Ertesi Gün Hapı Reçetesiz Satılabilecek Mi?

Halk arasında ‘’ertesi gün hapı" olarak bilinen ve korunmasız cinsel ilişkiden sonra alındığında gebeliği önleyen haplar artık reçete ile alınabilecek.

Önceki aylarda kadınların düşük yapmak için kullandığı bazı mide ilaçlarının ardından ertesi gün hapı satışına da reçete zorunluluğu getirildi. Kadın doğum uzmanları ve eczacılar ise bu ilaçların reçete ile verilmesine karşı tepkililer. Eczacılar iki gündür reçetesiz satış yapamadıklarını ileri sürdüler.

Ertesi gün hapları bazı ülkelerde reçetesiz olarak satılırken bazı ülkelerde de ücretsiz olarak veriliyor. İngiltere'de, 16 yaşın üzerine ücretsiz olarak veriliyor. ABD'de ise bu ilaçlar 16 yaş üzerindekilere reçetesiz satılıyor.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Genelge Yayınladı

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, yaklaşık 10 gün önce 1953’te yürürlüğe giren 6197 sayılı Eczaneler ve Eczacılar Hakkındaki Kanun’un reçetesiz ilaç satışını yasaklayan 24’üncü maddesinin uygulanması yönünde genelge yayınlamıştı. Kurum genelge ile büyüme hormonları, antibiyotikler, antihistaminikler ve antidepresanların bilinçsizce kullanımını önlemeyi amaçladığını duyurmuştu.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör; genelgenin, eczanelerde satılan soğuk algınlığı ilaçları, ağrı kesiciler ve ertesi gün hapının da içinde bulunduğu ilaçların tümünün gelecek dönemde reçetesinin alınmasına yönelik olduğunu belirterek, genelgenin eczacılardan çok vatandaşı zora sokacağını ileri sürdü. Ecz. Semih Güngör “Hastalarla karşı karşıya kalmamak için genelgenin geri çekilmesini istiyoruz” dedi.