Lacipil Film Tablet

İçerik: 
Lasidipin
Marka İsmi: 
Lacipil Film Tablet

Lacipil (Lasidipin) Nedir?

Lasidipin yüksek kan basıncı varlığında kullanılır. Lasidipin atar damarları gevşeterek (genişleterek) çalışır. Böylece kan basıncını (tansiyonu) düşürür. Lasidipin kalsiyum kanal blokörleri grubu ilaçlardan biridir.

Lasidipin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon).

Lasidipin burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Lacipil (Lasidipin) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Lasidipin'e alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile öncelikle doktorunuza danışmadan Lasidipin kullanımını durdurmayınız. Eğer ilacın kullanımını aniden durdurursanız durumunuz kötüleşebilir.

Dişlerinizi doktorunuzun direktifleri doğrultusunda fırçalayınız ve diş ipi ile temizleyiniz. Nadiren görülse de, Lasidipin ile tedavi sırasında yan etki olarak diş etlerinde şişlik meydana gelebilir. Ağızda gerekli hijyeni sağlamak bu semptomları hafifletebilir.

Eğer karaciğer hastalığınız, ya da geçmişte veya şu an mevcut bir kalp rahatsızlığınız varsa Lasidipin kullanmaya başlamadan önce doktorunuza bildiriniz.

Alkol kullanımına dikkat ediniz. Lasidipin kullanımı sırasında alkol kullanımı kan basıncını (tansiyonu) daha da fazla düşürebilir, uyuşukluk halini veya baş dönmesini arttırabilir.

Lacipil (Lasidipin) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Lasidipin'e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • karaciğer hastalığı;

 • geçmişte veya şu an mevcut kalp hastalığı.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Lasidipin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Lacipil (Lasidipin) Kullanabilir miyim?

Bu ilacın anne karınındaki bebek için zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. Eğer hamileyseniz veya tedavi sırasında hamile kalma olasılığınız varsa öncelikle doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız öncelikle doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Lacipil (Lasidipin) Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Lacipil (Lasidipin) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe ilacınızı tercihen sabahları alınız. İlacınızı yemeklerle birlikte veya aç karnına alabilirsiniz.

İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. İlacınızı her gün aynı zamanda almaya özen gösteriniz.

Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile öncelikle doktorunuza danışmadan Lasidipin kullanımını durdurmayınız. Eğer ilacın kullanımını aniden durdurursanız durumunuz kötüleşebilir.

Dişlerinizi doktorunuzun direktifleri doğrultusunda fırçalayınız ve diş ipi ile temizleyiniz. Nadiren görülse de, Lasidipin ile tedavi sırasında yan etki olarak diş etlerinde şişlik meydana gelebilir. Ağızda gerekli hijyeni sağlamak bu semptomları hafifletebilir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Düşük tansiyon, baş dönmesi, alışılmadık şekilde hızlı veya yavaş kalp atışları.

Lacipil (Lasidipin) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Yatar veya oturur pozisyondan doğrulurken dikkatli olunuz, özellikle de geceleyin kalkarsanız. Pozisyon değiştirirken sersemlik hali veya baş dönmesi oluşabilir.

Alkol kullanımına dikkat ediniz. Lasidipin kullanımı sırasında alkol kullanımı kan basıncını (tansiyonu) daha da fazla düşürebilir, uyuşukluk halini veya baş dönmesini arttırabilir.

Lacipil (Lasidipin’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); boğazda kapanma; nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • hızlı veya çarpıntılı kalp atışı;

 • göğüs ağrısı;

 • ellerde veya ayaklarda şişlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • baş dönmesi;

 • yüzde kızarıklık;

 • başağrısı;

 • diş etlerinde şişme;

 • halsizlik;

 • mide bulantısı, mide bozukluğu;

 • cilt döküntüsü (kızarıklık, kabarcık, vb.) veya kaşıntı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Lacipil (Lasidipin) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Lasidipin ile etkileşebilecek farklı ilaçlar olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Lacipil (Lasidipin’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz. Tableti alacağınız ana kadar folyo ambalajından çıkarmayınız. Eğer tableti bölerek yarım doz halinde alıyorsanız, tabletin almadığınız diğer yarısını tekrardan folyo ambalajının içine koyarak saklayınız ve 48 saat içerisinde kullanmamanız halinde atınız.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Lacipil Film Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Lacipil Film Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Lacipil Film Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Lacipil Film Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Lacipil Film Tablet 'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Lacipil Film Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.