Grip Tedavisi ve Korunma Yöntemleri

Özellikle çocuklarda, yaşlılarda ve kalp, akciğer, böbrek, şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olan bireylerde çok daha ağır seyretmekte ve ölüme kadar varabilen ciddi sonuçlara yol açmakta olan grip çoğu zaman soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır ve hafife alınıp önlem almakta gecikilmektedir. Grip ile soğuk algınlığı arasındaki en belirgin fark ateştir. Soğuk algınlığında vücutta ateş oluşmaz.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından, çeşitli gruplar gribin olumsuz etkileri açısından risk grubu olarak tanımlanmaktadır.

Grip hastalığına yakalanmış sağlıklı erişkinlerde 100.000 vakada 2 ölüm görülür.

Sağlıklı erişkinlere kıyasla bu oran;

 • kardiovasküler (kalb ve kan damarlarıyla ilgili) hastalığı olanlarda 52 kat,
 • pulmoner (akciğerlerle ilgili) hastalığı olanlarda 120 kat,
 • kardiovasküler hastalığı+diabeti (şeker hastalığı) olanlarda 241 kat artmaktadır.

grip tedavisi GRİP TEDAVİSİ

Grip için bilinen herhangi bir tedavi yöntemi yoktur. Piyasada var olan ilaçlar savunma enzimlerinden faydalanarak çoğalmayı başaran virüslerin bu kabiliyetini kısıtlarlar. Asıl tedaviyi vücut hücrelerinde virüslere karşı özel olarak üretilen ‘’interferon’’ isimli maddeler sağlar.

Belirtildiği gibi grip virüs kaynaklı bir rahatsızlıktır ve grip hastalarının bilmesi gereken en önemli ve basit ayrıntı her antibiyotiğin grip tedavisinde etkili olmadığıdır. Yalnızca virüs enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan belirli antibiyotikler grip tedavisinde kullanılır. (Antibiyotikler bakteri kaynaklı rahatsızlıklarda kullanılırlar.) Grip virüsüne yakalanmış ve hastalık belirtilerini gösteren kişiler için yatak istirahatı ve doğru ilaç kullanımı çok önemlidir.

Doktor tavsiyesi ve gözetiminde yapılan ilaç tedavisi sonucu hastalık 7-10 gün içinde iyileşme gösterir. Fakat hastalığın hafif etkileri, takip eden 2 hafta boyunca devam edebilir. İlaç tedavisine belirtilerin görüldüğü ilk 48 saat içerisinde başlanırsa iyileşme süresi 3-5 gün kısalabilir.

GRİPTEN KURTULMANIN YOLLARI

İlaç tedavisinin yanında hastanın dikkat edeceği ve uygulayacağı basit birkaç püf nokta tedavide daha hızlı sonuç alınmasını ve hastalığın daha acısız atlatılmasını sağlayabilir.

Burnun düzenli olarak temizlenmesi ve salgıların yutulmaması önemlidir.

Bol ve sıcak sıvı tüketilmesi boğazın yumuşamasını sağlar ve yüksek ateş sebebiyle oluşacak tansiyon düzensizliklerini ve sıvı kaybını önler.

Tahriş olmuş burun deliklerine ferahlatıcı merhemler sürmek hem tahrişi önler hem de solunum rahatlamasını sağlar;

Gece normalden daha yüksek yastıkta yatmak solunum yollarının açık kalmasını ve daha rahat bir gece geçirmenizi sağlar.

Son yıllarda yapılan araştırmalarda, grip ve nezle gibi hastalıklarda, hastalığa yakalandıktan sonra aşırı miktarda c vitamini tüketiminin bilinenin aksine hastalığın iyileşmesinde etkili olmadığı anlaşılmış, hatta ishale sebep olabildiği görülmüştür. Son 50 yılda yapılan 40'tan fazla araştırmada gribe yakalandıktan sonra alınan C vitamininin hastalığın süresini kısaltmadığı, belirtilerde kayda değer iyileşme sağlamadığı görülmüştür.

grip aşısı, grip aşısı kullanımı GRİP AŞISI

Gripten korunmanın en iyi yolu olan grip aşısı, son derece güvenli ve yan etkileri çok az olan bir aşıdır. Diğer aşılarla eşzamanlı olarak kullanılabilir. Grip aşısı ile hastalık yapıcı virüsün zararsız ve zayıflatılmış kısımları insan vücuduna verilir ve vücudun gerçek virüsle karşılaşmadan önce bağışıklık oluşturması sağlanır. Grip aşısı için en ideal zaman Eylül-Ekim aylarıdır.

KİMLER GRİP AŞISI OLMALI

Sağlık otoriteleri, aşağıdaki grupta yer alan kişilerin her yıl aşı olmalarını önermektedir:

 • 65 yaşından büyük kişiler,
 • Şeker hastaları (diyabet),
 • Astım hastaları,
 • Kronik akciğer hastaları (Bronşit vb.),
 • Kronik kalp ve damar sistemi hastaları (koroner arter hastaları),
 • Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler (kronik kan hastalığı – hemoglobinopatiolanlar, kanser hastaları, immunsupresif kullananlar),
 • Huzurevi, bakımevi vb ortamlarda yaşayanlar.

KİMLER GRİP AŞISI OLMAMALI

Aşağıdaki gruplarda yer alan kişilerin grip aşısı olmaları güvenli değildir:

 • 6 aydan küçük bebekler
 • Yumurtaya karşı anaflaktik tarzda alerjisi olanlar (yumurta yediğinde alerjik şoka girenler).
 • Hamileliğin ilk 3 ayı içinde olan bayanlar (ancak doktor tarafından kesin gerekli olduğu tespit edilirse grip aşısı olabilirler)

Gripten Korunun GRİPTEN KORUNMANIN DİĞER YOLLARI

Gripten korunmanın diğer yolları bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve vücudu zinde tutmaktır.

Bunun için yapılabilecekler: