Alerji

Alerjiden tamamen kurtulmak mümkün mü?

Alerji sarı saçlı, mavi gözlü, uzun boylu olma gibi bir yapı şeklidir. Alerji bir hastalık değil bağışıklık sistemimizin bir parçasıdır. Fakat toplumda bazı kişilerde bu sistemler daha aktif olarak çalışmaktadır. Alerjik hastalık dediğimiz durumlar bu yapının ortaya çıkardığı burun, kulak, yüz, sinüs, cilt, akciğer vb. sorunlarıdır.

Alerjiden korunmak mümkün mü?

Alerjik hastalıklar insanların çevresinden alerjen denilen maddeyi soluması veya bu maddeye temas etmesi ile ortaya çıkar. Bunların kişiyle teması önlenirse alerjik reaksiyonlar meydana gelmez. Alerjiden korunmanın iki temel yöntemi vardır:

-Kişinin alerjiye neden olan çevreden uzaklaştırılması

-Alerjiye neden olan etkilerin kişiden uzak tutulması(kedi, köpek gibi.)

Bunların dışında yeni bir yöntemde FDI onaylı selüloz tozudur. Selüloz tozu; aktif yada koruyucu madde veya bir ilaç değildir. Burna püskürtüldüğünde burun epiteli ile dış dünya arasına ince bir duvar örmektedir. Böylece polen, mantar, tüyler, kepekler vb. alerjen maddeler ile epitel doku arasındaki temas kesilmiş olur. Bu maddeler burundan içeri girebilir fakat burun mukozasına yapışamadıklarından alerjiye sebebiyet veremezler.  Günümüzde alerji tedavisinde gelinen son nokta budur.

Bu korunmalar ile birlikte, kullanılan ilaç dozu ve süresi azaltılır.

Alerji tedavisinde hangi yöntemler kullanılır?

Alerji tedavisinde ağızdan alınan ilaçlar, burun spreyleri ve aşı tedavisi kullanılır. Kişinin belirli bir alerjene olan duyarlılığı saptanarak bu alerjen kişiye değişik dozlarda 2-3 sene boyunca verilerek bağışıklık oluşması sağlanır. Kişi bu alerjenle tekrar karşılaştığında alerjik şikayetler ortaya çıkmaz. Alerjenden korunma tedavi için önemli bir basamaktır.

Alerji ilaçlarının yan etkileri var mı?

Alerji ilaçlarının yan etkileri vardır. Alerji İlaçları bu sebeple mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Yan etkiler en çok buruna sıkılan burun spreylerinde görülür. Bu spreyler ikiye ayrılır:

1-) Grip-Nezle olunduğunda kullanılan basit spreyler.( Burun damlaları). Bu tur ilaçlar burunu açar rahatlatır. Rahat nefes aldırır. Alerji hastaları en çok bu ilaçları kullanır.  Bunları burna sıkınca hasta rahatlar ve ilerleyen süreçte bu spreylere bağımlı hale gelir. Bu spreylerin devamlı kullanımı burunda mukozayı öldürür ve geri dönüşü olmayan burun hastalıklarına sebebiyet verir. Bu spreyler(damlalar)normal insanlar ve alerji hastaları tarafından 4-5 günden fazla kullanılmamalıdır.

2-) Buruna sıkılan alerji spreyleri. Alerji spreylerinin içerisinde Kortizonlu spreyler  yer alır. Bu spreyler mutlaka  doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bilinçsiz kullanımda burun içerisinde kanama, kuruma, kabuklanma ve delinmelere sebebiyet verebilir. Kortizon içeren spreylerin sistemik yan etkileride vardır. Kadınlarda adet düzensizliği, kemik erimesi gibi.

Alerji ilaçları başka bir alerjiyi tetikleyebilir mi?

Alerji ilaçları ülkemizde son derece yaygın ve bilinçsiz olarak kullanılmaktadır. Bu ilaçların karaciğere, böbreklere ve vücudun diğer bölümlerine birçok zararlı etkileri vardır. Karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olanlar, bağışıklık sistemi problemi yaşayanlar, doku hastalığı olanlar ve şeker hastaları alerji ilaçlarını mutlaka doktor kontrolünde kullanmalıdır. Alerji ilaçları kişilerde duyarlılık yaratabilir fakat alerjik reaksiyonları baskılayarak çalıştığı için teorik olarak alerji tetiklemesi söz konusu değildir.

Alerji tedavisinde ne zaman aşı kullanılır?

6 ay veya 1 sene süresinde ilaç tedavisine cevap vermeyen hastalarda aşı ile tedavi yöntemine gidilir.

 

Neye alerjim olduğunu nasıl bilebilirim?