Alerjinizin İyileşmemesinin 4 Nedeni ve 4 Çözüm

Alerji tedavisi görmesine rağmen alerji rahatsızlığı düzelmeyen kişilerin oranı oldukça yüksek. Bunun nedeni ise genellikle ufak detayların atlanması ya da doğru bilinen yanlışların yapılmasıdır. Geçmeyen alerjinin 4 nedeni ve 4 çözümü. Alerjinizi tedavi etmeniz için önce alerjinin nedenleri doğru şekilde saptamalı ve buna göre tedavi seçenekleri belirlenmeli.

1.NEDEN: Alerjene Sürekli Maruz Kalma

Bazı hastalar evcil hayvanlara alerjileri olduğunu bildikleri halde evlerindeki hayvanlarından vazgeçemezler. Veya sigaraya alerjileri olduğu halde sigarayı bırakamazlar ya da alerjileri olan besinleri tüketmekten vazgeçemezler. Sonuç olarak bu kişiler alerji tedavisi görmelerine rağmen alerji kökenli sıkıntılar yaşarlar. Alerji oluşumuna sebep olan maddelere (alerjenlere) sürekli maruz kalmak vücuttaki alerjik süreçleri tetikler ve kişinin ilacın etkisine duyarlılığını azaltır.

Alerjisi olmasına rağmen evinde hayvan beslemeye devam eden, doktor randevularını ihmal eden, polen alerjisine rağmen polenlerin yoğun olduğu mevsimlerde yürüyüş yapan ve diyetine uymakta güçlük çeken pek çok hasta vardır. Hastalar iyileşmenin çabuk gerçekleşmesini isterken, kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacak basit ve temel gerekleri yerine getirmek istemezler.

ÇÖZÜM: Sürekli bir şeylerden sakınarak yaşamak zordur ancak tedbiri elden bırakmamak önemlidir. Örneğin polen alerjisi olan kişiler, güzel bir günde dışarı çıkmak istediklerinde arabalarının camları açık bir şekilde arabada oturmak kaydıyla dolaşabilirler. Ya da polenlerin yoğun olduğu mevsimlerde yürüyüş yapmak istediklerinde kapalı mekanları (örneğin alışveriş merkezlerini) tercih etmelidirler.

Evcil hayvanlara karşı alerjileri olan ancak evlerindeki hayvanlarından vazgeçmemekte ısrar eden kişiler, hayvanlarını yataklarından ve mobilyalarından uzak tutmaya özen göstermelidirler.

Belirli besinlere karşı alerjisi olan kişiler özel zamanlar ve canlarının bir parça istediği durumlar da dahil olmak üzere her zaman için alerjileri olan besinlerden sakınmalıdırlar.

2.NEDEN: İlaç Hataları (Alerji İlaçları)

Alerji ilacı kullanan kişilerin yaptıkları en büyük hatalardan biri ilaçlarını almayı unutmaktır. Bu genel problemi önlemek için hastalar ilaç alım zamanlarını gün içerisinde yaptıkları diğer aktiviteler ile bağdaştırabilirler. Böylece hastalar sözkonusu aktiviteyi yaparken ilaç alım zamanlarının geldiğini de hatırlayabilirler. Örneğin, ilaçların gece dozunun diş fırçalamadan önce alınması ya da sabah dozunun alarmın yanına koyulması ilaç alımının hatırlanmasına yardımcı olur.

İlaç alımında yapılan ufak hatalar büyük farklara yol açabilir. Örneğin alerji tedavisinde kullanılan en etkili ilaçlardan biri burun spreyleridir. Ancak doğru kullanılmamaları veya yanlış açıyla püskürtülmeleri halinde etkilerini göstermeyebilirler. Aynı durum inhalerler için de sözkonusudur. İnhalerler de doğru şekilde aktif hale getirildikten sonra ve kullanım kurallarına uygun kullanılmaları halinde etki gösterirler.

ÇÖZÜM: Bütün ilaçlar doktor/eczacı tarafından belirtildiği şekilde alınmalıdır. Bazı ilaçlar günlük olarak alınmalıdır aksi takdirde etkili olmazlar. Diğerleri ise alerjene maruz kalmanın kronik bir hale gelmesi halinde -örneğin kedisi olan bir akrabanın ziyareti gibi- düzenli olarak alınmalıdır.

