Domuz Gribi Aşısı Güvenli mi?

Domuz gribi aşısı bugün pek çok insan tarafından merakla ve ilgiyle takip edilen bir aşıdır. Aşı hakkında yazılı ve görsel basın tarafından sunulan çeşitli haberlerin ne kadar bilgilendirici olduğu tartışma konusu olmakla birlikte pek çok kimsenin kafasının karışmasına yol açtığı aşikardır. Öyle ki bazı haberler hastalığın mevcut durumunu ve önemini belirtmekten de öte gereksiz bir panik oluşumuna yol açmaktadır.

Domuz Gribi ile İlgili Herşeyi Bulabileceğiniz Resimli Slayt Show İçin Tıklayın!

Domuz gribi, Dünya’da salgın haline geldiği ve vakaların bazılarının ölümle sonlandığı gerçeği inkar edilemez bir hastalıktır. Ancak bununla birlikte her ne kadar dile getirilmese de Dünya genelinde her yıl pek çok insan gripten yaşamını yitirmektedir. Çoğu hastalıkta olduğu gibi sağlam bünye ve bunu kuvvetlendirecek faktörlere (beslenme, yeterli uyku, korunma, vb. ) dikkat etmek hastalığa karşı savaşta birinci adımdır.

Bunlara rağmen hasta olunması halinde ise en kısa sürede ilgili ilaçlar ile tedaviye başlamak ikinci önemli adımdır. Artık ülkemizde de mevcut olan H1N1 virüsüne yakalanma ihtimalimiz artmış olmakla birlikte alacağımız önlemler sayesinde kendimizi büyük oranda koruyabiliriz. Özellikle risk grubunda olan kişiler için önem taşıyan domuz gribi aşısı şu an Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi tarafından sağlık kriterleri açısından değerlendirilmektedir. İlgili testler ve klinik araştırmalar yapılan domuz gribi aşısı, gerekli kriterleri sağlaması halinde T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılacak ve halkın kullanımına sunulacaktır.

Bugün pek çok internet sitesinde spekülatif şekilde yer alan aşı içeriği ise en doğru şekliyle aşının ruhsat alması halinde prospektüsünde yer alacaktır. Aşının içeriğindeki etken maddeler açıklandığında bu maddelerin vücutta ne gibi etkileri olabileceği konusunda sizlere detaylı bilgiler de vereceğiz. Şu an için kendimizi korumak adına gerekli önlemleri almak ve T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak açıklamaları takip etmek en doğrusudur.

Domuz gribi gerçeğini küçümsemeyiniz ancak gereksiz panik yeline de teslim olmayınız.

Ecz. Z. Kübra Özden