Karvea Film Kaplı Tablet

İçerik: 
İrbesartan
Marka İsmi: 
Karvea Film Kaplı Tablet

İrbesartan Nedir?

İrbesartan anjiyotensin II reseptör antagonisti grubu ilaçlardan biridir. İrbesartan kan damarlarının daralmasını engelleyerek, kan basıncını düşürür ve kan akışını düzene sokar.

İrbesartan aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon);
 • tip 2 diyabetin (insüline bağımlı olmayan diyabet) sebep olduğu böbrek problemlerinin varlığı.

İrbesartan bazen diğer tansiyon ilaçları ile birlikte verilebilir.

İrbesartan burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

İrbesartan Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer hamileyseniz doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. İrbesartan anne karnındaki bebeğe hasar verebilir, hatta hamileliğin 2. ve 3. üç aylık dönemlerinde (3. aydan sonra) alınırsa ölümüne sebep olabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız, ilacı kullanmayı bırakınız ve doktorunuza durumu bildiriniz.

İrbesartan’a alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız. Bu ilacı kullanırken alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu (kan basıncını) düşürebilir ve İrbesartan’ın bazı olası yan etkilerini artırabilir. Doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe, İrbesartan kullanımınız sırasında potasyum takviyeleri veya tuz yerine geçen ürünleri kullanmayınız.

İrbesartan’ın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gereklidir. Doktorunuzla olan randevularınızı kaçırmayınız.

Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile İrbesartan’ı kullanmayı bırakmayınız ve ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

İrbesartan Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

İrbesartan’a alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

İrbesartan kullanmaya başlamadan önce, eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza bildiriniz:

 • böbrek hastalığı;
 • karaciğer hastalığı;
 • konjestif kalp yetmezliği;
 • vücuttan su kaybı.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, İrbesartan’ı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde İrbesartan’ı Kullanabilir miyim?

Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. İrbesartan anne karnındaki bebeğe hasar verebilir, hatta hamileliğin 2. ve 3. üç aylık dönemlerinde (3. aydan sonra) alınırsa ölümüne sebep olabilir. Hamileyseniz doktorunuzun izni olmadan bu ilacı kullanmayınız. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız ilacı kullanmayı bırakınız ve hemen doktorunuza durumu bildiriniz. İrbesartan’ın anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

İrbesartan’ı Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

İrbesartan’ı aç karnına veya yemeklerle birlikte alabilirsiniz.

İrbesartan’ın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gereklidir. Doktorunuzla olan randevularınızı kaçırmayınız.

Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

İrbesartan’ın doz aşımı belirtileri arasında şu gibi durumlar gözlenebilir: hızlı ya da yavaş kalp atışları, baş dönmesi veya bayılacakmış gibi hissetme.

İrbesartan Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu (kan basıncını) düşürebilir ve İrbesartan’ın bazı olası yan etkilerini artırabilir. Doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe, İrbesartan’ı kullanımınız sırasında potasyum takviyeleri veya tuz yerine geçen ürünleri kullanmayınız.

Yatar veya oturur pozisyondan doğrulurken hızlı hareket etmekten kaçınınız, hızlı şekilde doğrulmak veya kalkmak baş dönmesi hissi yaratabilir. Düşmeyi engellemek için yavaşça ve dikkatli şekilde doğrulunuz.

İrbesartan’ın Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi daha farklı ciddi yan etkiler görürseniz hemen doktorunuza başvurunuz:

 • baygınlık hissi veya kendinden geçme;
 • göğüs ağrısı, hızlı kalp atım hızı.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük;
 • eklem ağrısı;
 • mide ağrısı, mide ekşimesi, ishal;
 • huzursuzluk veya sinirlilik hissetme;
 • baş ağrısı, baş dönmesi;
 • yorgunluk hissi.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

İrbesartan ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

İrbesartan kullanmadan önce, eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz:

Bu liste İrbesartan ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve İrbesartan ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz satılan ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

İrbesartan’ı Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İrbesartan’ı oda sıcaklığında, nemden ve sıcaktan uzak ortamda muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Karvea Film Kaplı Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN!Karvea Film Kaplı Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Karvea Film Kaplı Tablet'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Karvea Film Kaplı Tablet'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI!İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilirolduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN!Karvea Film Kaplı Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.