Domuz Gribi Aşısının Yan Etkileri, Prospektüsü, İçeriği ve Klinik Araştırmaları

Domuz gribi aşısının neredeyse herkesin kafasında bir soru işaretine yol açtığı gerçeği inkar edilemez. Merakla beklenen sonuç nihayet açıklandı ve domuz gribi aşısı T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan detaylı tetkikler neticesinde kullanım için uygun görüldü. Aşı uygulamalarının başlaması bir yana aslında kimi kişilerin kafasındaki karışıklık daha da arttı. Hem bilgi hem de fikir sahibi olmanıza yardımcı olmak amacıyla bugün Türkiye’de uygulanmakta olan domuz gribi aşısı prospektüsü ve klinik sonuçları kaynak kullanılarak anlaşılır şekilde sizlere sunuyoruz. Domuz gribi aşısının içeriği, içeriğindeki maddelerin miktarları, domuz gribi aşısını kimlerin olmaması gerektiği ve domuz gribi aşısının yan etkileri gibi tüm gerekli bilgiler bilimsel verilerle açıklanmıştır.

Focetria (Domuz Gribi Aşısı) Enjeksiyon İçin Süspansiyon İçeren Kullanıma Hazır Şırınga

Şu anda Türkiye’de uygulanmakta olan domuz gribi aşısının adı ‘Focetria Enjeksiyon İçin Süspansiyon İçeren Kullanıma Hazır Şırınga’dır. Focetria Enjeksiyon İçin Süspansiyon İçeren Kullanıma Hazır Şırınga, Novartis ilaç firması tarafından üretilmiş bir aşı olup T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından İtalya’dan ithal edilmiştir.

Focetria (Domuz Gribi Aşısı) Nedir?

Focetria beyaz renkte, süt görünümünde bir aşıdır. Focetria pandemik gribi önlemeye yönelik bir aşıdır. Pandemik gribin belirtileri mevsimsel gribin belirtilerine benzerdir ancak daha şiddetli olabilir. Aşılama yapıldığı zaman kişinin bağışıklık sistemi hastalığa karşı kendi savunmasını (antikorlarını) oluşturur. Aşının içinde yer alan hiçbir madde gribe yol açmaz.

Aşının bileşimi aşağıda yer alan maddeler tarafından oluşmaktadır:

Domuz Gribi Aşısının Etken Maddeleri:

  • Her 0.5 ml dozda 7.5 mikrogram (H1N1) virüsü benzeri (X – 181) suş

Adjuvan MF59C.1 içeriği:

  • Skualen
  • Polisorbat 80
  • Sorbitan trioleat

Domuz Gribi Aşısının Yardımcı Maddeleri:

·         Sodyum klorür

·         Potasyum klorür

·         Potasyum dihidrojen fosfat

·         Disodyum fosfat dihidrat

·         Magnezyum klorür heksahidrat

·         Kalsiyum klorür dihidrat

·         Sodyum sitrat

·         Sitrik asit

·         Enjeksiyonluk su

Domuz Gribi Aşısının Yan Etkileri

Pandemik aşı ile ilgili yapılan klinik testler; görülen pek çok reaksiyonun hafif, kısa süreli ve mevsimsel grip aşısı ile benzer nitelikte olduğunu göstermiştir.

Yan etkilerin 60 yaş üstü kişilerde görülme sıklığı 18 – 60 yaş arası kişilere göre daha azdır.

Yaygın (≥1/100 - <1/10) görülen yan etkiler arasında baş ağrısı; terleme; eklem ağrısı; kas ağrısı; ateş; halsizlik; enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, şişlik, morarma ve ağrı yer alır. Bu yan etkiler genellikle 1 – 2 gün içerisinde kendiliklerinden geçerler. 

6 ay -17 yaş arasındaki çocuklar ve ergenlik çağındaki gençlerde daha ileri yaştaki yetişkinlere göre yan etkilerin görülme sıklığı daha yüksektir. 39 derece üzeri ateş sıklıkla görülen yan etkilerdendir.

6 – 36 ay arası çocuklarda çok sık (≥1/10) görülen sistemik yan etkiler arasında alışılmadık ağlama, uykusuzluk, ishal ve yemek yeme alışkanlıklarında değişiklikler yer almaktadır.

Çocuklarda çok sık (≥1/10) görülen sistemik yan etkiler ise baş ağrısı ve halsizliktir.

Ergenlik çağındaki gençlerde çok sık (≥1/10) görülen yan etkiler ise kas ağrısı, baş ağrısı, halsizlik, terleme, mide bulantısı ve titremedir.

Domuz Gribi Aşısı Uygulamaları Hakkında Genel Bilgi:

Eğer aşının bileşenlerine veya diğer maddelerine [yumurta ve tavuk proteinleri, ovalbumin (yumurta akından elde edilen albümin), kanamisin ve neomisin sülfat (bir tür antibiyotik), formaldehit ve setiltrimetilamonyum bromür] karşı geçmişte yaşanmış aşırı derecede (hayati tehlike yaratabilecek) alerjik reaksiyon öykünüz varsa; bu aşıyı olmaktan kaçınınız. Eğer böyle bir duruma sahip kişiye aşı yapılması mutlaka gerekli ise yeniden hayata döndürmek için gereken tıbbi cihazlar acil durum olasılığı için hazır tutulmalıdır.  

Eğer herhangi bir ilaca, besine veya başka bir maddeye alerjiniz varsa, aşı olmadan önce doktorunuza ve / veya hemşirenize bildiriniz.

Kullanmakta olduğunuz reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilaç, gıda takviyesi, bitkisel ürün varsa veya son zamanlarda başka bir aşı olduysanız; domuz gribi aşısı olmadan önce doktorunuza ve / veya hemşirenize bildiriniz. Böyle bir durumda domuz gribi aşısı olmanız sakıncalı olabilir veya aşı olma zamanınızı ertelemeniz gerekebilir.

Aşının ilk dozu belirlenen günde yapılırken, ikinci enjeksiyon en az 3 haftalık bir aradan sonra yapılmalıdır.

Aşılama şu an için 6 aylıktan daha küçük çocuklar için önerilmemektedir.

Eğer salgın durumu mümkün kılıyorsa, ateşli hastalığı veya akut (ani gelişen) enfeksiyonu olan hastalarda aşılama ertelenmelidir.

Domuz gribi aşısının ilk dozunda Focetria uygulanan kişilerin aşılama sürecini Focetria ile tamamlamaları tavsiye edilir.

Domuz Gribi Aşısının Gebelik ve Emzirme Döneminde Uygulaması

Focetria’nın şu an için gebelik döneminde kullanımına ilişkin bir bilgi mevcut değildir. Ancak doktor tarafından gerekli görülmesi halinde Focetria’nın gebelik döneminde kullanımı düşünülebilir. Focetria emzirme döneminde kullanılabilir.


 

Ecz. Z. Kübra Özden

Domuz Gribi İle İlgili Detaylar:

Domuz Gribi Risk Grubunda Olan Küçük Çocuklar Nasıl Korunmalı?

Domuz Gribi ile İlgili Herşeyi Bulabileceğiniz Resimli Slayt Show İçin Tıklayın!

Domuz Gribi Aşısı Güvenli mi?

Domuz Gribi (H1N1 Grip A)