Korunmasız İlişki Sonrasında Gebeliği Önlemek İçin Artık 5 Gününüz Var

Piyasada bulunan ertesi gün haplarından daha uzun süre etkili olan yeni bir ertesi gün hapı Avrupa’dan sonra Amerika’da da onaylandı.

HRA Pharma tarafından üretilen yeni hapın, korunmasız ilişki sonrasında 5 güne kadar kullanılması halinde gebelik riskini azalttığı gösterildi.

Ella üreticileri tarafından yapılan çalışmalar Ella’nın şu an Amerika’da satılmakta olan Plan B*’den daha uzun süreli ve daha tutarlı bir şekilde gebeliği önlediğini göstermiştir. İki ilaç arasında yapılan karşılaştırma sonucunda Ella alan bayanlar için hamile kalma ihtimali %1.8 iken Plan B alan bayanlar için bu oranın %2.6 olduğu saptandı. Uzmanlar tarafından yapılan bu çalışma 1700 bayanın katılımıyla hayata geçirildi. Araştırma, katılımcıların korunmasız seks sonrasındaki 3 ila 5 gün içerisinde bu iki ilaçtan birini rastgele alımlarının izlenmesi ile gerçekleştirildi.

Bileşiminde bulunan progesteron hormonu sayesinde döllenme sürecinde anahtar basamak olan ovülasyonu erteleyerek çalışan Ella’nın Avrupa ve Amerika’dan sonra T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan onay alıp alamayacağı henüz bilinmemekte. Ancak tahminlerimize göre T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan onay alması ve ülkemizde satışa sunulması birkaç yılı bulur.

*Plan B: Amerika’da satılan bir ertesi gün hapı.

Ecz. Z. Kübra Özden

Kaynaklar