Kafein Sizi Cilt Kanserinden Koruyabilir

Kahve İçenlerde Cilt Kanseri Görülme Riski Daha Az!

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre günde 3 bardaktan fazla kahve içen kadınlarda, ayda bir bardak içenlere göre %20 oranında bazal hücre kanseri riskinin azaldığı görülmüştür.

Günde 3 bardak kahve içen erkeklerde de %9 oranında bu riskin azaldığı görülmüştür.

Kafeinsiz kahvelerin cilt kanserinden korunmaya hiç bir etkisi yoktur. Araştırmacılar bu yüzden anahtar maddenin kafein olduğunu düşünmektedirler.

Ama kendinizi kafeine boğmadan önce söyleyelim, cilt kanserinden korunmanız için daha iyi yollar var,kanserin erken teşhis edilip buna göre önlem alınması ve güneş yanıklarından korunmak gibi.

Kafein Cilt Kanseri Riskini Azaltıyor!

Araştırmacılara göre bu çalışma, kafeinin farklı kanser türleri üzerinde etkisini gösteren en büyük çalışmadır. Bu türler, bazal hücre kanseri, yassı hücre kanseri ve melanomadır.

Bazal hücre kanseri bu türler arasında en yaygın olanıdır ve cilt kanserlerinin %90'ını kapsar.

Önceki çalışmalara göre, melanoma dışındaki kanser türlerinin önlenmesinde kafeinin etkisi var. Ama sonuçlar genelde tutarsız ve hayvanlar üzerinde yapılmış labarotuvar çalışmalarından ibaret.

Çalışma Amerikan Kanser Araştımaları Akademisinde yapıldı ve çalışma sırasında 110.000 kişide kahvenin etkileri incelendi. 22 ila 24 yaşları arasında seçilen katılımcılar arasında 25.480 kanser vakası belgelendi. Bunlardan 22.786'sı bazal hücre kanseri,1953 tanesi yassı hücre kanseri ve 741’i ise melanoma idi.

Sonuçlara göre, kafein alan insanlarda sadece bazal kanser riskinin azaldığı görüldü.

Örneğin kafeinsiz kahve içenlere göre, kafeinli kahve içenlerde, erkeklerde %13, bayanlarda %18 oranında kanser riskinin azaldığı görülmüştür.

Kahvenin Güneşe Çıkılan Günlerde Tüketilmesi Daha Mı Yararlı?

"Bu ilginç çalışma, kahvenin bazal hücre kanserine etkisi üzerine yapılmış ilk çalışma. Yassı hücre kanseri ve melanomada beklenen etkiyi göstermemesi ise beni çok şaşırttı." diyor New Jersey Eyalet Üniversitesi, kanser araştırmalarından Dr. Allan Conney.

Conney'e göre, farklı tip kanserlerin biyolojik yapıları da farklıdır. Bu da kafeinin bizi neden sadece bir tür cilt kanserine karşı koruduğunun sebebi olabilir.

Bu çalışmalarda kafeinin, kanser hücrelerine dönüşme potansiyeli olan küçük hücreleri bulup, öldürdüğü görülmüştür.

Conney, ayrıca kafein tüketiminin güneşe çıkılan günlerde daha etkili olabileceğini de söylüyor. Şu anki yapılan çalışmalarda da bu tezin yanında güneş kremlerinin içine kafein konulması halinde cilt kanseri riskinin azalıp azalmayacağı da araştırılmaya devam ediliyor.

Ecz. Z. Kübra Özden

İlgili Konular:

Cilt Kanseri ve Korunma Yöntemleri

Solaryum, Bronzlaşma ve Güneş Kaynaklı Rahatsızlıklar

Güneş Zararlı Etkileri Nelerdir?

Cilt Tipiniz Hangisi?