Egzersiz ve Egzersizlerin Faydaları

Hepimiz birbirimize ‘’Aman egzersiz yap, bak sağlığa çok faydalıymış!’’ gibi klişeleşmiş tavsiyelerde bulunuruz. Gazeteler, dergiler farklı egzersizleri konu alır, yazar; her gün elinize farklı farklı spor salonlarının ilanlarını tutuşturulur. Tamam egzersiz faydalı, bunu artık hepimiz biliyoruz da peki nedir bu bahsedilen faydalar? Egzersizler vücudumuzda tam olarak nasıl etkiler gösterir?

İsterseniz aşağıdaki birkaç maddeye hızlıca bir göz atın:

  • Düzenli egzersiz dayanıklılığınızı artırır. Vücudunuzdaki kasları kuvvetlendirirken, iç organlarınızın çalışma kapasitelerini ve dirençlerini artırır.
  • Depresyonu ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olur. Egzersiz sırasında bedensel ve ruhsal olarak spora odaklanmak üzerinizdeki negatif havayı dağıtır.
  • Uyku kalitesini artırır. (Kaliteli Uyumanın Yolları için tıklayın) Gerek kaygılarınızı azaltmaya yardımcı olarak gerekse iç organlarınızın çalışma faaliyetlerini düzenlemeye yardımcı olarak bedensel ve ruhsal dinginlik verir.
  • Düzenli egzersiz yapan kişiler, fiziksel olarak daha iyi hissetiklerini söylerlerken stresle de daha kolay başa çıkabildiklerini belirtirler. Egzersiz yapmak, beyinde endorfin adlı hormonların salgılanmasını sağlar; bunun da, vücut üzerinde sakinleştirici etkisi vardır ve insanların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar.
  • Egzersiz yağlarınızı yakarken kaslarınızı geliştirir, böylece daha iyi bir görünüşe kavuşmanızı sağlar.
  • Ve en mükemmeli daha fazla egzersiz yapmaya başlayıp aynı zamanda yediğiniz yemek miktarını artırsanız dahi (dolayısıyla kilo vermeyeceksiniz), düzenli egzersizin yine de sağlığınıza faydası olur. Ama tabii eğer kiloluysanız, kilo kaybı sağlayan düzenli egzersizin iki kat daha fazla faydasını görürsünüz.
Yoğun iş temposu ve belki de zihinsel yorgunluklar günlerce hatta aylarca egzersiz yapmadan geçirmemize sebep oluyor. Ancak bunun hem kalp hem de ruh sağlığımızı tehdit eden bir durum olduğunu unutmamalıyız. Egzersiz sırasından vücudumuzdan terle attığımız toksik maddeler önemli bir rahatlama sağlayacaktır. Böylece hem gün içi performansımızı hem de beden sağlığımızı önemli ölçüde arttırma fırsatı yakalamış olursunuz.

Egzersize günde 20 dakika da olsa vakit ayırın!

Ecz. Z. Kübra Özden
İlgili Makaleler