Astım ve Alerji İlişkisi

Alerji genetik olarak (ailesel) astım için yatkınlığa neden olabilen bir durumdur. Alerjiye neden olabilen herhangi bir çevresel etkenle karşılaşma durumunda vücudun verdiği tepki neticesinde astım gözlenebilir. Alerjik astım uzun süreli (kronik) ve aralıklarla tekrarlayan bir formda olabildiği gibi, yaşamın belirli bir döneminde kısa bir süreliğine de ortaya çıkabilir.

Bünyemiz akla dahi gelmeyecek maddelere karşı alerji gösteriyor olabilir. Alerjiye neden olabilen maddeler (allerjenler) arasında en çok rastlanılanlar genellikle sigara dumanı, ev tozları, ev akarları gibi birçoğumuzun sıklıkla maruz kaldığı etkenlerdir.

Astım ve Alerji Arasında Nasıl Bir İlişki Var?

Bu çevresel etkenlere maruziyet neticesinde bedenimizde gerçekleşen bir dizi allerjik reaksiyona bağlı olarak bronşlarda daralma ve buna bağlı solunum güçlüğü, hırıltılı solunum, öksürük gözlenebilir.

Alerji eğilimi olan kişiler astım krizi geçirme ihtimaline karşı her zaman bilgili ve tedbirli olmalıdırlar.

Alerjik astım kriz belirtileri bazen çok şiddetli bir hal alabilir ve ilerlemiş vakalarda ölüme neden olabilir.

Hastaların nelere alerjisinin olduğu mutlaka tespit edilmelidir. Bu amaçla cilt üzerinden ve/veya kan üzerinden bir dizi allerji testi testi yapılabilir. Eğer hastanın alerjisi belirlenebilirse mutlaka allerjenden uzak durmalıdır.

Astım hastalarının her zaman hekim kontrolünde olmaları gereklidir. Hastalıklarının herhangi bir aşamasında tüm sağlık profesyonellerinden yardım isteyebilirler. Astım hastalığı sürekli takip ve bilgilendirme gereken bir hastalıktır!!

Ecz. Ferruh Karamangil

İlgili Makaleler

Astım Belirtileri ve Risk Faktörleri Konusunda Bilinçlenin

Alerjinizin İyileşmemesinin 4 Nedeni ve 4 Çözüm

Besin Alerjisine Sebep Olan En Önemli 8 Yiyecek

Alerji ve Alerjik Hastalıklar Hayatımızda mı?