Invega Uzatılmış Salımlı Tablet

İçerik: 
Paliperidon
Marka İsmi: 
Invega Uzatılmış Salımlı Tablet

Paliperidon Nedir?

Paliperidon birtakım ruhsal bozuklukların düzeltilmesine yardımcı (antipsikotik) bir ilaçtır. Paliperidon beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek çalışır.

Paliperidon aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • gerçeklerden uzaklaşma, kendini yalnız hissetme, dış dünya ile ilişkiyi kesme, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma, halüsinasyonlar görme, zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı şeklindeki duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali (şizofreni).

Paliperidon burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Paliperidon Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Paliperidon kullanımı sırasında çok soğuk veya çok sıcak gibi aşırı ısı değişimlerine karşı daha hassas olabilirsiniz. Aşırı soğuktan, aşırı sıcaktan (hararetten) veya dehidrasyona (vücuttan aşırı su kaybı) uğramaktan kaçınınız. Özellikle sıcak havalarda ve egzersiz sırasında bol bol sıvı tüketiniz. Paliperidon kullanımı sırasında tehlikeli şekilde dehidrasyona (aşırı su kaybı) uğrama veya hararetlenme (vücut ısısının aşırı yükselmesi) riski daha yüksektir.

Eğer düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız (soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçları gibi. ) bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. Bu ilaçlar Paliperidon’un sebep olduğu uykulu hali daha da arttırabilir.

Bu ilacı kullanırken alkol kullanmayınız.

Paliperidon kullanımı sırasında yüksek ateş; kas kasılmaları; bilinç bulanıklığı; terleme; hızlı veya düzensiz kalp atışları; yüzde veya boyunda istem dışı kas hareketleri; titreme; yutma, yutkunma sorunları; baş dönmesi hissi veya bayılma gibi durumlardan herhangi birine maruz kalırsanız hemen doktorunuza başvurunuz.

Bu ilaç laktoz (süt şekeri) içerir. Eğer daha önceden hekiminiz tarafından bazı şekerlere karşı hassas olduğunuz söylenmişse bu ilacı kullanmadan önce hekiminizle konuşunuz.

Bu ilaç sodyum içerir. Eğer sodyum diyetindeyseniz, bu durumu göz önünde bulundurunuz.

Bu ilacın 18 yaşın altındaki hastalarda güvenlilik ve etkinliği incelenmemiştir; bu nedenle bu hastalarda kullanılması önerilmez.

Daha yaşlı yetişkinlerin bu ilacın muhtemel yan etkilerine maruz kalmaları daha olasıdır.

Paliperidon Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Paliperidon’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da Risperidon’a (Perilife, Restela, Ricus, Risperdal, Risperdal Consta, Risperdal Quicklet, Rileptid, Ripesil, Risfamed, Rixol, Rixper, vb. ) alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Bu ilaç sodyum içerir. Eğer sodyum diyetindeyseniz, bu durumu göz önünde bulundurunuz.

Eğer belirli bazı rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Paliperidon kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • böbrek hastalığı;
 • karaciğer yetmezliği;
 • kişisel veya aileden gelen uzamış QT sendromu geçmişi;
 • kalp hastalığı, yüksek tansiyon, kalp ritmi problemleri;
 • geçmişte bir kalp krizi veya felç (inme);
 • düşük tansiyon;
 • şiddetli ishal;
 • nöbetler veya epilepsi;
 • diyabet (şeker hastalığı);
 • parkinson hastalığı;
 • herhangi bir mide veya barsak bozukluğu;
 • yutma, yutkunma sorunları.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Paliperidon Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Paliperidon'un anne karnındaki bebek için zararlı olup olmayacağı bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Paliperidon anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Paliperidon Kullanabilir miyim?

Paliperidon düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Dikkatinizi ve görüş yeteneğinizi azaltabilir, bu nedenle bu ilacı kullanırken araç ve makine kullanmayınız.

