Karvezide Film Kaplı Tablet

İçerik: 
Hidroklorotiyazit
İçerik: 
İrbesartan
Marka İsmi: 
Karvezide Film Kaplı Tablet

Karvezide (Hidroklorotiyazit ve İrbesartan) Nedir?

Hidroklorotiyazit vücutta sıvı tutulumuna yol açan aşırı miktarda tuzun vücut tarafından emilimini engellemeye yardımcı olan bir idrar söktürücüdür. Hidroklorotiyazit tiazit grubu idrar söktürücüler arasında yer alır.

İrbesartan ise kan damarlarını daraltarak (büzerek) kan basıncının (tansiyonun) yükselmesine sebep olan ‘’anjiyotensin II’’ isimli maddenin kan damarlarını daraltmasını engelleyerek çalışır, böylece tansiyonu düşürür ve kan akışını geliştirir. Ayrıca İrbesartan, anjiyotensin II’nin sebep olduğu vücutta sodyum ve su tutulumunu önleyerek de tansiyonun yükselmesine engel olur. İrbesartan anjiyotensin II reseptör antagonisti¹ grubu ilaçlardan biridir.

[ ¹antagonist: Bir maddenin ya da sistemin etkisine karşı koyan, karşı etki gösteren, engelleyen ya da tersi yönde etki yapan etken (madde, ilaç, fenomen, vb.)]

Hidroklorotiyazit ve İrbesartan kombinasyonu aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon).

Hidroklorotiyazit ve İrbesartan burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Karvezide (Hidroklorotiyazit ve İrbesartan) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Hidroklorotiyazit’e, İrbesartan’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine ya da diğer anjiyotensin II reseptör antagonistlerine¹ veya sülfonamid grubu ilaçlara² alerjiniz varsa ya da ciddi böbrek veya karaciğer bozukluğu, safra tıkanmasına bağlı siroz, safra akışının kesilmesi varsa ya da idrarınızı yapamıyorsanız veya kandaki potasyum seviyesi inatçı olarak düşük düzeydeyse ya da kandaki kalsiyum seviyesi inatçı olarak yüksek düzeydeyse, gebelik ve/veya emzirme dönemindeyseniz bu ilacı kullanmayınız.

(¹anjiyotensin II reseptör antagonistleri [eprosartan mezilat (Teveten); irbesartan (İrda, Karvea); kandesartan sileksetil (Atacand, Ayra, Tensart); olmesartan medoksomil (Hipersar, Olmetec); telmisartan (Micardis, Pritor); valsartan (Cardopan, Diovan, Tamgard); vb.])

[ ²sülfonamid grubu ilaçlar (Bactrim, Bakton, Kemoprim, Metoprim, Mikrosid Forte, Septrin, Trifen Fort, Trimoks, vb.)]

Hamileyseniz öncelikle doktorunuza danışmadan Hidroklorotiyazit ve İrbesartan kullanmayınız. Hidroklorotiyazit ve İrbesartan hamileliğin 2. veya 3. üç aylık döneminde (son 6 ayda) alınırsa anne karnındaki bebekte hasara ve hatta ölüme yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza durumu bildiriniz ve ilacı kullanmayı olabildiğince çabuk bırakınız.

Nadiren bazı durumlarda, Hidroklorotiyazit ve İrbesartan iskelet kas dokusunda bozulmalara sebep olabilir ve bu durum böbrek yetmezliğine yol açabilir. Eğer kas ağrısı, kaslarda hassasiyet, güçsüzlük veya halsizlik hissederseniz; özellikle bunlarla birlikte ateş, mide bulantısı veya kusma ve koyu renkli idrar da varsa hemen doktorunuza başvurunuz.

Bu ilaç sporculara yapılan doping testlerinde pozitif sonuç çıkmasına yol açabilir. Eğer sporla ilgilenen biriyseniz bu hususa dikkat ediniz.

Eğer süt ve süt ürünlerinde bulunan şekerin sindirilememesi şeklinde bir rahatsızlığınız (galaktoz intoleransı) varsa veya Lapp laktaz³ eksikliğiniz varsa ya da bağırsaklardan glukoz / galaktoz emilim yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmayınız. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı hassas olduğunuz söylenmişse bu ilacı almadan önce doktorunuzla konuşunuz.

(³Lapp laktaz: Süt şekeri olarak bilinen laktozu sindirmeye yarayan enzim.)

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu daha fazla düşürebilir ayrıca Hidroklorotiyazit ve İrbesartan’ın bazı yan etkilerini de arttırabilir.

Karvezide (Hidroklorotiyazit ve İrbesartan) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Hidroklorotiyazit’e, İrbesartan’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • ciddi böbrek bozukluğu;

 • ciddi karaciğer bozukluğu;

 • safra tıkanmasına bağlı siroz;

 • safra akışının kesilmesi;

 • idrar yapamama;

 • gebelik ve/veya emzirme döneminde olmak;

 • kandaki potasyum seviyesinin kolay kontrol edilemeyen şekilde düşük düzeyde bulunması;

 • kandaki kalsiyum seviyesinin kolay kontrol edilemeyen şekilde yüksek düzeyde bulunması;

 • anjiyotensin II reseptör antagonistlerine¹ alerji;

 • sülfonamid grubu ilaçlara² alerji.

(¹anjiyotensin II reseptör antagonistleri [eprosartan mezilat (Teveten); irbesartan (İrda, Karvea); kandesartan sileksetil (Atacand, Ayra, Tensart); olmesartan medoksomil (Hipersar, Olmetec); telmisartan (Micardis, Pritor); valsartan (Cardopan, Diovan, Tamgard); vb.])

