Egzersizler Hastalıklara Karşı Nasıl Koruma Sağlar?

Maalesef hayat boyu hepimizin farklı farklı türlerine yakalandığımız misafirler gibidir hastalıklar. Kimisi gelir tez gider, kimisi de geldi mi ömür boyu kalır. Madem kaçışımız yok en iyisi biz önlemimizi alalım. Yoo yoo hiç zor değil. Bakın kendinize yarım saat dahi olsa ayırarak yaptığınız egzersizlerin hastalıklara karşı korunmada size ne kadar çok faydası varmış:

Daha güçlü bir kalp

Kalbiniz güç kazanır. Diğer tüm kaslar gibi, kalbinizin kas lifleri de egzersizle güçlenir ve vücudunuza daha etkili bir biçimde daha fazla kan pompalayabilir hale gelirler.

Daha iyi kolesterol düzeyleri

Zararlı LDL kolesterolü düzeyi düşerken yararlı HDL kolesterolü düzeyleri artar.

Daha güçlü akciğerler

Akciğerleriniz, oksijeni alıp daha etkili bir biçimde kullanacak hale gelir ve böylece, nefes alıp verme kapasiteniz zaman içinde artar.

Daha güçlü kemikler ve kaslar

Eklemleriniz daha esnek bir hal alır; kaslarınız ve kemikleriniz güçlenir. Kemikleri güçlendirmek, özellikle de, düşük estrojen seviyelerinin kemik erimesine yol açabileceği menopoz dönemine girmiş kadınlar için önemlidir.

Düşük kan basıncı

Kan basıncınız düşer ve bu da, kalp hastalıkları, inme ve diğer ciddi rahatsızlıklara yakalanma riskinizi azaltır.

Kansere karşı koruma

Egzersiz sayesinde bazı kanser türlerine yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz. Düzenli egzersiz, artık maddelerin kolondan (kalın bağırsaktan) daha hızlı atılmasına yardımcı olduğu için, kansere yol açan maddelerin kalın bağırsakta bekleme süresini kısaltarak, kolon kanserine karşı koruma sağlar.

Diyabete karşı koruma

40 yaşın üstündeki kişiler arasında oldukça yaygın olan tip 2 diyabete yakalanma riskinizi de pekala azaltabilirsiniz. En fazla risk altında olan kişiler, az da olsa kilolu olanlar, ailesinde şeker hastalığı olanlar, düzenli egzersiz yapmayanlardır.

Tip 2 diyabette, hücreler, vücudun enerjiyi kullanmasına yardım eden hormon olan insüline karşı direnç geliştirir. Düzenli egzersiz, kas hücrelerinin, şekeri kan dolaşımından alıp enerji üretmesi için daha etkili bir biçimde kullanmasına yardımcı olur.

İştahı köreltir

Birçokları, egzersizin iştahı açtığına inansa da, egzersiz bazen iştahı köreltir ve bu da kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

Ecz. Z. Kübra Özden

İlgili Makaleler

Egzersiz ve Egzersizlerin Faydaları

Fazla Kilolar ve Zararları

Aşırı Kilonun Dizlerinize Verdiği Zararın Farkında mısınız?

Tansiyonu Düşürmenin 10 Doğal Yolu