Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Gözlerin ultraviyole ışınlarına maruz kalması, gözün zarar görmesine neden olur, özellikle gözlerinde katarak ve sarı nokta hastalığı olanlar daha fazla etkilenir. Gözlerinizi, bu tehlikeli güneş ışınlarından korumanın en kolay yolu, doğru ve etkili güneş gözlüğü seçip kullanmaktan geçer. Bu yüzden güneş gözlüğü seçimi oldukça önemlidir. Güneş gözlüğü seçerken gözlerinizin korunmasının yanı sıra, oldukça hassas bir cilt bölgesi olan göz çevresinin de güneşten etkin şekilde korunması çok önemlidir.

Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Merceklerin koyu olması veya fiyatları, UV’den korunmanın doğru ve kesin bir göstergesi değildir. Güneşten gelen mavi ışığın, yaşa bağlı olan sarı nokta hastalığına yol açtığına dair bulgular vardır; kırmızı, kehribar ve açık portakal rengi mercekler ışığa karşı daha iyi bir koruma sağlar. Gri ve yeşil renkli merceklerde gözlerinizin daha az zarar görmesini sağlar.

Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken 10 madde için lütfen tıklayın ve aşağıda belirtilen hususları göz önünde bulundurun, böylece en doğru güneş gözlüğünü seçmek için bilgi sahibi olun:

UV ışınlarının üç farklı dalga boyu vardır:

 • UV-A uzundur , görüntüsü secilebildiğinde mavi renktedir, derinin yanmasından ve yaşlanmasından sorumludur; yer yüzüne gelen UV ışınlarının %97’si UV-A’dır.
 • UV-B daha kısadır , daha aktiftir, güneş yanığı ve cilt kanserine sepep olur. Geniş bir kısmı, atmosferdeki ozon tabakası tarafıntan tutulur.Yer yüzüne ulaşan ışınların %3’ UV-B’dir.
 • UV-C kısadır , tamamı ozon tabakası tarfından tutulur.

Güneş gözlükleri uluslararası standatlara göre üç kategoride toplanmıştır:

 • Kozmetik Güneş Gözlükleri

  açık renkli; günlük kullanım için uygundur. UV-B’nin %70’ini,UV-A’nın %20’sini ve görünen ışığın %60’ını engeller.

 • Genel amaçlı güneş gözlükleri;

  orta renkliden koyu renklere kadar çeşitleri vardır, çoğunlukla, açık havada gezinirken kullanıma uygundur (güneş gözlüklerinin bir çoğu bu kategoriye girer) UV-B’nin %95’ini, UV-A’nın%60’ını ve görünen ışığın %60 ile %90’ını engeller.

 • Özel amaçlı güneş gözlükleri

  ; Çok koyu rekli olup, UV engelleyici özelliğe sahiptir; plajlarda, karlı kaplı alanlarda ve kayak yamaçları gibi çok parlak olan yerlerde kullanılır. UV-B’nin %99’unu, UV-A’nın %60’ını ve görünen ışığın %97'sini engeller.

Normal, renksiz gözlüklere, UV engelleyici kaplatılabilir. Polikarbonat plastikten yapılan gözlük camlarında kendiliğinden UV engelleyici vardır.

Doğru Güneş Gözlüğü Almanın Görme ve Göz Sağlığına Yapılan Yatırım Olduğunu Unutmayalım!

 

Özellikle yaz aylarında güneşin gücünü iyiden iyiye göstermesi ve daha fazla güneşe maruz kalmamız güneşten korunma ihtiyacımızı arttırıyor. Gözlerimizi güneşten korumamız göz sağlığımız açısından oldukça önemli. Ancak sadece gözlerimizi değil cildimizi saçlarımızı da zararlı güneş ışınlarından korumayı ihmal etmemeliyiz. Güneş bizi hızla yaşlandırmaya çalışsa da, güneşin yaşlanma etkilerini en aza indirmek elimizde.

Ecz. Z. Kübra Özden

İlgili Konular:

Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Solaryum, Bronzlaşma ve Güneş Kaynaklı Rahatsızlıklar

Güneş Kremi Nasıl Kullanılmalıdır?

Nasıl Sağlıklı Bronzlaşırım?