Kaslı ve Sağlıklı Bir Vücut Hayal Değil

Güçlü kol ve bacak kasları, baklava dilimi karın kasları bay – bayan herkesin hayallerini süslemekte. Hoş ve çekici bir fiziğin timsali olan vücut kasları aslında sağlıklı bir vücudun da göstergesidir.

Hem sağlığımız hem de aynadaki görüntümüz için kas sporunu yakından tanımamızda fayda var.

Püf noktalarını ve size sağlayacağı faydaları öğrendikçe bu sporu yapmayı daha fazla isteyeceksiniz.

Kas Sporu

Kas sporu; üç önemli temel fiziksel spordan biridir. Diğer ikisini ise aerobik ve esneklik sporları olarak sıralayabiliriz.

Kas sporlarının vücuda sayısız faydasının olmasının yanında, kas sporlarını artırdığınızda ağır paketleri, ağır eşyaları yorulmadan, daha kolay ve uzun süreli kaldırdığınızı fark edeceksiniz.

Kas sporlarının diğer faydaları:

 • Vücuttaki yağ oranını azaltır.
 • Kemikleri güçlendirir.
 • Güçlü kaslar eklemlerin korunmasına yardımcı olur.
 • Yorulmadan daha uzun çalışmaya yardımcı olur.
 • Vücut dengesine katkı sağlar.
 • Kan şekerini düşürür.
 • Stresi azaltır.
 • Vücut ağrılarını azaltır.
 • Daha fazla enerji sağlar.

Sağlıklı Kaslara Nasıl Sahip Olabiliriz?

Kaslar düzenli kullanıldığında daha güçlü hale gelir, ancak özellikle bir şeye karşı çalıştırıldığında gücün yanında direnci de artar.

Örneğin; bileğinizi büktüğünüzde kol kaslarınız çalışır, ancak elinizde bir ağırlık varken bileğinizi büktüğünüzde kol kaslarınız dirençle birlikte çalışır.

Direnç eğitimi kaslarınızı güçlendirmek için ağırlık kullanmak, egzersiz yapmak anlamına gelir. Bu eğitim 3 aşamadan oluşur:

1. Basınç uygulamak: Kas hareketlerinizi bir dirence karşı yaptığınızda kaslarınıza hafif bir basınç uygulamış olursunuz. Yalnız bu hareketleri yaparken kaslarınızı incitmemeniz ve zarar vermemeniz gerekir.

2. Dinlenme ve toparlanma: Dinlendiğiniz zamanlarda vücudunuz kaslarınızı ve aralarındaki bağ dokuları (eklem, tendon ve ligament) onarır ve uygulanacak bir sonraki basınca hazırlar.

3. Yeniden basınç uygulamak: Aynı kaslara tekrar basınç uyguladığınızda yukarıdaki evreler tekrarlanır ve kaslar gittikçe daha da güçlenir.

Kasları güçlendirmek için yapılan direnç eğitimi şunları içerir:

 • Temel kas çalışmaları: Bacak egzersizleri, şınav ve diğer egzersizler.
 • Lastik veya gerilebilir bantlar kullanılarak yapılan direnç eğitimi.
 • Serbest ağırlık (halter) veya ağırlık ekipmanı ile yapılan ağırlık eğitimi.
 • Düzenli olarak küvet ovma, duvarları yıkama, bahçe toprağının işlenmesi, ya da yabani ot yolma gibi ağır ev işleri ve bahçe işleri ile uğraşmak.

Kasları Güçlendirecek Egzersizleri Ne Kadar Sıklıkla Yapmalıyız?

Uzmanlar haftada en az 2 kere egzersiz yapılmasının en iyisi olduğunu söylemekte.

Egzersiz yapılacak 2 veya daha fazla gün belirlerken, bu günlerin birbirini takip eden günler (örneğin salı, çarşamba, perşembe) olmamasına dikkat etmeliyiz. Egzersiz günlerinin 1 haftaya yayılacak şekilde (örneğin pazartesi, çarşamba, cuma) seçilmesi en idealidir.

Spordan en iyi sonucu alabilmek için her egzersizi 8 ila12 kez tekrarladıktan sonra direnç uygulayın. Kaslarınız güçlendikçe egzersizleri daha sık ve rahatlıkla yapabildiğinizi fark edeceksiniz. Bazıları kaslarının görünüşündeki değişiklikleri de rahatlıkla fark edebilecektir. Ne kadar ilerlediğinizin en iyi işareti bir egzersizi ne kadar fazla tekrar edebildiğiniz, ilk güne göre size ne derece kolay geldiğidir . Eğer bu gelişmeleri gözlemliyorsanız kaslarınız gelişmiş demektir.

Egzersizlerinizi yaparken dikkatli olun:

 • Yeni aktiviteleri birden değil, yavaş yavaş ekleyin. Kısa süreye çok fazla egzersiz sıkıştırmayın.
 • Egzersizlerin nasıl yapıldığını iyi öğrenin ve egzersiz formuna göre yapın.
 • Egzersizlere başlamadan önce 5 ila 10 dakika ısının.

!!! Direnç eğitimine başlamadan önce doktorunuzla mutlaka görüşün. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı, ya da eklem problemleriniz varsa direnç eğitimi sizin için sakıncalı olabilir.

İlgili Makaleler:

Egzersiz ve Egzersizlerin Faydaları

Egzersizler Hastalıklara Karşı Nasıl Koruma Sağlar?

Çocuğunuza Sağlığı İçin Spor Yaptırın

Kolesterolünüzü Düşürecek 5 Önemli Yiyecek

Günde Ne Kadar Su İçilmeli