Kinetra Tablet

İçerik: 
Karvedilol
Marka İsmi: 
Kinetra Tablet

Kinetra (Karvedilol) Nedir?

Karvedilol beta-blokörler grubu ilaçlardan biridir. Beta-blokörler kalbi ve dolaşımı (toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışını) etkileyerek çalışır.

Karvedilol aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon);

 • kalp krizini takiben kalpte gelişen belirli işlev bozuklukları;

 • konjestif kalp yetmezliği.

Karvedilol burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Kinetra Tablet hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Kinetra (Karvedilol) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Öncelikle doktorunuzla konuşmadan Karvedilol kullanımını bırakmayınız veya doz atlaması yapmayınız. İlacı birden kesmek durumunuzu kötüleştirebilir.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirecekseniz cerrahınıza belirli bir süre önceden Karvedilol kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz. İlacı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

Karvedilol hipertansiyon tedavisinde, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü de içeren bütün bir programın yalnızca bir parçasıdır. Eğer hipertansiyon tedavisi görüyorsanız diyetinize, ilaç tedavinize ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı direktifler doğrultusunda kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez. Hayatınızın geri kalanı boyunca tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Karvedilol’ün bazı yan etkilerini arttırabilir.

Kinetra (Karvedilol) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Karvedilol’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • tansiyonun (kan basıncının) çok düşük olması (büyük tansiyonun 85 mm Hg’nın altında olması);

 • nabzın çok yavaş atması (dakikada 50 vuruştan daha az);

 • karaciğer yetmezliği;

 • bronşların spazmlarla kasılması veya astım öyküsü;

 • tıkayıcı havayolları hastalığı;

 • yeterince kontrol altına alınamamış feokromasitoma¹;

 • belirli kalp hastalıkları (atriyoventriküler blok² veya hasta sinüs sendromu gibi);

 • kardiyojenik şok³.

( ¹feokromasitoma: Çoğu kez iyi huylu olan, böbrek üstü bezinin medulla tabakasındaki tümör.)

( ²atriyoventriküler blok: Kulakçıklarla karıncıklar arasındaki uyarı dalgalarının iletisinde yavaşlama ya da durmayla ortaya çıkan kalp ritm bozuklukları.)

( ³kardiyojenik şok: Kalp hastalığına bağlı ya da kalpten kaynaklanan şok tablosu. Ciddi bir kalp hastalığına bağlı olarak kalbin birim zamanda pompaladığı kan miktarındaki düşmeden kaynaklanan şok.)

Eğer belirli bazı rahatsızlıklarınız varsa, Karvedilol’ü güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Karvedilol kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • karaciğer veya böbrek hastalığı;

 • diyabet (Karvedilol kullanımı kan şekeriniz düştüğünde söylemenizi zorlaştırabilir);

 • bronşit, amfizem (doku ve organlar arasında hava kalması);

 • depresyon;

 • herhangi bir tiroid bozukluğu;

 • beta blökörler⁴grubuna ait bir ilaç kullanımı ile ilgili olarak geçirilmiş sedef hastalığı öyküsü;

 • çizgili kas zayıflığı (miyastenia gravis);

 • belirli kalp rahatsızlıkları (yavaş kalp ritmi, prinzmetal anjina⁵ gibi);

 • konjestif kalp yetmezliği;

 • kan dolaşımı problemleri (Raynaud sendromu⁶ gibi).

( ⁴beta blokörler [atenolol (Apo – Atenol, Tensidif, Tensinor, Atexal, Nortan); karvedilol (Carvexal, Coronis, Kinetra, Dilatrend); metoprolol tartrat (Beloc, Problok, Lopresor); propranolol hidroklorür (Dideral); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin); asebutolol (Prent); bisoprolol fumarat (Concor, Lodoz); esmolol hidroklorür (Brevibloc); oksprenolol hidroklorür (Trasicor); pindolol (Apo-Pindol, Visken); vb.])

( ⁵prinzmetal anjina: Kalbi besleyen damarların tıkanmasına bağlı olarak nöbetler şeklinde gelen göğüste şiddetli ağrı veya baskı hissi ile birlikte nefes almada güçlük ve sıkıntı durumunun da eşlik ettiği klinik bir durum olan anjina pektorisin daha uzun süre devam eden ve çoğunlukla daha şiddetli olan türü.)

( ⁶Raynaud sendromu: Ellerin ve parmakların soğuğa karşı duyarlı hale gelerek beyaz bir görünüm alması ve hissizleşmesi. Raynaud sendromu genellikle soğuğa maruz kalma sonucunda oluşmakla birlikte ruhsal strese bağlı olarak da gelişebilir.)

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Kinetra (Karvedilol) Kullanabilir miyim?

Karvedilol’ün anne karnındaki bebek için zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız Karvedilol kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. Karvedilol'ün anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Kinetra (Karvedilol) Kullanabilir miyim?

Karvedilol düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Kinetra (Karvedilol) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak doktorunuz tarafından belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Doktorunuz tarafından belirtilenden daha yüksek dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

İlacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Karvedilol’ü her gün aynı saatte alınız.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Doktorunuzla konuşmadan Karvedilol kullanımını bırakmayınız veya doz atlaması yapmayınız. İlacı birden kesmek durumunuzu kötüleştirebilir.

Karvedilol’ün durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gereklidir. Bu nedenle doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı kaçırmamanız ve ihmal etmemeniz önemlidir.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirecekseniz cerrahınıza belirli bir süre önceden Karvedilol kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz. İlacı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

Karvedilol hipertansiyon tedavisinde, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü de içeren bütün bir programın yalnızca bir parçasıdır. Eğer hipertansiyon tedavisi görüyorsanız diyetinize, ilaç tedavinize ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı direktifler doğrultusunda kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez. Hayatınızın geri kalanı boyunca tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer bir sonraki dozu almanıza 4 saatten az süre kalmışsa unuttuğunuz dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Yavaş kalp ritmi, nefes darlığı, baş dönmesi, bilinç bulanıklığı, mide bulantısı, kusma, terleme, soluk cilt, bayılma, ani hastalık nöbeti (irade dışı kasılmalar).

Kinetra (Karvedilol) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Karvedilol düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Oturur veya yatar pozisyondan hızlı şekilde kalkmaktan kaçınınız. Hızlı şekilde doğrulmak veya kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça kalkınız ve düşmeleri engellemek için bir yere tutunarak kendinizi sabit tutunuz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Karvedilol’ün bazı yan etkilerini arttırabilir.

Kinetra (Karvedilol’ün) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • yavaş kalp atışları;

 • bayılacakmış gibi hissetme, bayılma;

 • kalp yetmezliği;

 • nefes darlığı, astım;

 • şişlik, ani kilo alma;

 • bileklerde veya ayaklarda şişlik;

 • yanma, batma, karıncalanma hissi;

 • ellerde ve ayaklarda soğukluk hissi.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • ağız kuruluğu, mide bulantısı, kusma;

 • karın ağrısı, ishal, kabızlık;

 • burun tıkanıklığı;

 • başağrısı, baş dönmesi;

 • halsizlik;

 • görme bozuklukları;

 • uyku bozuklukları;

 • gözyaşı salgısında azalma;

 • iktidarsızlık.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Kinetra (Karvedilol) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Karvedilol kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Karvedilol ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Karvedilol ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Kinetra (Karvedilol’ü) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Kinetra Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Kinetra Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Kinetra Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Kinetra Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Kinetra Tablet 'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Kinetra Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.