[ ²sülfonamid grubu ilaçlar (Bactrim, Bakton, Kemoprim, Metoprim, Mikrosid Forte, Septrin, Trifen Fort, Trimoks, vb.)]

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Hidroklorotiyazit ve İrbesartan kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • böbrek hastalığı;

 • karaciğer hastalığı;

 • diyabet (şeker hastalığı);

 • konjestif kalp yetmezliği;

 • astım veya alerjiler;

 • yüksek kolesterol veya trigliserit seviyeleri;

 • kandaki potasyum seviyesinin düşük veya yüksek düzeyde olması;

 • gut (damla hastalığı);

 • sistemik lupus eritematozus³.

(³sistemik lupus eritematozus: İltihabi bir bağ dokusu hastalığıdır. Ateş, güçsüzlük, eklem ağrıları; yüz, boyun ve kollarda yaygın kırmızımsı cilt tahrişleri ve kansızlık hastalığın belirtilerindendir.)

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Hidroklorotiyazit ve İrbesartan’ı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Karvezide (Hidroklorotiyazit ve İrbesartan) Kullanabilir miyim?

Bu ilaç anne karnındaki bebek için zararlı olabilir. Hidroklorotiyazit ve İrbesartan hamileliğin 2. veya 3. üç aylık döneminde (son 6 ayda) alınırsa anne karnındaki bebekte hasara ve hatta ölüme yol açabilir. Eğer hamileyseniz doktorunuzun izni olmadan Hidroklorotiyazit ve İrbesartan kullanmayınız. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza durumu bildiriniz ve ilacı kullanmayı olabildiğince çabuk bırakınız.

Hidroklorotiyazit anne sütüne geçer. İrbesartan'ın ise anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız öncelikle doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Karvezide (Hidroklorotiyazit ve İrbesartan) Kullanabilir miyim?

Hidroklorotiyazit ve İrbesartan düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Karvezide (Hidroklorotiyazit ve İrbesartan) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Bu ilacı yemeklerle birlikte veya aç karnına alabilirsiniz.

İlacınızı bir bardak dolusu su (200 ml) ile birlikte alınız.

Bu ilacın durumunuzu düzelttiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekecektir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Eğer sürekli kusma veya ishal varsa ya da normalden çok daha fazla terliyorsanız doktorunuz ile görüşünüz. Bu ilacın kullanımı sırasında vücudun susuz kalması (dehidrasyona uğraması) daha kolay hale gelir ve bu durum ciddi derecede düşük tansiyon veya ciddi bir elektrolit¹ dengesizliğe sebep olabilir.

[ ¹elektrolit: Vücutta bulunan sıvıların içerdiği bazı elementler (sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, vb.)]

Hidroklorotiyazit tiroid testlerinin sonuçlarını etkileyebilir. Sizi tedavi eden doktorlara Hidroklorotiyazit ve İrbesartan kullandığınızı bildiriniz.

İlacı kullanmaya başladıktan sonra tansiyonunuzun kontrol altına alınması 4 haftayı bulabilir. Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirecekseniz cerrahınıza belirli bir süre önceden Hidroklorotiyazit ve İrbesartan kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz. İlacı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı, düşük tansiyon, uyku hali, hızlı veya yavaş kalp atışları, baş dönmesi hissi, bayılma.

Karvezide (Hidroklorotiyazit ve İrbesartan) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu daha fazla düşürebilir ayrıca Hidroklorotiyazit ve İrbesartan’ın bazı yan etkilerini de arttırabilir.

Egzersiz sırasında veya sıcak havalarda aşırı hararetten ve dehidrasyondan (vücutta su kaybı) kaçınınız. İçmeniz gereken içecek miktarı ve türü konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Bazı durumlarda çok fazla sıvı tüketmek de yeteri kadar sıvı almamak kadar olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe Hidroklorotiyazit ve İrbesartan kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.

Karvezide (Hidroklorotiyazit ve İrbesartan’ın) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Nadiren bazı durumlarda, Hidroklorotiyazit ve İrbesartan iskelet kas dokusunda bozulmalara sebep olabilir ve bu durum böbrek yetmezliğine yol açabilir. Eğer kas ağrısı, kaslarda hassasiyet, güçsüzlük veya halsizlik hissederseniz; özellikle bunlarla birlikte ateş, mide bulantısı veya kusma ve koyu renkli idrar da varsa hemen doktorunuza başvurunuz.

Aşağıdaki gibi diğer ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz:

 • bayılacakmış gibi hissetme, bayılma;

 • şişlik, ani kilo alma;

 • normalden çok idrar yapma;

 • sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);

 • ağız kuruluğu, artan susuzluk, uyuşukluk hali, huzursuz hissetme, kas ağrısı, kas krampları, kas güçsüzlüğü, hızlı kalp ritmi, bulantı veya kusma.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • mide ağrısı;

 • bulantı, kusma, ishal;

 • kas ağrısı;

 • baş dönmesi, başağrısı;

 • yorgunluk;

 • cinsel işlev bozukluğu;

 • cinsel istek ve arzu değişiklikleri (libido değişiklikleri).

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Karvezide (Hidroklorotiyazit ve İrbesartan) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Hidroklorotiyazit ve İrbesartan kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Hidroklorotiyazit ve İrbesartan ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Hidroklorotiyazit ve İrbesartan ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Karvezide (Hidroklorotiyazit ve İrbesartan’ı) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Karvezide Film Kaplı Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Karvezide Film Kaplı Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Karvezide Film Kaplı Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Karvezide Film Kaplı Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Karvezide Film Kaplı Tablet 'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Karvezide Film Kaplı Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.