Paliperidon’u Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Paliperidon yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir. Ancak ilacınızı her defasında aynı şekilde almaya özen gösteriniz.

Uzatılmış salımlı tabletleri kırmayınız, çiğnemeyiniz veya ezmeyiniz. Hapı bir bütün olarak bir bardak su ile yutunuz. Bu ilacın vücudunuzda yavaşça salınması için özel olarak üretilmiştir. Hapı kırmak bir anda çok fazla ilacın salınmasına sebep olabilir.

Bazen dışkınızda tablet kabuğuna rastlayabilirsiniz. Bu normal bir durumdur, endişelenmeyiniz.

Maksimum faydanın sağlanabilmesi için Paliperidon’un düzenli şekilde kullanılması önemlidir. Bu nedenle ilacınız tamamen bitmeden reçetenize tekrar yazdırınız.

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için doktorunuz tedavi sürecinizi düzenli olarak takip edecektir. Planlanmış olan randevularınızı kaçırmayınız.

Paliperidon kan şekerinizin yükselmesine (hiperglisemi) sebep olabilir. Eğer susuzlukta veya idrar yapımında artış, aşırı açlık, güçsüzlük ya da halsizlik gibi kan şekeri yükselmesi (hiperglisemi) belirtileri varsa doktorunuz ile görüşünüz. Eğer şeker hastası iseniz Paliperidon kullanımı sırasında kan şekeri seviyenizi düzenli aralıklarla kontrol ediniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız. Eğer iki veya daha fazla doz almayı unuttuysanız, doktorunuza danışınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz. Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Uyuşukluk hali, hızlı kalp ritmi, baş dönmesi hissi, bayılma ve gözlerde, dilde, çene veya boyunda istemsiz sürekli kas hareketleri.

Paliperidon Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Paliperidon kullanımı sırasında çok soğuk veya çok sıcak gibi aşırı ısı durumlarına karşı daha hassas olabilirsiniz. Aşırı soğuktan, aşırı sıcaktan (hararetten) veya dehidrasyona (vücutta aşırı su kaybı) uğramaktan kaçınınız. Özellikle sıcak havalarda ve egzersiz sırasında bol bol sıvı tüketiniz. Paliperidon kullanımı sırasında tehlikeli şekilde dehidrasyona (aşırı su kaybı) uğrama veya hararetlenme (vücut ısısının aşırı yükselmesi) riski daha yüksektir.

Bu ilacı kullanırken alkol kullanmayınız.

Paliperidon’un Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • yüksek ateş, kaslarda kasılmalar, hızlı veya düzensiz kalp atışları, diğer kalp rahatsızlıkları;
 • kaslarda aşırı gerginlik veya serbestlik;
 • gözlerde, dilde, çene veya boyunda istemsiz sürekli kas hareketleri;
 • nöbet.

Daha hafif yan etkilerin görülmesi daha muhtemeldir, bunlar:

 • kadınlarda memelerde süt veya sıvı salgılanması;
 • adet (menstrüel) periyotlarında değişiklikler;
 • huzursuzluk, uyuşukluk hali veya titreme;
 • ayakta durulduğunda baş dönmesi;
 • birden ayağa kalkınca oluşan baş dönmesi;
 • kabus görme;
 • baş dönmesi veya baş ağrısı;
 • kilo alma, iştah artışı;
 • ağız kuruluğu, salya salgısında artış;
 • karın ağrısı;
 • seks dürtüsünde azalma, iktidarsızlık;
 • erkeklerde memelerde büyüme.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Paliperidon ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız (soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçları gibi. ) Paliperidon kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. Bu ilaçlar Paliperidon’un sebep olduğu uykulu hali daha da arttırabilir.

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Paliperidon ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Paliperidon ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Paliperidon’u Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Paliperidon’u oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Invega Uzatılmış Salımlı Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN!Invega Uzatılmış Salımlı Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Invega Uzatılmış Salımlı Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Invega Uzatılmış Salımlı Tablet 'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI!İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilirolduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN!Invega Uzatılmış Salımlı Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.