İyi Bir Uyku İçin Yediklerinize Dikkat!

Eğer doğru yiyeceklerin size rahat bir uyku imkanı sağlayacağını bilseydiniz denemez miydiniz? Ve eğer hangi yiyeceklerin sizi uykunuzda rahatsız edeceğini bilseydiniz kaçınmaz mıydınız? İşte size iyi bir gece uykusu için hangi yiyeceklerin sizi rahatlatacağını ya da hangilerinin rahatsız edeceğini öğrenme fırsatı.

Triptofan Zengin Gıdalar Tüketin

Hepimiz rüya alemine gitmek için ılık sütün sihirli yeteneğini duymuşuzdur. Neden doğru olduğunu biliyor musunuz? Süt ürünleri, uyku destekleyici madde olan triptofan içerir. Triptofan oranı yüksek olan diğer gıdalar, kuruyemiş ve tohumlar, muz, bal ve yumurtadır.

Karbonhidrat Tüketiminizi Artırın

Karbonhidrat yönünden zengin besinler uykuya sebep olan triptofan düzeyini artırarak süt ürünlerini tamamlıyor. Yani, bir kase tahıl ve süt, yoğurt ve kraker veya ekmek ve peynir şekerleme yapmak için gece geç saatlerde atıştırmalık olabilecek yiyecekler arasında.

Yatmadan Önce Birşeyler Atıştırın

Eğer uykusuzlukla başınız dertteyse, midenizde az da olsa bulunan yiyecek uyumanıza yardımcı olacaktır. Fakat bu çok yemeniz için bir davetiye değildir. Ağır yiyecekler sindirim sisteminizi zorlayacağı için uykunuzu bölebilir ve sizi rahatsız edebilir.

Hamburger ve Kızartmalardan Uzak Durun

Yağlı yiyeceklerden kaçınmanın bir diğer nedeni de aldığınız kiloların yanında, uykunuzda sizi rahatsız etmesi ve uykunuzu bölmesidir. Ağır yiyecekler sindirim sisteminizi aktive eder ve gece tuvalete çok sık çıkmanıza sebep olur.

Gizli Kafeine Dikkat Edin

Akşam içilen bir fincan kahve uykunuzu bozabilir. Orta düzeyde kafein bile uyku bozukluklarına neden olabilir. Kola, çay, kafeinsiz kahve ve çikolata gibi belirgin kafein içermeyen kaynakları da unutmayın. Daha iyi bir uyku için uykudan 4-6 saat öncesinde kafeinden kaçının.

İlaçlar Kafein İçerebilir

Bazı reçeteli ilaçlar, ağrı kesiciler, zayıflama hapları, idrar söktürücüler ve soğuk algınlığı ilaçları kafein içerir. Bunlar ve bazı diğer ilaçlar bir fincan kahveden daha fazla kafein içerebilir. Reçetesiz ilaçların etiket veya reçeteli ilaçların bilgi formunu, uykusuzluğa sebep olup olmadığını görmek için kontrol edin.

Gece İçkilerini Atlayın

Alkol almak uykuyu hızlandırabilir ancak uykunuzda sürekli ani uyanışlara, rahatsızlıklara, baş ağrılarına, kabuslara sebep olabilir. Akşamları alkol tüketiyor iseniz, alkol etkilerini azaltmak için bir bardak su ile içecek dengesini sağlayın. Gece iyi bir uyku için, yatmadan 4-6 saat önce alkol almayın.

Ağır, Baharatlı Gıdalara Dikkat Edin

Uyurken sindirim sistemi yavaşlar ve bu sizi rahatsız eder. Ayrıca baharatlı yiyecekler, mide ekşimesine neden olabilir. Yatmadan en az dört saat önce ağır yemek yemeyin.

Yatmadan Önce Proteini En Az Seviyede Tutun

Protein, gündüz öğünlerinin vazgeçilmez bir parçası, fakat yatmadan önce bir şeyler atıştırmak için kötü bir seçim. Protein açısından zengin besinlerin sindirimi zordur. Yatmadan önce bir bardak ılık süt veya kraker gibi bazı uyku dostu karbonhidratlar atıştırın.

Akşam 8’den Sonra Sıvı Tüketmeyin

Gün boyunca sıvı alımı vücudunuz için iyi olmasına rağmen yatmadan önce sıvı alımını azaltmak gerekir. Gece sıvı alımını artırmak gece boyu tuvalete çıkmanıza ve uykunuzun bölünmesine sebep olur.

Keyif Sigarasından Kaçının

Nikotin kafein ile benzer etkileri olan bir uyarıcıdır. Gece yatmadan önce ya da uyku arasında sigara içmekten kaçının.

Yeterli ve kaliteli bir uyku hücre yenilenmesini ve gün içi performansımızı önemli ölçüde etkiler. Siz de tükettiğiniz besinlere ve beslenme alışkanlıklarınıza dikkat ederek yaşam kalitenize direkt olarak olumlu katkı sağlayabileceğinizi unutmayın.

Ecz. Z. Kübra Özden

İlgili Makaleler:

Rahat Bir Uyku İçin 7 Basit Öneri

Kalp Sağlığı İçin Evde Bulundurmanız Gereken Önemli Gıdalar

Egzersiz ve Egzersizlerin Faydaları

Ramazanda Ne Yemeli Ne Yememeli?

Fazla Kilolar ve Zararları

Gripken Tüketilecek 10 Besin

İlaç Alkol Etkileşimleri

Göz Yorgunluğu ve Bilgisayar

İlaç Kullanmadan Önce Doktorunuza veya Eczacınıza Vermeniz Gereken 10 Önemli Bilgi

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları