Baş Ağrısı, Türleri ve Migren

Baş ağrısı her insanın sıklıkla karşılaştığı, bazen yapmak istediklerine engel olan ,bazen hayattan bezdirecek, bazen isyan ettirecek, hatta ağlatacak derecede etkili olan, kısacası, kaliteli bir yaşam sürmemize engel olan bir rahatsızlıktır. Baş ağrısı genel olarak tek tip şeklinde algınlansa da değişik türleri vardır. Migren, gerilim baş ağrısı ve cluster tipi baş ağrısı bilinen en önemli baş ağrısı türleridir.

Migren Nedir?

Migren baş ağrısı, başımızın bir yanından başlayıp diğer taraflara doğru zonklama şeklinde yayılan bir ağrı olup, bu ağrı migrenin karekteristik bir özelliğidir, fakat bu tek neden olmayıp migren belirtileri belli bir grup oluşturur. Migrenin yegane belirtileri; bazı epilepsi (astım, histeri, sar’a) nöbet-lerinden önce duyulan sıcaklık basması gibi bir histir, tek başına baş ağrısı oluşmaz. Bu tür baş ağrıları kadınlarda daha çok görülür, irsi olabilir. Migren ataklarının sayısı tüm yaşam süresinde birkaç taneden, haftada birkaç defaya kadar değişiklik gösterebilir.

Migren Nezaman Oluşur?

İlk migren ağrısı, ergenlik çağından sonra, 40 yaşından önce olur. Migren türü baş ağrılarının sıklığı yaş ilerledikce azalır, bu durum kadınlardaki estorejen hormonu ile ilişkilidir, migren çoçuklarıda etkiliyebilir. Migren stresli bir günün ardından, aybaşı durumunda, yorgunluk halinde, yüksek sese gürültüye maruz kalınması durumunda, çok uyuma veya uyuyama durumunda ya da kuvvetli kokuların etkisinde kalma durumunda da tetiklenir, yani migrenin ne zaman ortaya çıkacağı belli değildir. Yapılan diyetlerde tetikleyici etki gösterebilir onun için diyete başlamadan bu konuyu doktorunuzla konuşmayı ihmal etmeyiniz.

Migren Nasıl Teşhis Edilir?

Migreni belirlemek için bir teşhis testi mevcut değildir, teşhis kişideki belirtilere göre yapılır.

Migrenin kesin bir tedavisi yoktur, tedavi ile migren nöbetlerinin sıklığı, şiddeti azaltılır, ya da baş ağrıları başlangıç evreleri olan prodrome evresinde (( belirtiler; aşırı mutluluk, deprosyon, gibi pisikolojik, koku hassasiyeti veya ışığa karşı artan duyarlılık gibi norolojik, yorgunluk, susama, iştah kesilmesi gibi bünyesel, bazı migren hastalarındada; bulantı, kabızlık, ishal görülebilir)) ve aura evresinde (( bu evrede hemen bir atak oluşur, migren rahatsızlığı olanların % 20 si norolojik belirtiler (aura) ile karşılaşır, süresi 5-20 dakika şeklinde olup bir saatten az sürer, bunlar; görme rahatsızlıkları, zikzak şeklinde oluşan ve parlayan yıdızlar, bazı kişilerde konuşma zorlukları, vücudun bir yanında zayıflık, bir elde veya kolda yada yüzün bir tarafında uyuşukluk, karıncalanma oluşabilir )) kesilmesi sağlanabilir. Bu şekilde belirtilerle karşılaşıyorsanız tedavi için acil bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Migren Atakları Nasıl Önlenebilir?

Migren ataklarının önlenmesi için; alkol, stres, özel ışıklar, rahatsız edici sesler, kokular, yeme alışkanlıklarında değişiklik (nitrat koruyucu içeren yiyeceklerden ve çikolatan kacınma) gibi migren ataklarını tetikleyen durumlardan kaçınmamız gerekiyor.

Migreniniz belirtilerini hissettiğinizde kısa sürmesi için kendiliğinizden yapmanız gerekenler; karanlık, sessiz sakin bir odaya geçin, duyusal uyarılardan uzaklaşın, doktorunuz tarafından tavsiye edilen ağrı ilaçlarından alabilirsiniz.