Kanserden Korunmanın 7 Yolu

Kanser konusunda endişeli misiniz? Hayatınızda küçük değişiklikler yaparak kontrolü elinize alabilirsiniz.

Kanseri önlemek için yapılan çalışmalardaki çelişkilere rastlamışsınızdır. Bazen bir konu ile ilgili farklı yerlerde bambaşka şeyler yazılabiliyor. Eğer bu konuda endişeliyseniz, küçük değişikliklerin kanserden korunmada ne kadar etkili olduğunu öğrenince çok rahatlayacaksınız.

1. Tütünden Uzak Durun

Tütünün her çeşidi sizi kanser riski altına sokar. Akciğer, mesane, rahim ve pankreas başta olmak üzere birçok kanser türüne neden olabilir. Sadece çiğnemek bile ağız ve pankreas kanserine yol açmaktadır. İçmiyorsanız ama dumanına maruz kalıyorsanız yine akciğer kanseri riskini arttırmış olursunuz.

Kanseri önlemede alınabilinecek en iyi önlemlerden biri tütün alışkanlığının bırakılmasıdır. Eğer bırakmakta zorlanıyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz.

2. Sağlıklı Beslenin

Marketten aldığınız sağlıklı yiyecekler kanser riskini azaltıyor olsa da, garantili bir şekilde önleyememektedir. En azından aşağıdaki uygulamalarla kanser riskini azaltabilirsiniz:

- Bol meyve sebze tüketin. Beslenmenizi meyve, sebze ya da diğer bitkisel ürünlerden sağlayın - tam buğday ve baklagiller gibi.

- Yağı azaltın. Hayvansal yağlar tüketmemeye çalışın, yemeklerinizde hafif yağlar kullanın çünkü hayvansal yağlar obeziteye yol açabilir ve bu da kansere dönüşebilir.

- Alkole limit koyun ya da tamamen bırakın. Alkollü içecekler, meme, bağırsak, akciğer, böbrek ve karaciğer gibi birçok kanser riskini arttırmaktadır

3. Bir Kilo Belirleyin ve Egzersiz Yapın

Kendinize sağlıklı bir kilo belirleyin.Sağlıklı kilonuzda sabit kalmanız, meme, prostat, akciğer, bağırsak ve böbrek kanserlerini önlemede yardımcı olacaktır. Egzersiz yapmanız da faydalı olacaktır. Genel olarak günde 30 dakika egzersiz tavsiye edilmektedir. Spor salonuna yazılın, bir spora başlayın ya da arkadaşınızla tempolu yürüyüşlere çıkın.

4. Kendinizi Güneşten Koruyun

Deri kanseri en yaygın ama korunması en kolay kanser türüdür. İşte size birkaç tüyo:

- Öğlen güneşinden uzak durun. Öğlen 10 ile 4 arasında güneşten uzak durun çünkü bu saatlerde güneş ışınları çok güçlüdür.

- Gölgede kalın. Dışarıdayken mümkün olduğunca gölgede kalmaya çalışın. Şapka ve gözlük de yararlı olacaktır.

- Güneş kremini unutmayın. Güneş kremini uygun ölçüde sürünün ve zaman geçtikçe tekrarlayın.

- Solaryumdan uzak durun. Solaryum ışınları doğal güneş ışığından çok daha zararlılardır.

5. Bağışıklık Kazanın

Viral enfeksiyonlardan korunma da kanser riskini azaltmaktadır. Doktorunuza şu virüslerden korunmak için danışabilirsiniz:

- Hepatit B. Hepatit B, karaciğer kanseri riskinizi yükseltebilir. Hepatit B aşısı bebeklere uygulanabildiği gibi, risk altındaki yetişkinlere de uygulanabilmektedir.

- Human papillomavirus (HPV). HPV, cinsel yollarla bulaşan bir virüstür ve rahim kanserine yol açabilmektedir. HPV aşısı, 26 yaşından küçük her erkeğe ve kadına yapılabilmektedir.

6. Riskli Alışkanlıklardan Uzak Durun

Kanseri tetikleyebilecek,enfeksiyonel durumlara yol açacak şeylerden uzak durun. Örneğin;

- Cinsel ilişkilerde önlem alın. Prezervatif kullanın ve çok eşlilikten kaçının. Ne kadar çok kişiyle cinsel ilişkiye girerseniz, HIV, HPV gibi cinsel yollarla bulaşan virüslerin yol açtığı hastalıklara yakalanma riskiniz o kadar çok olur. HIV virüsü, anüs, rahim, akciğer ve bağışıklık sisteminde kansere yol açar. HPV virüsü de en çok rahim kanserine yol açsa da, anüs, penis, boğaz, vajina ve vulvada kanser riskini arttırmaktadır.

- İğnenizi kimseyle paylaşmayın. İğnenizi paylaşmanız Hepatit B ve C nin yanında AIDS'i de beraberinde getirebilir. Eğer uyuşturucu probleminiz varsa, profesyonel yardım almanız gerekmektedir.

7. Rutin Kontrolleri Atlamayın

Rutin kontroller ve kanser taramaları, kanseri erken teşhisle çok daha kolay bir şekilde yenmenize olanak verir. Doktorunuza kanser taraması için başvurabilirsiniz.

Bu 7 öneriyle kanseri önleyip mutluluğunu bir hayat boyu sürebilirsiniz.

Ecz.Zekiye Kübra Özden


İlgili Makaleler;

Kafein Sizi Cilt Kanserinden Koruyabilir

Göğüs Kanseri: Neden Ben?

Cilt Kanseri ve Korunma Yöntemleri

Sigarayı Bırakmaya Hazırlanın

Uyku Hapları Kanser ve Ölüm Riskini Arttırıyor

Sigara Bırakma Yöntemleri

Göğüs Kanseri