Ludiomil Film Kaplı Tablet

İçerik: 
Maprotilin
Marka İsmi: 
Ludiomil Film Kaplı Tablet

Ludiomil (Maprotilin) Nedir?

Maprotilin bir antidepresandır. Maprotilin beyinde dengesiz hale gelerek depresyona veya anksiyeteye sebep olabilecek kimyasalları etkiler.

Maprotilin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • endojen* ve geç yaşta başlayan depresyon ( *endojen depresyon: Objektif olarak izlenebilen bir neden olmadığı halde görülen depresyon. );

 • vücut ile ilgili bir nedenden kaynaklanan depresyon;

 • menopoza bağlı depresyon;

 • maskeli depresyon;

 • yorgunluğa bağlı depresyon.

Maprotilin burada yer almayan diğer amaçlar için de amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ludiomil (Maprotilin) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Eğer nöbet düzensizliğiniz varsa ya da son 14 gün içinde MAO inhibitörleri* grubuna ait br ilaç kullandıysanız Maprotilin kullanmayınız. MAO inhibitörleri* vücudu terk etmeden Maprotilin kullanımı yaşamı tehdit eden ciddi yan etkilere sebep olabilir.

{ *MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) }

Eğer karaciğer veya böbrek hastalığı, nöbetler, kalp hastalığı, herhangi bir tiroid bozukluğu, elektroşok terapisi görme, geçmişte kalp krizi veya felç öyküsü, hap bağımlılığı, intihar düşünceleri gibi durumlardan herhangi birine sahipeniz Maprotilin’i kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanız 3 hafta sürebilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. 3 hafta içinde şikayetlerinizde iyileşme görülmezse doktorunuza danışınız.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Maprotilin’in bazı yan etkilerini arttırabilir.

Doktor tarafından aksi belirtilmedilçe Maprotilin’i 18 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.

Ludiomil (Maprotilin) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Maprotilin'e veya ilacın bileşiminde bulunan maddelerden birine alerjiniz varsa ya da nöbet düzensizliğiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer trisiklik antidepresanlara [amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin); imipramin hidroklorür (Tofranil); klomipramin hidroklorür (Anafranil); opipramol hidroklorür (Deprenil, İnsidon, İnsomin) vb.] karşı aşırı duyarlı iseniz bu ilacı kullanmayınız.

Maprotilin kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir Tedavinin ilk birkaç haftasında ya da doz değişimlerinde ağırlaşan depresyon ya da intihar düşünceleriniz oluşuyorsa doktorunuza başvurunuz.

Aileniz ya da sizinle ilgilenen kişiler de ruh halinizdeki değişimler veya belirtiler konusunda dikkatli olmalıdırlar. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Son 14 gün içinde rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri* grubuna ait bir ilaç kullandıysanız Maprotilin’i kullanmayınız. MAO inhibitörleri* vücudu terk etmeden Maprotilin kullanımı yaşamı tehdit eden ciddi yan etkiler oluşturabilir.

{ *MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) }

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Maprotilin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • karaciğer veya böbrek hastalığı;

 • elektroşok tedavisi görmek;

 • nöbetler veya epilepsi;

 • herhangi bir tiroid bozukluğu;

 • kalp hastalığı, kalp ritim bozukluğu;

 • geçmişte kalp krizi veya felç (inme) öyküsü;

 • geçmişte hap bağımlılığı veya intihar düşünceleri.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Maprotilin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Ludiomil (Maprotilin’i) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi B. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Maprotilin anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Ludiomil (Maprotilin’i) Kullanabilir miyim?

Maprotilin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Bulanık görme, baş dönmesi, uykuya eğilim ve başka etkiler oluşturabilir. Bu nedenle araç veya makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Ludiomil (Maprotilin’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak doktorunuz tarafından belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Daha yüksek dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

İlacınızı bir bardak su ile birlikte alınız.

Kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanız 3 hafta sürebilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. 3 hafta içinde şikayetlerinizde iyileşme görülmezse doktorunuza danışınız.

Doktor tarafından aksi belirtilmedilçe Maprotilin’i 18 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir; aşırı uyuşukluk hali, hızlı kalp atışları, bilinç bulanıklığı, kusma, dudaklarda veya tırnaklarda morarma, ve nöbet (irade dışı kasılmalar).

Ludiomil (Maprotilin’i) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçları Maprotilin’in sebep olduğu uykulu hali daha da arttırabilir. Maprotilin kullanırken bu ilaçlardan herhangi birini kullanmak zorundaysanız mutlaka doktorunuza bildiriniz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Maprotilin’in bazı yan etkilerini arttırabilir.

Maprotilin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Bulanık görme, baş dönmesi, uykuya eğilim ve başka etkiler oluşturabilir. Bu nedenle araç veya makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Ludiomil (Maprotilin’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz:

 • ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • hızlı veya çarpıntılı kalp atışları;

 • bilinç bulanıklığı, halüsinasyonlar;

 • bayılacakmış gibi hissetme.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • uykuya eğilim;

 • bulanık görme;

 • kulaklarda çınlama;

 • mide bulantısı;

 • kabızlık;

 • ağız kuruluğu.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza danışınız.

Ludiomil (Maprotilin) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Maprotilin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Maprotilin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Maprotilin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Ludiomil (Maprotilin’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Maprotilin’i oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Ludiomil Film Kaplı Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Ludiomil Film Kaplı Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Ludiomil Film Kaplı Tablet'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Ludiomil Film Kaplı Tablet'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Ludiomil Film Kaplı Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.