Domuz Gribi (H1N1 Grip A)

İlaç kullanılarak domuz gribi engellenebilir mi, domuz gribi tedavisi için kullanılan ilaçlar var mı, domuz gribi nasıl yayılır, domuz gribinden nasıl korunmalıyım, domuz gribi aşısı güvenli mi? Domuz gribi ile ilgili bilmek istediğiniz herşey domuz gribi sunumumuzda.

Domuz Gribi ile İlgili Herşeyi Bulabileceğiniz Resimli Slayt Show İçin Tıklayın!

 

Domuz gribinden korunmak için ilaç kullanımı doğru mu?

 

Domuz Gribi Nedir? 

Domuz Gribi domuzlar arasında devamlı salgına sebep olan A tipi grip virüslerinin yol açtığı bir solunum hastalığıdır. İnsanlar normal şartlarda domuz gribi kapmaz, ancak enfeksiyon insana bulaşabilir ve bulaşmaktadır. Domuz Gribi virüslerinin insandan insana yayıldığı görülmektedir, ancak geçmişte bu bulaşıcılık sınırlıydı ve 3 kişinin dışında uzun süreli ciddi bir etki görülmemişti.

Domuz Gribi’nin İşaretleri ve Belirtileri Nelerdir?

Domuz Gribi’nin insanlardaki belirtileri normal grip ile aynıdır ve ateş, öksürük, boğaz ağrısı, vücut ağrısı(sızı), baş ağrısı, titreme ve bitkinlik içerir. Bazı insanlarda ishal ve kusmanın da Domuz Gribi ile ilişkili olduğu görülmüştür. Geçmişte, Domuz Gribi’nin insanlarda ciddi rahatsızlıklara(zatürree ve solunum zorluğu) ve ölümlere neden olduğu rapor edilmiştir. Mevsimsel gripte olduğu gibi, Domuz Gribi de belli başlı kronik rahatsızlıkların kötüleşmesine sebep olabilir.

Domuz Gribi Virüsü Bulaşıcı mıdır?

Domuz gribi virüsünün A(H1N1) bulaşıcı olduğu ve insandan insana geçtiği tespit edilmiştir. Buna rağmen, şimdilik virüsün insanlar arasında ne kadar kolay yayıldığı tam olarak bilinmemektedir.

Domuz Gribi Nasıl Yayılır?

Domuz gribi virüsünün A(H1N1) yayılımının mevsimsel gribin yayılması ile aynı şekilde meydana geldiği düşünülmektedir. Grip virüsleri genellikle grip olan insanların öksürmesi veya hapşırması ile insandan insana yayılır. Bazen de insanlar üzerinde grip virüsü olan bir şeye dokunup ağız veya burunlarına dokunduklarında hastalık bulaşabilir.

Domuz Gribi'nden Korunmak İçin Neler Yapmalıyım?

İlk ve en önemli kural: ellerinizi yıkayın. Genel sağlık durumunuzu koruyun. İyi uyuyun, fiziksel olarak aktif olun, stresinizi kontrol altına alın, egzersiz yapın, bol sıvı için, besleyici yiyecekler tüketin. Grip virüsü bulaşmış olabilecek yüzeylere temas etmemeye çalışın. Hasta olan kişilerle yakın temastan kaçının.

Türkiye'de Domuz Gribi

İstanbul'da domuz gribi vakası; 11 mayıs 2009 tarihinde 2 ABD Vatandaşı'nın domuz gribi şüphesi ile Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne başvurduğu bildirildi. ABD'li çift gözetim altına alınırken tüm hastane personeli maske takarak çalışmaya başladı ve hastanede domuz gribi alarmı verildi.  Çiftin domuz gribi virüsü taşıyıp taşımadıkları konusunda resmi bir açıklama yapılmadı.

