Domuz Gribi Risk Grubunda Olan Küçük Çocuklar Nasıl Korunmalı?

Domuz gribi dünya ile birlikte artık Türkiye’de de giderek yayılmakta olan bulaşıcı bir hastalık halini almıştır. Hastalığın görüldüğü bazı vakaların ölümle sonuçlanması hastalığın ciddiyetini artırmaktadır. Özellikle hamilelerin, kronik hastalığı olan kişilerin, küçük çocuk ve yaşlıların risk altında olduğu bu hastalıkta özellikle küçük çocuklar korunma yönünden ayrı bir önem taşımaktadırlar. Henüz kendilerini koruma bilinci olmayan bu bireyleri korumak ve onlar için gerekli önlemleri almak ebeveynlerine düşüyor.

Domuz Gribi ile İlgili Herşeyi Bulabileceğiniz Resimli Slayt Show İçin Tıklayın!

Basit ama önemi büyük olan noktalara dikkat ederek domuz gribinden kendinizi ve çocuğunuzu sakınabilirsiniz:

  • Gerek kendi sağlığınız gerekse bebeğinizin / çocuğunuzun sağlığı için ellerinizi bol su ve sabun ile yıkayınız.
  • Bebeğinizi / çocuğunuzu beslerken veya onunla birlikte birtakım aktiviteler yaparken kesinlikle yüzüne doğru öksürüp hapşırmayınız.
  • Hasta iseniz mutlaka maske kullanınız ve bebeğinizi / çocuğunuzu öpmeyiniz.
  • Eğer çocuğunuzun ateşi çıkarsa ya da iyi görünmezse, gerek evde istirahat edebilmesi için gerekse hastalığı diğer çocuklara bulaştırma ihtimalini önlemek için çocuğunuzu okul veya yuvaya iyileşinceye kadar göndermeyiniz.
  • Eğer emzirme döneminde iseniz bebeğinizi emzirmeye devam ediniz. Anne sütü bebeği hastalıklardan koruyucu etkisi ve bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi oldukça fazla olan bir besindir. Grip olduğunuzu düşünseniz dahi bebeğinizi emzirmeye devam ediniz. Hatta hasta olsanız dahi emzirmeyi kesmeyiniz. Çünkü anne sütü bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesinde oldukça önemli bir yer tutar ve bebeğin hastalıklarla başa çıkabilmesine yardımcı olur. Eğer doktorunuz tarafından tavsiye edilen bir grip ilacı kullanıyorsanız, öncelikle doktorunuza da danışmak kaydıyla bebeğinizi emzirmeye devam edebilirsiniz.

Bunun dışında domuz gribinden korunma kapsamında her bireyin dikkat etmesi gereken aşağıdaki hususları okumadan geçmeyiniz:

  • Hasta kişilerle yakın temasta bulunmayınız.
  • İyi görünmeyen, ateşi olan veya öksüren insanlarla yakın temastan kaçınınız.
  • Genel sağlığınıza dikkat ediniz. Yeterince sebze – meyve tüketmeye ve yeterince uyku uyumaya dikkat ediniz. Fiziksel olarak aktif olunuz.
  • Virüs bulaşma ihtimali fazla olan yüzeylere (kafe ve restoranların masa, sandalye ve kapı kolları, vb. ) mümkün olabildiği kadar temas etmeyiniz. Virüsler bu yüzeylerde 2 saat ve daha fazla canlı kalabilmektedir.
  • Öksürdüğünüzde ya da hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bir kağıt mendille kapatınız, daha sonra mendilinizi kapalı çöp kutularına atınız. Eğer mendiliniz yoksa ağzınızı eliniz ile kapatınız ve en kısa sürede ellerinizi yıkayınız.

Ecz. Z. Kübra Özden