Kadınlarda En Çok Görülen Cinsel Sağlık Problemleri ve Çözümleri

Cinsel sağlık problemleri birçok kadının hayatını kabusa çevirmekte. İlişki sırasında yaşanan acı, eşle olan paylaşımlarda aksaklık, sorunu dile getirememe ve daha birçok neden bu durumu dayanılmaz hale getirmekte.

Oysaki milyonlarca kadını ve ilişkiyi etkileyen cinsel sorunların hemen hepsinin çözümü mümkün ve çok basit.

Peki kadınlarda en sık görülen cinsel sorunlar neler?

1) Azalan Cinsel İstek

Cinsel isteğin azalması, cinsel ilişkiye olan ilginin kaybolmasıyla ortaya çıkar.

Depresyon, hamilelik, stres, yorgunluk, hormonal değişiklikler, tıbbi durumlar ve tedaviler (kanser için kemoterapi görmek gibi) cinsel isteği azaltabilir.

Rutin cinsel ilişkilerden sıkılmak da cinsel ilişkiye olan ilgiyi azaltan bir diğer faktördür. Tıpkı çocuklu annelerde yaşam stilinin cinsel ilişkiye olan negatif etkisi gibi.

2) Tahrik Olamama

Bayanlarda tahrik olamamanın genel sebepleri vajinanın yeterli biçimde ıslanmamış olması, yetersiz uyarılma ve endişedir.

Araştırmacılar, kan akışının vajina ve klitorise etki etmesindeki yetersizliği hala araştırmaktalar.

3) Orgazm Olamama

Orgazm olamama cinsel doruk noktasının yokluğundan oluşur.

Orgazm olamama; bilgi ve tecrübe yetersizliğinden, suçluluk - endişe gibi psikolojik faktörlerden, cinsel travma veya suistimal gibi nedenlerden ötürü ortaya çıkabilir.

Kronik hastalıklar, uyarılamama, ve bazı ilaçlar da orgazm olamamaya yol açar.

4) Acı Veren Cinsel İlişkiler

Cinsel ilişkide acı, birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Vajinal kuruluk, uyarılamama, yumurtalık kistleri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, vajina iltihabı, endometriyoz* cinsel ilişki sırasında acı yaşanmasına yol açan nedenlerden bazılarıdır.

( *endometriyoz: Rahmin iç çeperini örten zar dokusunun normal yerinden başka bir yerde, çoğu kez kan içeren kistler şeklinde bulunuşu.)

Vajinismus ise cinsel ilişki sırasında acıya neden olan bir başka nedendir. Vajinismus, başta yeni evli bayanlar olmak üzere toplumumuzdaki birçok bayanda görülen yaygın bir sorundur. 

Vajinismus vajina girişini çevreleyen kasların istemdışı olarak kasılması sonucunda cinsel birleşmenin acılı olması ya da birleşmenin gerçekleşememesidir. Kasılmalar, cinsel birleşme dışında jinekolojik muayene esnasında ve vajina içine tampon yerleştirme durumlarında da ortaya çıkabilir.

Bu hastalık, acıdan korkan kişilerde daha çok ortaya çıkabilir. Yetişme tarzı, cinsel travma, cinsel birleşmeyi fobi haline getirme vajinismusun altında yatan psikolojik nedenlerden olabilir.

Cinsel Sağlık Problemlerinin Tedavisi

Cinsel problemleri çözmenin en ideal yolu bir uzmandan yardım almaktır. Çoğu cinsel sorun fiziksel ve psikolojik tedavilerle çözülse de bazen kişilerin kendi başlarına denedikleri yöntemler de fayda sağlamakta.

Eşinizin de desteğini alarak aşağıdaki yöntemleri denemeniz, sorunlarınızı kendi başınıza çözmenizde size yardımcı olabilir.

1) Eğitim Alın

Vücudunuzu ve cinsel sorunlarınızın altında yatan nedenleri ne kadar iyi bilirseniz çözüme ulaşmanız o kadar kolay olur.

İnsan anatomisi, cinsel fonksiyonlar ve yaşlanmayla gelen cinsel değişimler hakkında eğitim almanız, endişelerinizi yenmenizde fayda sağlayacaktır.

2) Cinsel Uyarıcıları Geliştirin

Eskisi kadar tahrik olamadığınızı hissediyorsanız, cinsel yaşamınıza heyecan katmak için erotik araçlardan (video ve kitaplar) faydalanabilirsiniz.

İlgi ve isteğinizdeki azalma sürekli aynı şeyleri yapmanızdan kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle rutin alışkanlıklar yerine eşinizle farklı şeyler yapmayı deneyin.

3) Dikkati Başka Yöne Toplama Tekniği Uygulayın

Eğer sürekli cinsel ilişkiyi ve yaşayabileceğiniz problemleri düşünürseniz daha fazla tedirgin olursunuz. Bu da sorunların çözülmesi yerine karmaşıklaşmasına yol açar.

Doğrudan cinsel ilişkiye odaklanmak yerine erotik veya erotik olmayan fanteziler, cinsel ilişkiyle zinde kalma, müzik, video veya televizyon gibi aracıları kullanmanız dikkatinizi dağıtıp rahatlamanızı sağlayabilir. Bu sayede endişeleriniz de azalır ve sorunlarınız kendiliğinden çözülebilir.

4) Cinsel İçerik İçermeyen Aktivitelerle Uğraşın

Cinsel içerikli olmayan aktiviteler hem rahatlamanızı sağlar hem de eşinizle olan iletişiminizi arttırır.

Örneğin masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede gerginlik yaşamadan ve tedirgin olmadan eşinizle yakınlaşabilirsiniz.

5) Acıyı Azaltın

Cinsel ilişki sırasında yaşanan acı isteksizlikten, ilişkiden tatminsizliğe kadar birçok soruna yol açabilmekte.

Eşinizle konuşarak cinsel pozisyonları sizin kontrolünüze vermesini isteyebilirsiniz. Böylece en rahat edebileceğiniz pozisyonu bulup rahat ve acısız bir birliktelik yaşayabilirsiniz.

Ayrıca sürtünmeden oluşacak acılar için kayganlaştırıcı kullanabilir, ilişki öncesi ılık bir duş alarak rahatlayabilirsiniz.

Cinsel sorunların sizi mutsuz etmesine izin vermeyin! 

Herşeyin çözümü mümkün. Yeterki denemeye cesaretiniz olsun. 

İlgili Makaleler:

Orgazm Olmayı Engelleyen İlaçlar

İktidarsızlık-Erektil Disfonksiyon (ED) Bilgilerinizi Test Edin

Cinsel Sağlık Problemlerine Dikkat

Selülit Tedavisinde Uygulanan Yöntemler Ne Derece Etkili?

Doğum Kontrol Haplarının Etkisini Azaltan İlaç ve Durumlar