15 Mayıs 2009 Cuma günü uçakla İstanbul’ gelen bir Amerikalı turistin termal kamera kontrolünde ateşinin yüksek olduğu tespit edildi ve kişi domuz gribi şüphesi ile gözlem altına alındı. Daha sonra yapılan testlerde ABD vatandaşının domuz gribi (Influenza A/H1N1) virüsü taşıdığı tespit edildi. ABD’li aile domuz gribi riski taşıdığından izole edildi ve kontrol altına alındı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ; uçakla İstanbul'a gelen bir Amerikalı turistte domuz gribi virüsüne rastlandığını açıklayarak, "Şahıs, havalimanında başka kişilerle temas etmeden 6 yakınıyla birlikte izole edilerek gözlem altına alınmıştır. Genel durumu iyi olan hastanın tıbbi takibi yapılmaktadır, yurtdışından giren vatandaşın temas ettiği kişileri de yakından takip ediyoruz" dedi. Giriş sırasındaki tespitin, yayılmayı kontrol etmek açısından önemli olduğunun altını çizen Bakan Akdağ,  "Bütün mesele, başka kişilere bulaşmayı mümkün olduğunca önleyerek, yayılma hızını azaltmak" diye konuştu.

Böylece domuz gribi virüsü ilk kez Türkiye sınırları içerisinde de görülmüş oldu. Domuz gribi ile ilgili dikkatli olunması gereken noktalar ve domuz gribinden korunma yöntemlerinin neler olduğu ilerleyen bölümlerde detaylı şekilde anlatılmıştır. Domuz gribi henüz çaresi olmayan bir hastalık olduğundan lütfen korunma yöntemlerini tam anlamıyla bildiğinize emin olunuz.

Domuz Gribi ile İlgili Daha Detaylı Bilgiler

www.saglik.gov.tr

Domuz gribi nedir?

Domuzlarda hastalığa yol açan bir mikrorganizma olan influenza tip A virusunun insanlarda oluşturduğu solunum yolu hastalığıdır.

Virus şimdiye kadar insanlarda hastalığa yol açmamakta, sadece domuzlarda görülmekteydi. Ancak, mikrorganizmadaki değişime bağlı olarak ortaya yeni bir formu ( influenza tip A H1N1) çıkmıştır ve solunum yolu ile özellikle yakın temas, öksürmek ve hapşırmak suretiyle insandan insana bulaşabilmektedir.

Kış aylarında görülen gripten (mevsimsel influenza)  farkı nedir ?  

H1N1, kış aylarında görülen grip etkeni ile benzer özelliklere sahiptir. Hastalığın bulaşma yolu ve belirtileri de benzerlik göstermektedir. Ancak, yeni H1N1 tipinde virus, insanları, kuşları ve domuzları etkileyen bir genetik özelliğe sahiptir. 

Domuzlarda hastalık en sık ne zaman görülmektedir ?

Domuzlar arasında salgınlar bütün yıl boyunca görülmekle birlikte, ılımlı bölgelerde sonbahar ve kış aylarında görülme sıklığı artmaktadır. Birçok ülke domuz topluluklarını domuz gribine karşı aşılamaktadır. İnsanlarda kullanılabilecek uygun aşı henüz mevcut değildir. 

Domuz gribinin insan sağlığına etkileri nelerdir?

İnsanlar arasında domuz gribi enfeksiyonu,  tek tek vakalar olarak ya da salgınlar halinde görülebilir. Klinik belirtileri gribe (mevsimsel influenzaya) benzerdir. Bunlar; ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, genel vucut ağrısı, halsizlik ve bitkinlik şeklindedir. Ancak bazı vakalarda hiçbir belirti görülmezken bazıları ölümle sonuçlanabilmektedir.  

İnsan domuz gribi vakaları nerelerde görülmüştür?

26 Nisan 2009’da Meksika laboratuar tarafından doğrulanmış 18 vaka bildirmiştir. Halen araştırılmakta olan şüpheli vakalar ülkenin 32 eyaletinin 19’undan bildirilmiştir. Meksika Başkanı Felipe Calderon 81 ölümün salgından kaynaklandığından şüphelenildiğini ve halen 374 kişinin hastanelerde yatmakta olduğunu bildirmiştir. 929 kişinin ise solunum yolu hastalığı nedeniyle hastanelere başvurduğunu ve yapılan inceleme sonunda evlerine gönderildiği bildirilmiştir .  

26 Nisan2009’da ABD, laboratuarda doğrulanmış 20 vaka bildirmiştir. Bunların 8’i New York, 7’si Kalifornia, 2’si Teksas, 2’si Kansas ve 1’i Ohio eyaletlerindendir. Şu ana kadar ölüm bildirilmemiştir.