İlaçlar kullanılmadan önce kullanım talimatı dikkatle okunmalıdır. Eğer ilaç beklendiği gibi etki göstermezse veya yan etkiler gözlenirse; hasta doktoruna ilacı tam olarak nasıl kullandığını ve kendinde hangi yan etkileri gördüğünü bildirmelidir. Bazı hastalar burun spreylerini/damlalarını 2- 3 gün kullandıktan sonra kendilerinde herhangi bir rahatlama görmezler ve burun spreyi/damlası kullanımını bırakırlar. Oysa ilacın şikayetleri azaltması 2 haftayı bulabilmektedir. Bu nedenle ilaçların doktor tarafından belirtildiği süre boyunca kullanılması büyük önem taşır.

İlacın vaktinde alınması da tedavinin başarısında önemli bir diğer faktördür. Eğer ilacın vaktinde alınamamasının nedeni ilacın fiyatı ise, hasta doktoru ile bu konuyu görüşmelidir. İlaç numuneleri, reçete edilen ilacın daha düşük fiyatlı muadilleri veya hastanın sağlık güvencesi bu sorunun giderilmesinde etkili olabilir.

3.NEDEN: Alerjinin Yanlış Teşhisi

Hastalık teşhisinin doğru konması alerji belirtilerinin kontrol altında tutulmasında büyük rol oynar. Hastalar sıklıkla alerji veya sinüs ağrıları gibi rahatsızlıklarda kendi teşhislerini kendileri koymaya çalışırlar ancak bunu her zaman yanlış yaparlar. Rahatsızlığının alerji olduğu konusunda emin olan bir hastanın aslında alerjisi olmayabilir. Ya da sinüzitinin olduğunu düşünen bir hastanın esasında alerjisi olabilir.

Eğer teşhis yanlış konulursa, bütün tedavi yanlış olabilir. Örneğin gerilim başağrısı olan bir hastanın alerji ilacı kullanması, hastanın durumunu iyileştirmeyecektir.

ÇÖZÜM: Alerjik belirtileri olan ya da alerjisi olduğundan şüphelenen hastalar; uzman bir doktora başvurarak gerçekten alerjik bir rahatsızlıkları olup olmadığını öğrenmelidirler.

4. NEDEN: Fiziksel Faktörler

Hastada bulunan başka bir sağlık problemi alerji için tedavi seçeneklerini sınırlandırabilir. Örneğin yüksek tansiyon hastası bir kişi dekonjestan grubu bir ilacı kullanamaz ve bunun yerine daha az etkili olabilecek bir ilacı kullanması gerekebilir.

Ayrıca diğer hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar da alerji tedavisinin yeterince başarılı olmamasında suçlu olabilirler. Örneğin hastanın kullandığı bir ilaç hastanın sinüsleri ile ilgili rahatsızlığını daha kötü hale getirebilir veya alerji ilaçlarının daha az etkili olmasına yol açabilir.

Kişiler genlerine bağlı olarak da alerji ilaçlarına beklenmedik tepkiler gösterebilirler. Genetik özelliklerinden ötürü normal alerjik belirtilerden daha farklı belirtiler sergileyebilrler.

ÇÖZÜM: Tedavi her durum ve her kişi için standart olan bir şey değildir. Doktorlar her kişinin bireysel durumuna bakar ve tedaviyi buna istinaden düzenler.

Alerji hastaları sıklıkla birden çok ilacı kapsayan bir tedavi programı ile tedavi edilirler. Bu yönde bir tedavi görmek her zaman için kolay olmaz ve bir gece içinde tüm şikayetlerin de ortadan kaldırılması mümkün değildir. Ancak zaman içerisinde düzenli ilaç kullanımı ve gerekli hassasiyetin gösterilmesiyle hastanın şikayetleri giderek azalır.

Şikayetlerin doktora dürüst bir şekilde anlatılması, ilaç kullanımının doğru ve düzenli olarak sürdürülmesi ve alerjenlere maruziyetten kaçınmak tedavinin başarılı olmasında büyük önem taşır.

Ecz. Z. Kübra Özden

İlgili Makaleler

Kronik Öksürük Sebepleri ve Tedavisi

Astım ve Alerji İlişkisi

Besin Alerjisine Sebep Olan En Önemli 8 Yiyecek

Alerji ve Alerjik Hastalıklar Hayatımızda mı?

Alerji