaya imza attı.

Doç. Dr. Yaşar Bilgin ve ekibinin çalışması başarılı bir şekilde tamamlandığında, şeker hastaları kendi yağ hücrelerinden insüln üretebilecekler. Bu sayede hastalar insüline bağlı olmadan normal yaşamlarını sürdürebilecekler. Bilgin’in açıklamalarına göre, ilk bulgular olumlu yönde.

Şeker Hastaları için Proje AB Tarafından Desteklenmekte

AB tarafından da desteklenen çalışmayla ilgili bilgi veren Bilgin, ‘’Şeker hastalarının kendi yağ hücrelerinden insülin üreten beta hücrelerini devşirip hastaya enjekte edeceğiz. Böylece pankreas yeniden görevini yapar hale gelecek. Hastalar insüline bağlı olmadan normal olarak yaşamını sürdürecek. İlk bulgularımız olumlu yönde” dedi.

Şeker hastaları için bugüne kadar yapılan iki tedavi yöntemi (ilaç tedavisi veya cilt altı insülin enjeksiyonu) olduğunu söyleyen Türk Alman Sağlık Vakfı Başkanı Doç. Dr. Yaşar Bilgin, “Şeker hastaları hayatları boyunca her gün kan ölçümü yapıp, günde 3-4 kez insülin iğnesi olmak zorunda” diye konuştu.

Bilgin, çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Biz, şeker hastalarının kendi yağ hücrelerinden biyokimyasal uygulamalarla özel beta hücreleri üreteceğiz. Kişinin kendi hücre dokusu olduğundan herhangi bir uyum sorunu da olmayacak. Araştırmaların ilk etabında yağ hücrelerinin beta oluşumunda en uygun organizmalar olduğunu gördük. İnsandaki yağ hücrelerinde yağ yakmakla ilgili bir hafıza mevcut. Beta hücresine dönüştürülecek yağ hücreleri kişiye enjekte edilecek ve hücreler pankreasta yaşamaya başlayacak. Böylelikle şeker hastaları ömür boyu insüline muhtaç kalmadan, istediği şekilde beslenerek, normal bir hayat sürdürecek.”

Dünya Nüfusunun %2’si İnsüline Bağımlı

Doç. Dr. Yaşar Bilgin, ‘’Dünya nüfusunun %2’si insüline bağlı yaşam sürmekte. Türkiye’deki nüfusun ise %15’I şeker hastası.’’ dedi ve ekledi; ‘’Bilinçsiz beslenme, yağlı yemekler, spor yapmamak hastalığı tetikliyor.’’

İlgili Konular:

Egzersiz ve Egzersizlerin Faydaları

Kalp Sağlığı İçin Evde Bulundurmanız Gereken Önemli Gıdalar

İlaçlar Aç mı Tok mu?

İLAÇLARINIZ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN EN ÖNEMLİ 10 DETAY

Kolesterol İlaçlarının Faydaları Abartılıyor Mu?

Sigara Bırakma Yöntemleri

Fazla Kilolar ve Zararları

Kırmızı Tabak Kullananlar Daha Az Yemek Yiyor!

Kaynaklar
Diğer Kaynaklar: 
DHA