Ayrıca İspanya’da 2 vaka ve Kanada’da 6 vaka bildirilmiştir.  

İnsan domuz gribi virüsü nasıl bulaşır?

İnsanlar domuz gribini genellikle enfekte olmuş domuzlardan almaktadır. Ayrıca şu anki salgında insandan insana bulaşmanın olduğu düşünülmektedir. İnsandan insana bulaşta yakın temas, hastalığı taşıyanlarla aynı ortamı paylaşmak önemli rol oynamaktadır.  

Domuz gribinin belirtileri nelerdir ?

Domuz influenza A virus enfeksiyonunda; ateş, öksürük, boğaz ağrısı, vucutta ağrı, yorgunluk/ kırgınlık, başağrısı, üşüme görülebilir. Bazı domuz gribi vakalarında kusma ve ishal de görülmektedir. Mevsimsel gribe benzer şekilde, insandaki domuz gribinin şiddeti hafiften ağıra değişebilmektedir. Ağır vakalarda pnömoni, solunum yetmezliği ve bazen de ölüm görülebilmektedir. Hastalık özellikle genç ve orta yaş grubunu tutmaktadır. Kronik sağlık sorunu olanlar gibi bazı gruplarda domuz gribi ağır seyredebilmektedir.  

Domuz eti ve domuz ürünlerini yemek güvenli midir?

Domuz gribinin, usulüne uygun hazırlanan domuz eti veya diğer domuz ürünlerinin yenmesiyle bulaştığına dair bulgumuz yoktur. Domuz influenza virüsu,  70 º C derece ısıtılınca ölmektedir.      

Hastalığın görüldüğü ülkelere seyahat edeceğim. Neler yapmam gerekir?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanmış seyahat kısıtlaması yoktur. Mümkün olduğunca kapalı ve kalabalık ortamlarda bulunulmaması, bulaşma riskini azaltacaktır. Solunum yoluyla bulaşan tüm hastalıklar için olduğu gibi başta sabunla el yıkama gibi kişisel hijyen önlemlerini uygulamak son derece önemlidir. Gidilen ülkelerin yerel otoritelerinin öngördüğü tedbirlere uyulması ve gerektiği durumlarda basit cerrahi maske kullanılması hastalığın bulaş riskini azaltacaktır. Ayrıca grip belirtileri görüldüğünde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. 

Hastalığın görüldüğü ülkelere seyahat ettim. Ne yapmam gerekir?

Hastalık şu ana kadar Meksika, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve İspanya’da görülmüştür. 

Son 2 hafta içinde hastalığın görüldüğü ülkelere ziyarette bulunmuşsanız ve başta 38 º C’den yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, vucutta ağrı, yorgunluk/ kırgınlık, baş ağrısı, üşüme, kusma ve ishal gibi grip benzeri belirtileriniz varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Böyle belirtiler sadece grip yada domuz gribi hastalıkları sonucu ortaya çıkmaz. Zatürree, nezle, bronşit gibi başka birçok solunum yoluyla bulaşan hastalık da benzer belirtiler gösterebilir. Bu durumların ayırt edilebilmesi için en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gereklidir.

Uluslararası seyahate çıkmayı planlıyorum, hastalıktan korunmak için neler yapmalıyım? 

Halen Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, seyahatin yada ticaretin kısıtlanması gerekmediğini bildirmektedirler. Genel olarak kişisel temizlik önlemlerinin alınması, kalabalık ve havasız ortamlardan mümkün olduğunca kaçınılması şu an için yeterli önlemlerdir.

En etkili önlem el yıkamadır. Öksürürken ya da hapşırırken ağız ve burnunuzu tek kullanımlık mendil ile kapatın ve mendili atın. Özellikle hapşırma yada öksürme sonrasında ellerinizi su ve sabunla yıkayın. Alkol bazlı el dezenfektanları kullanılabilir. Hastalığın başlıca insandan insana, hapşırma, öksürme gibi yollarla bulaştığı düşünüldüğünden hasta kişilerle temastan kaçınmak uygun bir korunma yöntemidir. Kirli ellerle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmak buradaki virüslerin elleriniz yoluyla yayılmasına neden olabilir. Bol sıvı gıda tüketin, iyi beslenin, dinlenmeye dikkat edin.